Konieczna wymiana skraplacza klimatyzacji? Sprawdź szeroką ofertę EUROREPAR.

, 5 sierpnia 2020, 23:45

Na liście najczęstszych przyczyn usterek układu klimatyzacji znajduje się uszkodzenie skraplacza. Jest to element o delikatnej budowie, dlatego okresowa kontrola jego stanu jest wskazana. W przypadku konieczności wymiany, warto sprawdzić ofertę EUROREPAR, w której znajduje się już ponad 150 różnych skraplaczy.

Dlaczego skraplacz klimatyzacji jest podatny na uszkodzenia?

Skraplacz umożliwia przechodzenie czynnika chłodniczego ze stanu gazowego w stan ciekły, pełni więc kluczową funkcję w układzie klimatyzacji. Składa się z szeregu żeberek, w których krąży czynnik chłodniczy wprowadzony pod ciśnieniem przez kompresor (sprężarkę) klimatyzacji. Dzięki schłodzeniu przez strumień opływającego powietrza lub wentylator, gaz w skraplaczu i przechodzi w stan ciekły, aby następnie trafić do zespołu reduktora ciśnienia (parownika), który przekształca go ponownie w stan gazowy i generuje żądane zimne powietrze.

Ewentualna niesprawność skraplacza szybko przekłada się na spadek komfortu korzystania z pojazdu, objawiając się spadkiem wydajności układu klimatyzacji, podwyższeniem wilgotności w kabinie pojazdu i tworzeniem się skroplin na szybach. Pracy klimatyzacji z uszkodzonym skraplaczem często towarzyszy też nieprzyjemny zapach paliwa przedostający się do kabiny pojazdu.

Skraplacz to delikatny element, zbudowany z cienkich rurek aluminiowych o grubości ścianek od 0,5 do 1,5 mm. Ze względu na swoje umiejscowienie pod maską samochodu – w przedniej części komory silnika – narażony jest na uszkodzenia, np. powodowane uderzeniami kamyków lub innych obcych ciał, znajdujących się na drogach. Ponadto może zostać uszkodzony w trakcie nawet najdrobniejszej kolizji. Skraplacz jest podatny nie tylko na uszkodzenia zewnętrzne, ale i wewnętrzne – takie jak korozja czy szkodliwy wpływ zanieczyszczeń, krążących w układzie klimatyzacji. Wąskie kanaliki mogą zostać zapchane przez oderwane fragmenty rdzy, opiłki żelaza z uszkodzonego kompresora czy też pozostałości po zastosowanym w układzie barwniku UV. W wielu przypadkach, zabrudzeń tych nie da się usunąć poprzez zastosowanie standardowej procedury płukania układu klimatyzacji. Wówczas jedynym poprawnym rozwiązaniem jest wymiana skraplacza klimatyzacji na nowy.

Montaż nowego skraplacza warto rozważyć zwłaszcza przy okazji wymiany uszkodzonego kompresora klimatyzacji. Niedostateczna wydajność starego skraplacza może powodować przegrzewanie się nowego kompresora, a zatem jego przyspieszone zużycie.

Gama skraplaczy EUROREPAR

Oferta skraplaczy klimatyzacji EUROREPAR powiększyła się w ostatnim czasie o kolejnych 30 referencji. Teraz liczy ona łącznie ponad 150 pozycji katalogowych, które można zastosować aż w 22 200 wersjach pojazdów osobowych i lekkich dostawczych. Produkty EUROREPAR, choć kojarzone głównie z pojazdami Grupy PSA, przeznaczone są także do wielu samochodów innych marek. Obecna rynkowa oferta skraplaczy EUROREPAR pokrywa zapotrzebowanie 70% europejskiego parku samochodowego.

EUROREPAR gwarantuje wysoką jakość swojej gamy skraplaczy wykonanych z aluminium. Materiał ten posiada optymalne właściwości w zakresie odprowadzania ciepła. Skraplacze EUROREPAR posiadają także dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne, którego jakość potwierdzono serią testów laboratoryjnych. Produkty dostarczane są jako kompletne elementy w wygodnym opakowaniu, co zapewnia łatwość montażu. Części EUROREPAR objęte są 2-letnią gwarancją na wady fabryczne i materiałowe.

Ważne czynności przy okazji wymiany skraplacza

Podczas przeprowadzania serwisu układu klimatyzacji, kiedy pozostaje on otwarty na dopływ powietrza przez dłuższy czas, warto pamiętać o konieczności wymiany filtra osuszacza. Konieczna jest także kontrola poziomu oleju i w razie potrzeby uzupełnienie go. Warto także wymienić uszczelki na nowe. Prawidłowa konserwacja układu klimatyzacji polega również na okresowej wymianie filtra kabinowego. Zanieczyszczony filtr powoduje m.in. obniżenie jakości powietrza w kabinie pojazdu, nieprzyjemny zapach oraz parowanie szyb. Więcej o ofercie filtrów kabinowych oraz innych filtrów marki EUROREPAR można przeczytać tutaj.

Po więcej informacji na temat skraplaczy klimatyzacji i innych elementów układu klimatyzacji marki EUROREPAR:

Informacje dotyczące zamówień uzyskasz w Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 500 94 72 lub pod adresem email czesci@distrigo.com.pl oraz na stronie: distrigo.com.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!