Ekologiczna eksploatacja silnika

, 16 października 2019, 23:14

Już ponad 70% Polaków wie, że ich postępowanie ma wpływ na środowisko. Coraz więcej osób segreguje śmieci, używa biodegradowalnych toreb i jeżeli tylko ma taką możliwość wybiera komunikację miejską. Niezmienną popularnością cieszą się montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Warto wykorzystać to korzystne zjawisko również w motoryzacji.

Moda na Eko nie omija również motoryzacji. Na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych, a w większych miastach można wypożyczyć całkowicie elektryczne pojazdy. Niewątpliwie silnik elektryczny to przyszłość motoryzacji. Ma dużo większą sprawność niż jego spalinowy odpowiednik. W silniku diesla osiągnięcie 40-procentowej sprawności to dobry wynik. Silnik elektryczny bez problemu wykorzystuje do napędu ponad 90 procent dostarczonej energii. Co równie ważne – charakterystyka silnika elektrycznego wydaje się być stworzona do napędu pojazdów. Wysoki moment obrotowy dostępny praktycznie od samego początku sprawia, że w samochodach elektrycznych nie znajdziemy skrzyni biegów i sprzęgła.

Oczywiście piętą achillesową takich pojazdów są baterie. Mowa tutaj o ich długim ładowaniu, wysokiej cenie i stosunkowo krótkiej żywotności. To jednak nie wszystko wielkim problemem baterii jest ich energochłonna produkcja i ich późniejsza utylizacja. To te dwie ostatnie cechy przynajmniej na razie stawiają pod znakiem zapytania przewagę ekologiczną elektryków nad konwencjonalnymi samochodami.

Zanim na dobre nastanie era samochodów elektrycznych minie jeszcze sporo czasu i warto się zastanowić co można zrobić, aby silnik spalinowy był bardziej przyjazny dla środowiska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!