Tablice rejestracyjne – kiedy można zaoszczędzić, a kiedy zalecamy zmianę blach

, 11 kwietnia 2022, 14:37

Kupno samochodu używanego to nie tylko decyzja o tym, na jaką markę się zdecydujemy i wydatek związany z wartością wybranego samochodu, ale także decyzje formalno-prawne, które będzie trzeba podjąć po wejściu w posiadanie pojazdu. Z każdą decyzją wiążą się mniejsze lub większe opłaty. Tablice rejestracyjne są oczywistym, niezbędnym elementem każdego samochodu, jednak cały czas panuje wokół nich chaos informacyjny, a kierowcy nie zawsze są pewni co mogą, a co jest zabronione w przypadku wymiany tablic. W tym artykule przybliżymy nieco przepisy i możliwości jakie mają kierowcy w kwestii blach samochodowych.

Czy po zakupie samochodu trzeba wymieniać tablice rejestracyjne czy można zostawić dotychczasowe?

W dniu 31.01 bieżącego roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące wymiany tablic rejestracyjnych. Do tej pory nabywca samochodu odkupując go od uprzedniego właściciela nie miał obowiązku wymiany tablic tylko w sytuacji, gdy zarówno poprzedni, jak i nowy właściciel zamieszkiwali ten sam region kraju. Od ostatniego dnia stycznia zasada ta uległa zmianie, obowiązek wymiany tablicy w przypadku rejestracji auta w różnych wydziałach komunikacji został zniesiony. Oznacza to, że bez względu na to gdzie samochód został kupiony i gdzie zarejestrowany, właściciel może (ale nie musi) zostawić tę samą tablicę rejestracyjną. Przepis niesie za sobą pewną oszczędność dla nabywcy samochodu, a mianowicie, za nowe blachy trzeba zapłacić 80 zł. Koszt ten odchodzi w przypadku decyzji o pozostawieniu tablic rejestracyjnych.

Są jednak przypadki, w których właściciel ma obowiązek wymiany tablic na nowe po kupnie, a mianowicie w sytuacji gdy:

  • Tablice są wykonane według starego wzoru, czyli są czarne lub zamiast symbolu Unii Europejskiej, po lewej stronie znajduje się flaga Polski,
  • Tablice rejestracyjne są zniszczone, wygięte, nieczytelne i uniemożliwiają identyfikację,
  • Samochód nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce.

Warto pamiętać, że poza powyższymi sytuacjami blachy możemy zostawić, ale nie musimy. Jeśli kierowca chce, aby symbol regionalny na tablicach odpowiadał jego miejscu zamieszkania lub pragnie zamontować tablice indywidualne, nic nie stoi na przeszkodzie.

Czy po zmianie miejsca zamieszkania trzeba wymieniać tablice rejestracyjne?

Podobnie jak w przypadku braku konieczności wymiany tablic po zmianie ich właściciela, po przeprowadzce również nie trzeba wnioskować o nowe blachy. Nie oznacza to jednak, że właściciel nie musi dopełnić stosownych formalności, nadal należy zmienić adres zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym, co z kolei oznacza wizytę w wydziale komunikacji odpowiednim dla nowego adresu. Zgodnie z przepisem z 31.01.2022 roku, numery są w pewnym sensie przypisane do pojazdu co oznacza, że po przerejestrowaniu go w innym regionie Polski nie trzeba już zmieniać numeru rejestracyjnego i tablic.

Przy zmianie miejsca zamieszkania warto jednak zwrócić uwagę na relacje pomiędzy miastem, którego symbol widnieje na tablicy rejestracyjnej, a nowym miastem zamieszkania. W przypadku konfliktu lub nieporozumień pomiędzy regionami, czasem dla bezpieczeństwa warto zmienić numer i tablice, aby nie prowokować nieprzyjemności.

Krótkie czy długie tablice rejestracyjne? Kiedy należy zmienić blachy w amerykańskim stylu na europejskie?

