Czy podczas pracy w warsztacie trzeba nosić maseczkę?

16 kwietnia 2020, 10:30

Od dziś w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Nasi Czytelnicy pytają, czy obowiązek ten należy spełniać także podczas pracy w warsztacie samochodowym? Także pracownicy sklepów i hurtowni motoryzacyjnych mają wątpliwości. Odpowiedzi poniżej.

W rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącym kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce zaznaczono, że od 16 kwietnia 2020 r., wprowadzony zostaje obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w miejscach ogólnodostępnych. Podpunkt „miejsca ogólnodostępne” jest szczegółowo opisany. Dla naszego zagadnienia szczególnie interesujące są dwa podpunkty (1 pkt 2 lit. b i c):

  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),

Interpretacje powyższych części rozporządzenia mogą być szerokie, jednak z pomocą przychodzi kolejny punkt rozporządzenia, a mianowicie spis „wyjątków od obowiązku zakrywania ust i nosa”. Znajdziemy tam informację, że z zasłaniania twarzy zwolniolnione są m.in.:

  • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c [wyżej cytowane], z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

W świetle powyższego wyjaśnienia można wysnuć jasny wniosek. Pracownicy warsztatu nie muszą zasłaniać twarzy podczas wykonywania codziennych obowiązków z wyjątkiem sytuacji, w których mają kontakt z klientami lub innymi osobami trzecimi. Pamiętajmy przy tym oczywiście, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie środków ochronnych dla pracowników w ich miejscu pracy.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku sklepów motoryzacyjnych, hurtowni czy filii dystrybutora, gdzie z zasady pracownicy mają kontakt z osobami trzecimi, najczęściej klientami, kurierami itp. Pracownicy takich miejsc mają obowiązek zakrywania nosa i ust, jednak niekoniecznie musi być to maseczka. Rozporządzenie doprecyzowuje nawet sytuację, sugerując noszenie – bez wątpienia wygodniejszych – przyłbic. Można to jednak robić tylko wtedy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub punkty prowadzenia sprzedaży/świadczenia usług w danym obiekcie są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Szwagier, 16 kwietnia 2020, 18:05 0 0

Co jeśli dwóch mechanikow pracują przy jednym samochodzie?

Odpowiedz