Motoinnowacje z Polski z szansą na prestiżową nagrodę

, 3 marca 2021, 8:12

1 marca ruszył nabór wniosków w szóstej edycji konkursu Innovation Awards organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) we współpracy z Deloitte. W konkursie mogą wziąć także producenci części motoryzacyjnych z Polski, którzy budują siłę naszej motoryzacji. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się jesienią.

Innowacyjna gałąź przemysłu

Branża motoryzacyjna, jeden z filarów europejskiej gospodarki jest jednocześnie jednym z liderów w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażania innowacji. W Europie, pod względem wydatków na B+R, sektor motoryzacyjny odpowiadający za 30% wydatków znajduje się na pierwszym miejscu, wyprzedzając takie sektory jak na przykład farmacja czy IT. CLEPA szacuje, że połowę z tych wydatków ponoszą producenci części motoryzacyjnych, a ich udział jest coraz większy.

– Nasza branża z liczbą około dziewięciu tysięcy, jest liderem w Europie pod względem nowych patentów składanych każdego roku. Producenci części motoryzacyjnych inwestujący każdego roku ponad 25 miliardów euro w badania i rozwój, odgrywają kluczową rolę w unowocześnianiu i dostosowywaniu przemysłu motoryzacyjnego do nowych globalnych wymagań regulacyjnych i wyzwań społecznych. Coraz ważniejsze jest opracowywanie nowych technologii i systemów zapewniających wyższą wydajność w zakresie bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, łączności i komfortu – mówi Tomasz Bęben, Dyrektor ds. Prawnych i Przemysłu, Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych

Inicjatywa CLEPA stała się głównym tego typu konkursem w branży motoryzacyjnej i jest wyrazem uznania dla zaangażowania w uczynienie przyszłości mobilności bezpieczniejszą, inteligentniejszą i bardziej zrównoważoną. Nagrody przyznawane są w dziedzinach: Środowisko, Bezpieczeństwo, Łączność i Automatyzacja oraz Współpraca. W każdej z tych kategorii przyznawane są też odrębne nagrody dla MŚP.

Podkreślając różnorodność sektora, konkurs ten jest teraz otwarty dla wszystkich firm – w tym MŚP i start-upów, ośrodków badawczych, instytucji edukacyjnych oraz innych interesariuszy uczestniczących w rozwoju technologii mobilności.

Wnioski zostaną rozpatrzone przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów oceniających m.in. znaczenie dla rynku, wpływ i jakość zgłoszonych innowacji.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii rozdania nagród CLEPA Innovation Awards 26 października.

Szansa dla firm z Polski

Wskazany powyżej konkurs jest oczywiście otwarty także dla firm z Polski. Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) zachęca do tego firmy działające w naszym kraju, które chciałyby szerzej przedstawić swoje innowacyjne produkty czy technologie. Nagrody przyznawane w czterech głównych kategoriach odrębnie także dla MŚP mogą znacznie ułatwić szanse na nagrodę zgłoszonej innowacji. Oczywistym jest bowiem, że polskie firmy, zwłaszcza obecnie, mają mniejsze budżety na badania, rozwój i innowacje niż firmy z Zachodniej Europy. Eksperci podkreślają, że nie tylko pieniądze stoją za sukcesami zagranicznych firm. Identyfikowalnym problemem jest też między innymi niskie zainteresowanie prowadzeniem i finansowaniem prac badawczo-rozwojowych nakierowanych na innowacje ze strony polskich firm.

Warto jednak podkreślić, że dostępne są różne źródła wsparcia działalności innowacyjnej, w tym w formie ulg i dotacji, konkursów i tym podobnych. Coraz większe wsparcie ze strony Unii Europejskiej, która widzi w innowacyjnych technologiach szansę na wzmocnienie konkurencyjności Europy także powinno przynieść rezultaty – dodaje Tomasz Bęben

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!