Krótkie tablice to takie, które stosowane są w samochodach amerykańskich lub japońskich. Ich wymiary różnią się od standardowych europejskich blach. Stosowanie krótkich tablic rejestracyjnych jest jednak w Polsce jak najbardziej legalne, dzięki przepisom z 2018 roku posiadacze aut ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii mogą stosować odpowiednie dla nich tablice, ale należy pamiętać o określonych w Ustawie o Ruchu Drogowym zasadach, zgodnie z którymi nie w każdej sytuacji są one w naszym kraju dozwolone.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2020 roku zabrania się „umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej”, co oznacza, ze jeśli konstrukcyjnie długie tablice w tym samochodzie się zmieszczą to takie właśnie powinny zostać zastosowane. Nie można również, zgodnie z tą samą ustawą zamieszczać tablic w miejscach innych aniżeli konstrukcyjnie do tego przystosowane, czyli na przykład na kokpicie za szybą.

Co się stanie jeśli zamontujemy nieodpowiednie tablice w samochodzie?

Jeśli pojazd dostosowany jest do standardowych tablic rejestracyjnych, a zostaną w nim zamontowane „amerykańskie”, grożą dwie rzeczy: taki pojazd nie przejdzie badania technicznego, a w przypadku kontroli policyjnej nałożony zostanie mandat.

Specjaliści z Oponeo.pl badając temat zwrócili uwagę na kilka sytuacji, które ocierają się o absurd jeżeli chodzi o używanie krótkich tablic rejestracyjnych i problemy, jakie mogą być z nimi powiązane. Warto wziąć je pod uwagę w momencie rejestracji pojazdu na tego typu blachach.

Kiedy grozi mandat za złe tablice rejestracyjne?

Mandat za nieodpowiednie tablice rejestracyjne grozi kierowcy w kilku sytuacjach.

  • Po kupnie samochodu kierowca ma 30 dni na jego przerejestrowanie, a co za tym idzie wymianę tablic jeśli jest to konieczne. Czyli w sytuacji, gdy tablice rejestracyjne pojazdu są niezgodne z obowiązującym wzorem lub zniszczone i nieczytelne, a nowy właściciel nie wymieni ich w ciągu 30 dni od kupna samochodu, grozi mu kara nawet do 1000 zł. Sytuacja jest podobna dla aut sprowadzanych zza granicy, jednak liczba dni na wymianę wynosi 60 od dnia zakupu.
  • Tablice rejestracyjne muszą być dopasowane do typu samochodu. Nowy właściciel kupując auto musi zwrócić uwagę i zweryfikować czy kolorystyka obecnych tablic może być nadal używana. Przykładem mogą być tablice profesjonalne w kolorze zielonym lub tymczasowe z czerwonymi znakami, które po kupnie trzeba koniecznie wymienić na takie, które odpowiadają nowemu przeznaczeniu samochodu. Od nabycia pojazdu właściciel na wymianę tablic na odpowiedni typ ma 7 dni, w przeciwnym wypadku kara za nieodpowiednie blachy to nawet 500 zł oraz holowanie na koszt właściciela.
  • Jak wspomniane zostało już wcześniej, mandat grozi także za niedopasowanie tablic do konstrukcji pojazdu, czyli zamontowanie krótkich blach w samochodzie konstrukcyjnie pozwalającym na standardowe. W takim przypadku kara może wynieść kierowcę 300 zł.

Czy da się zidentyfikować pojazd i jego kierowcę po numerze rejestracyjnym na tablicach?

Przed kupnem samochodu używanego jednym z podstawowych elementów na drodze decyzji jest weryfikacja i sprawdzenie pojazdu pod kątem jego historii, przebiegu czy poprzednich właścicieli. Informacji tych nie uzyskamy weryfikując jedynie numery rejestracyjne. Takie możliwości ma jedynie policja. Jako osoba prywatna do sprawdzenia tego typu informacji niezbędny będzie, poza numerem rejestracyjnym, numer VIN i data pierwszej rejestracji. Znając te dane kierowca może szybko sprawić historię pojazdu i przede wszystkim zweryfikować czy nie jest ono kradzione. Informacje te uzyska poprzez stronę internetową historiapojazdu.gov.pl.

Warto jednak pamiętać, że policja ma możliwość określenia właściciela pojazdu jedynie po numerze rejestracyjnym, dlatego w przypadku wypadku czy innego nieprzyjemnego zdarzenia na drodze ważne jest spisanie numerów tablic, ponieważ służby na ich podstawie mogą wyciągnąć konsekwencje w stosunku do odpowiedniej osoby.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!