Pełny przegląd bezprzewodowego warsztatu samochodowego

, 17 marca 2021, 23:54

Wszystko co musisz wiedzieć o narzędziach akumulatorowych dla mechaników.

Warsztat samochodowy wyposażony wyłącznie w elektronarzędzia bezprzewodowe? Ta wizja do niedawna istniała jedynie w naszej wyobraźni. Gęsta sieć przewodów pneumatycznych przetykana dziesiątkami metrów kabli elektrycznych zasilających elektronarzędzia, lampy i odkurzacze była codziennością dla mechaników. Ten obraz jednak ewoluuje wraz z nadejściem ery narzędzi akumulatorowych, które udowadniają nam, że mogą dorównać mocy swoich sieciowych odpowiedników przerastając je pod wieloma innymi względami.

Nowoczesne warsztaty stopniowo przechodzą na w pełni bezprzewodową pracę, decydując się na zakup urządzeń w ramach wybranych systemów (co niesie ze sobą kolejne korzyści ze względu na kompatybilność i uniwersalność akumulatorów). Dlaczego tak się dzieje i na czym dokładnie polega przewaga narzędzi akumulatorowych? Od czego warto zacząć budowanie wyposażenia własnego bezprzewodowego warsztatu? Opowiemy na przykładzie urządzeń systemów M12 i M18 marki MILWAUKEE®, lidera branży elektronarzędzi w Europie.

Wprowadzenie akumulatorów litowo-jonowych jako źródła zasilania umożliwiło dostarczenie ilości energii wystarczającej nawet do zasilenia ciężkich kluczy udarowych czy pilarek tarczowych, oferując nieosiągalną wcześniej swobodę pracy, ale nie tylko. Poza brakiem ograniczenia długością kabli i samą koniecznością ciągłego zasilania, nowa technologia redukuje też zagrożenia zdrowia (np. w związku z uszkodzeniami izolacji elektrycznej czy przewodów sprężonego powietrza), a także minimalizuje wydatki związane z konserwacją urządzeń oraz budową sieci zasilania w sprężone powietrze. Marka MILWAUKEE® jest świetnym przykładem na to, że stworzenie całkowicie bezprzewodowego warsztatu jest nie tylko możliwe, ale wręcz pożądane. Poniżej przygotowaliśmy dla Was przegląd narzędzi, które są najczęściej wskazywane jako niezbędne w działaniu warsztatów!

 • Klucze udarowe, które omawialiśmy już wielokrotnie! Na naszej stronie znajdziecie przegląd Akumulatorowych kluczy udarowych MILWAUKEE®™ – MotoFocus.pl oraz podsumowanie najnowszych kluczy udarowych wprowadzonych w tym roku: MILWAUKEE® przedstawia nową generację kluczy udarowych – MotoFocus.pl
 • Grzechotki udarowe – niewiele narzędzi przyspiesza pracę w warsztacie samochodowym tak, jak one. Tutaj naszym absolutnym faworytem jest najpopularniejsza grzechotka M12 FIR12-0 z uchwytem ½” i maksymalnym momentem 81Nm.  Oczywiście dostępne są też wersje 3/8” – M12 FIR38 oraz ¼” M12 FIR14 z momentami odpowiednio 75Nm i 54Nm.
 • Dla bardziej wymagających zastosowań marka MILWAUKEE® oferuje grzechotki z przedłużoną o 82 mm głowicą z kwadratami napędowymi 3/8” i ¼” – modele M12 FIR38LR-0 – 3/8”oraz M12 FIR14RL-0 – ¼”. Dysponują one takimi momentami jak ich krótsze odpowiedniki. Te modele polecane są do pracy w wąskich przestrzeniach pomiędzy silnikiem a karoserią, gdzie przy zastosowaniu standardowej, krótkiej grzechotki nie sięgnęlibyśmy dokręcanej śruby. Odpowiadając na potrzeby mechaników w styczniu wprowadzono również nowe modele o zwiększonej prędkości obrotowej (450obr/min) – M12FHIR14 – ¼” oraz – 3/8”
 • Klucze dynamometryczne zintegrowane z grzechotką, które również opisywaliśmy niedawno – Cyfrowe klucze dynamometryczne od MILWAUKEE® – MotoFocus.pl
 • Szlifierki kątowe – nieodzowna część warsztatu! W zależności od preferencji użytkowników do nabycia są modele z typowymi włącznikami suwakowymi (urządzenie można włączyć na stałe i wyłączyć po przesunięciu włącznika do pozycji wyjściowej) oraz z włącznikami łopatkowymi (dźwignia włącznika ma kształt łopatki – tylko po jej naciśnięciu szlifierka pracuje, po zwolnieniu nacisku na łopatkę maszyna się wyłącza). Model z włącznikiem łopatkowym oferuje użytkownikowi wyższy poziom bezpieczeństwa pracy. Zapobiega zranieniom powodowanym przez obracającą się tarczę przy utracie kontroli nad szlifierką.

