Apel do Komisji Europejskiej o przywrócenie pełnego odpisu podatku VAT od samochodów

, 20 czerwca 2013, 13:23

Związek Dealerów Samochodów wystosował do Komisji Europejskiej pismo w którym apeluje o ponowną wnikliwą analizę rządowego wniosku dotyczącego wydłużenia okresu obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych samochodów do celów działalności gospodarczej.

Walka o pełny odpis podatku VAT

Związek zarzuca propozycji rządowej brak merytorycznego i finansowego uzasadnienia dla przyjętych rozwiązań, brak konsultacji z przedsiębiorcami oraz wnosi aby Komisja „wyręczyła” polski sąd administracyjny i upubliczniła jego treść. 27 czerwca przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbędzie się rozprawa w przedmiocie upublicznienia pierwszego, zwróconego wniosku złożonego przez rząd do Komisji Europejskiej.

11 czerwca 2013 r. na posiedzeniu Rady Ministrów został przyjęty kolejny wniosek o derogację stosowania dyrektywy VAT na lata 2014-2018, który zostanie złożony do Komisji Europejskiej. Zgodnie – z jedyną dostępną tym zakresie informacją, którą jest krótki rządowy komunikat prasowy – Polska chce wydłużyć okres obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych samochodów do celów działalności gospodarczej na lata 2014–2018. W tym okresie, podatnikom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Ograniczenie dotyczyć ma zarówno wydatków na zakup pojazdów, jak i zakup usług wynikających z umowy najmu, dzierżawy, leasingu (lub umów podobnych), jak również kosztów eksploatacyjnych tych pojazdów (kosztów napraw i serwisu).

Branża motoryzacyjna apelowała do rządu polskiego o wykorzystanie faktu odesłania przez Komisję pierwszego wniosku (został przez Brukselę odesłany do Ministra Finansów celem jego uzupełnienia i poprawek) na poważną, ekspercką dyskusję tak aby wypracować rozwiązanie docelowe, korzystne zarówno dla przedsiębiorców jak i budżetu. Niestety rząd nie podjął debaty z przedstawicielami branży, lecz ponownie postanowił przeforsować projekt w tajemnicy, co zdaniem Związku Dealerów Samochodów może być bardzo szkodliwe dla polskiej gospodarki.

Zdaniem polskich dealerów propozycja wskazana we wniosku rządu Rzeczypospolitej Polskiej o nową derogację jest działaniem całkowicie pozornym i ma ona w rzeczywistości na celu wyłączenie „neutralności” podatku VAT. W piśmie do Komisji, Związek wkazuje, że jak uczą doświadczenia lat poprzednich, wszelkie „zabiegi” dotyczące modyfikowania systemu podatku VAT od pojazdów firmowych w Polsce w każdym przypadku skutkowały dużymi wahaniami w sprzedaży pojazdów w krótkim okresie czasu, które powodowały znaczne zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu i rozwoju przedsiębiorstw prowadzących dystrybucję nowych pojazdów w Polsce. Dlatego też zdaniem branży, zasadne jest zaprzestanie jakichkolwiek wprowadzanych z roku na rok zmian w systemie podatku VAT od pojazdów firmowych i zastosowanie przepisów zgodnych z dyrektywą. Tym samym odrzucenie przez Komisję Europejską wniosku rządu Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie derogacji powinno stać się pierwszym krokiem do wprowadzenia harmonii i trwałości w polskim systemie podatku VAT od pojazdów firmowych, co może odbyć się tylko z korzyścią dla całej polskiej gospodarki.

Komisja Europejska zapewniała w odpowiedzi na poprzedni list przedstawicieli branży:  „Komisja Europejska jest świadoma faktu, że prawo do odliczania podatku jest integralną częścią systemu VAT w Unii Europejskiej i w związku z tym podejmie ona działania w celu zapewnienia, że będzie ono ograniczone do zakresu niezbędnego” . Ponadto Związek Dealerów Samochodów wraz z powstaniem nowego wniosku derogacyjnego wystąpił do Ministra Finansów jako dysponenta dokumentu o jego upublicznienie. Przedstawiciele Związku twierdzą jednak, że należy się spodziewać kolejnej odmowy upublicznienia i konieczności toczenia o to batalii w sądzie administracyjnym. Dodatkowo więc Związek apeluje do Komisji Europejskiej o upublicznienie treści wniosku rządowego.

Dowiedz się więcej

Rejestracja aut z Anglii za kilkanaście złotych – czy import drastycznie wzrośnie?
Rejestracja aut z Anglii za kilkanaście złotych – czy import drastycznie wzrośnie?

Już wkrótce samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można rejestrować w Polsce bez ponoszenia dużych kosztów. Według ,,Rzeczpospolitej”, przygotowany w Ministerstwie Transportu projekt zmian w kodeksie ruchu drogowego trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Import samochodów z Wysp drastycznie wzrośnie? Dotychczas samochody sprowadzane z Wysp Brytyjskich, posiadające kierownicę po prawej stronie, można było rejestrować w […]

Majowy spadek sprzedaży nowych samochodów
Majowy spadek sprzedaży nowych samochodów

W maju polscy klienci zarejestrowali mniej nowych samochodów niż w analogicznym okresie przed rokiem. Miesięczny wynik jest też najsłabszy w całym 2013 r. Maj niekorzystny dla dealerów W maju zarejestrowano 25 706 samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jest to o prawie 1,7 tys. sztuk mniej niż w ubiegłym miesiącu (-5,5%) i ok. 1,45 tys. mniej […]

Coraz większy import aut używanych do Polski
Coraz większy import aut używanych do Polski

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku sprowadzono do Polski więcej samochodów używanych niż w analogicznym okresie 2012 i 2011 r. Polski park pojazdów nadal nienasycony? Spadki sprzedaży nowych samochodów w Polsce nie przekładają się na mniejszą liczbę pojazdów poruszających się po polskich drogach. W pierwszych miesiącach 2013 r. zdecydowanie wzrósł import pojazdów używanych. W maju […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!