Bezpieczeństwo przed wakacjami – przygotowanie auta do wyjazdu

, 1 czerwca 2021, 23:32

Przed wakacyjną podróżą warto zrobić dokładny przegląd auta, a jeśli planujemy wyjazd za granicę – także zapoznać się z miejscowymi przepisami drogowymi, które mogą się różnić od polskich. Szczególnie warto zwrócić uwagę na najważniejszy układ bezpieczeństwa w samochodzie, czyli układ hamulcowy.

Na początek warto zastanowić się, co ostatnio podczas jazdy budziło niepokój i jakie naprawy lub przeglądy były wykonywane w minionym roku. W znacznym stopniu ułatwi to pracę mechanikowi, a kierowcy da gwarancję, że niepokojące symptomy zostaną sprawdzone.

UKŁAD HAMULCOWY:

Podczas przedwakacyjnego przeglądu auta należy także zwrócić uwagę na układ hamulcowy. Wpływa on na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a w nowoczesnych pojazdach bezpieczeństwo i komfort podróżujących. Dlatego tak istotna jest dbałość o najdrobniejsze szczegóły podczas prac związanych z tym układem. Sprawdźmy więc, czy klocki nie są zbyt zużyte, tarcze nie są pordzewiałe i czy mają równą powierzchnię cierną, oraz czy płyn hamulcowy nie wycieka. Wszystkie podzespoły układu hamulcowego należy systematycznie kontrolować, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń niezwłocznie wymienić. Ważne, aby wymiany poszczególnych elementów, zwłaszcza takich jak klocki czy tarcze hamulcowe przebiegały według ustalonych zasad.

Dobrze też skontrolować w jakim stanie jest nasz zestaw rozrządu, a dokładniej jak wygląda pasek rozrządu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ uszkodzenie paska skutkuje natychmiastowym uszkodzeniem silnika i jego bardzo kosztowną naprawą.

NIE ZAPOMINJ O

Sprawdzeniu w jakim stanie są twoje:

  • ogumienie (stan opon i ciśnienie, wymiana na letnie, koło zapasowe)
  • poziom płynów: hamulcowego, chłodniczego i do spryskiwaczy, a także poziom oleju silnikowego
  • oświetlenie (pamiętajmy, że wjeżdżając do niektórych krajów, mamy obowiązek wyposażyć się w komplet zapasowych żarówek)
  • wycieraczki (stan po użytkowaniu zimowych, brak uszkodzeń, rozszczelnień)
  • klimatyzacja i filtry (prawidłowe działanie, filtr kabinowy)

ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW

Oprócz dokonania przeglądu auta warto sprawdzić aktualność niezbędnych dokumentów: badania technicznego, ubezpieczenia OC czy AC lub dodatkowych, wymaganych w kraju, do którego jedziemy. Wyjeżdżając za granicę, upewnijmy się, czy mamy obowiązkowe w danym kraju wyposażenie, jak gaśnica (sprawdźmy datę ważności), trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa czy flara sygnalizacyjna. Zapoznajmy się też z lokalnymi przepisami – czy wymagane są np. winiety na autostrady, jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy, czy mamy obowiązek jeździć z włączonymi światłami

PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

▶▶ Podczas hamowania nawet niewielki i lekki przedmiot może uderzyć nas z dużą siłą, powodując obrażenia. Warto więc ograniczyć do minimum liczbę przedmiotów leżących luzem w części pasażerskiej.

▶▶ Pamiętajmy o podróżowaniu w pasach bezpieczeństwa (małe dzieci muszą jeździć w specjalnych fotelikach!).

▶▶ Jeśli zabieramy czworonożnego pupila, zadbajmy o jego bezpieczeństwo i komfort.

▶▶ Zawsze zachowujmy ostrożność i zdrowy rozsądek, by szczęśliwie dojechać do celu i wrócić do domu.

Dowiedz się więcej o naszych układach hamulcowych na www.hamulcebosch.pl lub odwiedź nasza główną stronę www.motobosch.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

któś, 4 czerwca 2021, 17:43 0 0

taaa, dawajata auta na przeglądy i remonty dwa dni przed wyjazdem na długi weekend to bedzieta mieli zrobione na cacy....buhahahaha.

Odpowiedz

wojtek, 9 czerwca 2021, 11:13 1 0

kiedyś mi się dobijał inteligent szpagatowy w południe w niedziele na wymianę oleju bo on po południu na wczasy jedzie

Odpowiedz

Anonim, 9 czerwca 2021, 15:46 1 0

10 minut przed zamknieciem sklepu w piatkowy wieczór: przegub, wahacz i cos tam jeszcze z zawieszenia. I do tego kogos do montazu, bo o 4 rano do niemiec wyjezdza

Odpowiedz