  W ofercie MILWAUKEE® znajdziemy między innymi następujące modele dostosowane do tarcz 125 mm: podstawowy model M18 CAG125X – z włącznikiem suwakowym, wersję z włącznikiem łopatkowymi M18 CAG125XPD, oraz wersję z włącznikiem łopatkowym i szybkim hamulcem tarczy M18 CAG125XPDB. Wszystkie występują zarówno w wersjach „body” (samo urządzenie) jak i również w pełnych walizkach z szybką ładowarką i dwoma akumulatorami M18 5Ah, które zapewniają wiele godzin nieustannej pracy narzędzia.
 • Szlifierki trzpieniowe – do niedawna dominowały szlifierki pneumatyczne. Do czasu, aż na rynku pojawiły się bliźniacze konstrukcje (notabene, właśnie marki MILWAUKEE®): bezprzewodowa trzpieniowa szlifierka prosta M12 FDGS oraz jej wersja kątowa M12 FDGA.
  Ich cechą szczególną jest generowany bardzo duży moment obrotowy już na najniższym z czterech biegów maszyn. Dostępny jest zakres obrotów wrzeciona od 10.000 do 24.500 obr./min. wybierany w czterech stopniach z płynną regulacją obrotów. Dołączane do zestawu tuleje zaciskowe pozwalają na współpracę z akcesoriami z trzpieniami o średnicy 6 lub 8 mm (obydwie tuleje są dostępne w podstawowej kompletacji).

