ZF rozpoczęło produkcję kamer samochodowych w Częstochowie

, 27 października 2020, 9:46

Wraz z uruchomieniem nowego Zakładu Elektroniki w Częstochowie firma ZF poszerza swoją działalność produkcyjną w zakresie zaawansowanych technologii systemów wspomagania kierowcy. Nowy zakład uruchomił seryjną produkcję innowacyjnych kamer S-Cam 4.8. Zatrudnienie znalazło tutaj już stu pracowników, a liczba ta będzie rosnąć w związku z planami rozwoju placówki.

Zakład Elektroniki jest pierwszym projektem typu „Greenfield” (czyli budowy od zera) w Częstochowie zrealizowanym przez firmę ZF w Europie Wschodniej. Produkowane są w nim najbardziej zaawansowane podzespoły elektroniczne do samochodów, wspierające bezpieczeństwo kierowców i pasażerów, w tym kamery S-Cam 4.8. które oferują 100-stopniowe poziome pole widzenia. Tego typu technologia pozwala rozwijać systemy wspomagania jazdy, takie jak hamowanie awaryjne (AEB) czy utrzymanie pasa ruchu (LKA – Lane Keeping Assistant).

Kamery produkowane w częstochowskim zakładzie ZF są ponadto wykorzystywane przez producentów samochodów w bardziej zaawansowanych, półautomatycznych funkcjach, takich jak wspomaganie jazdy na autostradzie czy asystent jazdy w korku. Kamera S-Cam 4.8 została niedawno wprowadzona do produkcji w fabrykach ZF w Marshall w Stanach Zjednoczonych oraz w Anting w Chinach.

Zakład, o łącznej powierzchni 12 000 m2 jest zlokalizowany w Częstochowie, przy ul. Ekonomicznej na działce o powierzchni 69 000 m2 w obrębie Katowickiej strefy ekonomicznej. Znajdują się w nim hale produkcyjne, pomieszczenia biurowe i socjalne oraz stanowiska inżynieryjne. Część inwestycji stanowi nowoczesny budynek biurowy przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF, o powierzchni ok. 3.700 m2.

 Fundamentem dla powstania zakładu była działalność Centrum Inżynieryjnego Elektroniki ZF w Częstochowie. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy możemy pochwalić się nowoczesnym zakładem, w którym produkujemy komponenty dla mobilności nowej generacji – podkreśla Krzysztof Gablankowski, Dyrektor Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie.

Dużym wsparciem przy realizacji inwestycji było zaangażowanie władz Miasta Częstochowy oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowa kolejnego, trzeciego zakładu produkcyjnego ZF w Częstochowie dowodzi nieustannego zaangażowania firmy i chęci inwestowania w tym regionie – dodaje.

Firma ZF stawia sobie za cel dalszy rozwój zakładu oraz wzrost zatrudnienia.

Zależy nam, aby nasz zakład stał się miejscem pracy z wyboru w regionie – zarówno ze względu na świetne warunki pracy, jak i na zaawansowane technologie, nad którymi tu pracujemy – mówi Artur Kluba, Dyrektor HR w Zakładzie Elektroniki ZF w Częstochowie.

Wysoki poziom automatyzacji produkcji sprawia, że poszukujemy osób, które potrafią się szybko uczyć i adaptować do nowych zadań. Znajomość procesów produkcji elektroniki jest wśród kandydatów bardzo pożądana, jednak osobom, które chcą się rozwijać lub poznać ten obszar od początku, oferujemy szereg profesjonalnych szkoleń – dodaje.

Dzięki podejściu SEE-THINK-ACT firma ZF kształtuje zaawansowane bezpieczeństwo i autonomiczną jazdę za pomocą technologii czujników środowiskowych, które „widzą” otoczenie, potężnych jednostek przetwarzających wykorzystujących sztuczną inteligencję, które mogą „myśleć” o systemie oraz inteligentnych systemów mechanicznych, które mogą „działać” w celu zapewnienia wyższego poziomu kontroli ruchu pojazdów.

ZF w Częstochowie prowadzi działalność od ponad dwudziestu lat i jest jednym z największych pracodawców. Posiada 3 zakłady produkcyjne (Zakład Produkcji Pasów Bezpieczeństwa, Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych oraz Zakład Elektroniki), a także Centra Inżynieryjne, których działalność obejmuje projektowanie i testowanie samochodowych systemów bezpieczeństwa. Ponadto w Częstochowie działa Europejskie Centrum Usług Wspólnych ZF, prowadzące obsługę procesów finansowo-księgowych europejskich zakładów Grupy ZF, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów.

Koncern ZF prowadzi w Polsce działalność w 7 lokalizacjach: Bielsku-Białej, Czechowicach – Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. W roku 2019 Grupa ZF w Polsce zatrudniała 8 000 osób (na dzień 31.12.2019). Obszar działalności ZF w naszym kraju jest bardzo szeroki i obejmuje zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne R&D, centra usług takich jak IT, finanse, zakupy czy HR oraz dział ZF Aftermarket.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!