LKQ otworzyło Centrum Innowacji i Obsługi w Katowicach

, 8 września 2021, 11:02

Spółka LKQ Europe dokonała oficjalnego otwarcia swojego punktu w Katowicach. W jednym z nowoczesnych biurowców zaczyna działać Centrum Innowacji i Obsługi firmy.

LKQ Europe to europejska część biznesu LKQ Corporation, czyli największej na świecie firmy zajmującej się dystrybucją części zamiennych oraz elementów nadwozia na rynku wtórnym. LKQ dokonuje poważnych inwestycji na rynkach Starego Kontynentu od pięciu lat, przejmując kolejno holding Rhiag Inter Auto Parts, firmę Stahlgruber GmbH oraz zyskując wpływ na działalność spółek należących do Mekonomen AB. Na rynku polskim, koncern LKQ jest reprezentowany przez firmę ELIT Polska.

Europejskie plany LKQ

Podczas konferencji zorganizowanej z okazji otwarcia katowickiego centrum, Dyrektor Generalny LKQ Europe, Arnd Franz, wraz z Dyrektorem Finansowym LKQ Europe, Yanikiem Cantieni, przedstawili cele organizacji oraz jej plany związane z polskim i europejskim rynkiem części i akcesoriów. Arnd Franz podkreślił, że LKQ realizuje założone sobie cele, odnotowując stabilne wzrosty, rosnąc szybciej niż rynek. Siłą koncernu są dokonane w ostatnich latach przejęcia, jednak praca nad integracją kupionych firm w jedno przedsiębiorstwo potrwa jeszcze przez pewien czas. Rynkowe możliwości LKQ opierają się przede wszystkim na przewadze koncernu nad konkurencją, związaną z szerokim portfolio marek, tworzących ofertę, szerokim asortymencie, zaawansowanej logistyce i rozwiązaniom cyfrowym. Celem jest utworzenie wspólnej, paneuropejskiej sieci sprzedaży i niezawodnego cyfrowego systemu dla serwisów do roku 2030. Właśnie w osiągnięciu tego celu ma pomóc powołane do życia Centrum Usług i Innowacji w Katowicach.

– Obiekt ten umożliwi tworzenie cyfrowych rozwiązań dla klientów z całej Europy. Nowy ośrodek w Polsce zajmie się opracowywaniem i testowaniem zaawansowanych cyfrowych ofert dla europejskich konsumentów. Tym samym przyczyni się do szybszej realizacji strategii innowacyjności i cyfryzacji. Oprócz tego, dzięki cyfryzacji, optymalizacji i uporządkowaniu procesów wewnętrznych i administracyjnych w ramach jednego wysokiej jakości centrum zwiększy się wydajność i oszczędność firmy. To z kolei przyspieszy cyfrową transformację LKQ Europe na potrzeby rynku części zamiennych przyszłości – powiedział Arnd Franz, dyrektor generalny LKQ Europe.

Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że Polska jest jednym z najważniejszych rynków w regionie dla LKQ. Kolejnym zadaniem w planach koncernu jest uruchomienie w naszym kraju centrali sieci logistycznej.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonano w obecności Marcina Krupy, Prezydenta Katowic (w środku). Od lewej Arnd Franz, CEO LKQ Europe, Marcin Krupa i Yanik Cantieni, CFO LKQ Europe.

Centrum ma także pomagać w opracowywaniu rozwiązań, będących odpowiedzią na zmiany na rynku motoryzacyjnym. Przede wszystkim na trendy, związane z elektromobilnością, telematyką, rozwojem systemów wsparcia kierowcy i cyfrowych platform i interfejsów, a także carsharingu.

Cyfrowa wizja LKQ skupia się na osiągnięciu kilku podstawowych celów. Jednym z nich jest wdrożenie rozwiązań all-in-one w ramach usług mobilności cyfrowej. Będą one dostępne za pośrednictwem aplikacji. LKQ planuje nie tylko nowe rozwiązania B2B, ale także otwarcie się na rynek B2C, co może sugerować nacisk na stworzenie internetowej platformy zakupowej dla klientów indywidualnych. Usługi dla klientów ostatecznych będą także wykorzystywały telematykę. Choć podczas konferencji nie ujawniono szczegółów, może chodzić o możliwość diagnozowania stanu technicznego pojazdu za pomocą aplikacji w telefonie, umawiania zdalnie terminów napraw i przeglądów oraz zamawiania części, ale także inne usługi bezpośrednio nie powiązane z rynkiem napraw (carsharing, sprawdzanie dostępności parkingów, usługi ubezpieczeniowe).

LKQ inwestuje w Katowicach – dlaczego tam?

LKQ jest obecne w naszym kraju za sprawą firmy ELIT Polska, której siedziba znajduje się w Krakowie. To właśnie południe Polski jest głównym terytorium działania dystrybutora. Zdaniem przedstawicieli LKQ, katowicka lokalizacja centrum jest ważna dla firmy także ze względu na dostęp do absolwentów szkół wyższych. Początkowo w obiekcie będzie pracować niewielka grupa ok. 30 osób, jednak celem jest zatrudnienie aż 250. Władze Katowic liczą na to, że w większości będą to ludzie wykwalifikowani na miejscu.

Katowicki obiekt dołącza do działającego od dłuższego czasu centrum w indyjskim Bengalurze. Z kompetencji nowego centrum innowacji i obsługi LKQ skorzystają wszystkie regiony LKQ Europe. Będą one mogły zlecać zadania jednemu z dwóch wspomnianych obiektów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Majkel, 12 września 2021, 19:57 0 0

Fajnie, fajnie ale ja nadal nie wiem czy kupili tą Fotę czy nie :-)

Odpowiedz

Husar, 12 września 2021, 20:41 0 0

Nie kupili, dlaczego mili by kupić ?

Odpowiedz