  M12 FDGS
 • Narzędziem coraz częściej zastępującym szlifierki kątowe staje się piła szablasta potocznie zwana „Lisicą”. Twórcą tego rozwiązania, po raz kolejny, jest właśnie marka MILWAUKEE®, która po raz pierwszy zaprezentowała taką piłę w 1951 r. Najpopularniejszą piłą szablastą jest wersja dwuręczna M18 ONEFSZ z ONE-KEY™ i M18 FZS bez tego systemu. Popularna jest też wersja jednoręczna M18 FHZ lub M12 CHZ.
 • Nie możemy oczywiście zapomnieć o typowym wyposażeniu każdego warsztatu samochodowego i mechanicznego – o wiertarko-wkrętarkach.Z racji rosnącej wydajności i mocy elektronarzędzia akumulatorowe z sukcesem wypierają powszechnie stosowane wiertarki elektryczne. Konstrukcja nowoczesnych wiertarko-wkrętarek, gdzie standardem jest dwubiegowa przekładnia, wbudowane wielostopniowe sprzęgło oraz zasilanie akumulatorami o różnej pojemności daleko pozostawia wiertarki sieciowe daleko w tyle. W najmocniejszych i najbardziej zaawansowanych konstrukcjach znajdujemy sterowane komputerowo zabezpieczenie przed wykręceniem nadgarstka przy zablokowaniu, a najsilniejsze wiertarko-wkrętarki dysponują momentem obrotowym do 135 Nm. Są to wartości porównywalne z momentami oferowanymi przez silniki spalinowe!Obecnie w warsztacie wiertarko-wkrętarki stosowane są w zasadzie do wszystkiego: od wiercenia typowych otworów, wycinania otworów o dużych średnicach we współpracy z koronkami wiertniczymi (do ponad 200 mm średnicy), do gwintowania otworów, po wkręcania wkrętów czy oczyszczania z rdzy.  Praktyka pokazuje, że na wyposażeniu powinny być co najmniej dwa modele: silniejszy, do bardziej wymagających prac, oraz drugi model, o kompaktowych rozmiarach, do prac mniej wymagających, gdzie duża waga mocnego urządzenia byłaby niepotrzebnym obciążeniem.Do warsztatu samochodowego polecamy model M18 ONEDD2 – jest to najsilniejsza wiertarko-wkrętarka MILWAUKEE® o maksymalnym momencie obrotowym 135 Nm, kompatybilną z aplikacją ONE-KEY™ umożliwiającą monitorowanie ustawień maszyny z poziomu aplikacji na smartfony. Dysponuje dwubiegową przekładnią mechaniczną oraz z 4 indywidualnymi ustawieniami obrotów wrzeciona (dowolnie konfigurowalnymi z poziomu ONE-KEY™).Jako uzupełniającą, drugą kompaktową wkrętarkę z wymiennymi głowicami (nasadką kątową, nasadką offsetową) możemy zaproponować model M12 FPDX-KIT- Jest to wiertarko-wkrętarka, która oferuje do 44 Nm momentu obrotowego oraz dwubiegową przekładnię, a w komplecie posiada trzy wymienne głowice: standardową, kątową oraz mimośrodową. Bez założonych głowic może pracować również jako zakrętarka.
 • Zakrętarki to coraz częściej pożądane urządzenie na warsztacie zwłaszcza w takich które specjalizują się w naprawie naczep samochodów ciężarowych. Dzięki mocy dochodzącej aż do 226Nm (model M18 FID2) lub 147Nm (M12 FID) bez żadnego problemu pozwalają na wkręcanie długich wkrętów podczas napraw podłóg w naczepach.Dodatkowo, przy naprawach np. ram samochodów użytkowych przyda się wiertarka magnetyczna z magnesem neodymowym o mocy 8890N, działająca również bez źródła zasilania i umożliwiająca wiercenie otworów w stali do 38mm!
 • Bardzo popularne na warsztatach są również pistolety do mas lub klejów do szyb:
  C18 PCG lub M12 PCG, które są dostępne w wersjach przystosowanych do kartuszy 310ml lub tzw. „kiełbas” (400ml lub 600ml) z tubami aluminiowymi lub przeźroczystymi.
 • Nie możemy również zapomnieć o smarownicach! Tu uwagę zwracają modele M18 GG i M12 GG, urządzenia umożliwiające doprowadzenie smaru w rożne trudno dostępne miejsca pod ciśnieniem do nawet 690 bar.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o lutownicy akumulatorowej M12 SI, opalarce M18 BHG, nitownicy M12 BPRT, polerkach M18 FAP180 i M12 BPS, kompresorze M12 BI oraz o odkurzaczu M18 VC-2. Nie zapominając o przyjemnościach, pracę na warsztacie mogą nam umilać radia akumulatorowe, np. M18 RC lub M12 RCDAB+.

Oczywiście to dopiero początek! Pełna lista narzędzi akumulatorowych znajdujących zastosowanie w branży samochodowej jest znacznie dłuższa. W kolejnych odcinkach, bazując na ofercie marki MILWAUKEE®, postaramy się opisać specjalistyczne rozwiązania znajdujące zastosowanie w oświetleniu miejsca pracy i inspekcji trudno dostępnych miejsc. Przedstawimy także całą gamę innowacyjnych narzędzi ręcznych marki MILWAUKEE®. Mamy nadzieję, że podobają Wam się takie przeglądy!

Autor artykułu: Artur Kordowski

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Adam Te., 18 marca 2021, 16:45 1 0

Wszystko wspaniale, marka uznana , ale ceny rozwalają . Narzędzia pneumatyczne wychodzą taniej . Może jak pojawią się inni producenci którzy nie będą odstawać od tej jakości to ceny znormalnieją :)

Odpowiedz

Anonim, 19 marca 2021, 13:02 0 0

akumulatorki w tych elektronarzedziach sa beznadziejne o reklamacji mozna sobie tylko pomarzyc

Odpowiedz