Opony zimowe do motocykli – sezon może trwać cały rok

, 9 listopada 2012, 13:13

Bezpieczna jazda motocyklem zimą jest możliwa tylko jeśli posiada on odpowiednie opony zimowe. Oferta tego typu produktów jest coraz bogatsza.

Zimowe opony do motocykli – właściwości

Motocykle zimąProces produkcyjny motocyklowych opon zimowych jest podobny do tego, który wykorzystywany jest przy pracy nad wyposażeniem zimowym do samochodów osobowych. Zimowe opony motocyklowe, podobnie jak ich osobowe odpowiedniki, charakteryzują się agresywnym bieżnikiem, wyposażone są w liczne lamele, nacięcia, rowki. Różni je co innego – samochód osobowy osadzony jest na czterech kołach, a motocykl tylko na dwóch, stąd dużo trudniej utrzymać jego stabilność. Ta właściwość sprawia, że przy produkcji opon motocyklowych szczególny nacisk kładzie się na parametr przyczepności opony.

Motocykle zimąTrudna w utrzymaniu stabilność motocykla powoduje, że nawet najlepsze opony zimowe do tego pojazdu niestety nie poradzą sobie ze śniegiem. Duże zaśnieżenie jest jedyną i największą przeszkodą przy zimowych podróżach motocyklem. We wszystkich innych warunkach jazda motocyklem zimą jest bezpieczna, ponieważ producenci wykorzystują coraz lepsze techniki produkcji opon zimowych do jednośladów.

Zimowe ogumienie jest przystosowane do działania w niskich temperaturach, gdyż produkowane jest z miękkich mieszanek. Dzięki temu opony te nie twardnieją w niższych temperaturach i nadal gwarantują dobrą przyczepność.

Robert Uniżycki z Oponeo.pl S.A. zauważa, że na rynku pojawia się coraz więcej motocyklowych opon zimowych. Wśród nich znajdują się m.in. opony kolcowane. Używanie opon kolcowanych na drogach publicznych w Polsce jest jednak zabronione,. Nie posiadają one homologacji drogowej. Jest to za to świetna alternatywa dla osób, które lubią pojeździć po wydzielonych specjalnie do tego torach.

Motocykle zimą Motocykliści, podobnie jak kierowcy samochodów osobowych, często zamiast opon zimowych montują w swoich pojazdach opony ukierunkowane na jazdę po mokrej nawierzchni. Jednak ani samochody osobowe, ani motocykle na takich oponach nie zapewniają dobrej przyczepności w niższych temperaturach.

Popularni producenci opon motocyklowych to m.in.: Metzeler, Continental, IRC, Heidenau czy Mitas. Ciągle poszerzają oni swoją ofertę wyposażenia zimowego do jednośladów.

Dowiedz się więcej

Oponeo: Etykiety nie powinny znacząco zmienić sytuacji na rynku opon –  wywiad
Oponeo: Etykiety nie powinny znacząco zmienić sytuacji na rynku opon – wywiad

Wprowadzenie obowiązku stosowania nowych etykiet to jedna z najważniejszych zmian prawnych w branży oponiarskiej, w ciągu ostatnich lat. O to jak zmieni się rynek ogumienia w Polsce po reformie, zapytaliśmy Damiana Nawrockiego z firmy Oponeo.pl. 1. Jaki Pana zdaniem wpływ na rynek opon w Polsce będzie miało wprowadzenie nowych etykiet? Etykiety nie powinny znacząco zmienić […]

Żarówki Philips do każdego motocykla
Żarówki Philips do każdego motocykla

Philips jest dostawcą na pierwsze wyposażenie dla wielu producentów motocykli. W zależności od potrzeby użytkownika, dostępne są cztery podstawowe kategorie produktów do jednośladów. Dostępne są m.in. żarówki przeznaczone do jazdy w ruchu miejskim, żarówki emitujące o 100 proc. mocniejsze światło, a także dające efekt światła ksenonowego. Vision Moto to żarówki z gwarancją do 30 proc. […]

Łańcuchy na koła Thule Easy-fit w ofercie Taurus
Łańcuchy na koła Thule Easy-fit w ofercie Taurus

Firma Thule na nadchodzący sezon zimowy przygotowała nowy łańcuch przeciwśnieżny, przeznaczony do montażu na kołach samochodów osobowych. Produkt znajduje się w ofercie dystrybutora Taurus. Łańcuchy Thule Easy-fit Thule Easy-fit to łańcuchy wykorzystujące innowacyjne technologie i zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami wzorniczymi. Ich zaletą jest łatwość montażu. Dowodem na to jest rekord Guinnessa należący do łańcuchów […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 9 listopada 2012, 13:27 0 0

Ok ale po co jeździć moto w zimę? W tym całym syfie, co z ubraniami? Na pewno sól drogowa będzie miała bardzo dobry wpływ na łańcuch i inne elementy motocykla.

Odpowiedz