Brakuje rzetelnej wiedzy na temat zasilania gazem

, 3 października 2011, 10:12

Rozmowa o rynku i planach firmy z Anną Kaminik – Michalczak z Auto-Gaz Centrum.

Jak firma Auto-Gaz Centrum ocenia perspektywy na rynku LPG? Czy polski rynek już jest nasycony, jak to oceniają eksperci, czy może jednak są jeszcze perspektywy na wzrosty w przyszłości?

Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem ilości samochodów zasilanych autogazem ( wg. Raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego POGP). Auto-Gaz Centrum działając w branży autogazu od 15 lat permanentnie śledzi tendencje i sytuację rynkową w Polsce i na świecie. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój branży lpg oraz nowe możliwości w zakresie konwersji samochodów na gaz uważamy,  że jest jeszcze przestrzeń do zagospodarowania. Branża autogazu uzależniona jest od wielu czynników zewnętrznych. Wpływ na dynamikę całego rynku mają zarówno ceny ropy, sytuacja makroekonomiczna jak i sytuacja polityczna na świecie. Ważnym aspektem jest również wewnętrzna polityka podatkowa państwa. Aktualnie wysoka cena ropy spowodowała ożywienie w branży autogazu. Na rynku polskim, jak podaje POGP,  tendencja w sprzedaży gazu jest malejąca, jednak nie są to duże spadki w stosunku do lat poprzednich. Specjaliści POGP określają sytuację rynkową jako stabilną.

Aktualnie pojawiają się nowe możliwości adaptacji do zasilania gazowego samochodów z bezpośrednim wtryskiem benzyny oraz samochodów z silnikiem wysokoprężnym (diesel). Są to nowe kierunki rozwoju autogazu, które powodują, że perspektywa rozwoju branży jest jak najbardziej realna.

Co mogłoby w największym stopniu przyczynić się do ożywienia tego rynku?

Jak już wspomniałam na sytuację w branży lpg wpływ ma wiele czynników zewnętrznych. W Polsce brak jest klarownej i długofalowej polityki państwa, która określałaby jego stosunek do zastosowania alternatywnych sposobów zasilania samochodów. Większość konwersji na gaz w naszym kraju wynika z przyczyn ekonomicznych. Niestety Państwo nie podejmuje żadnych działań, aby wspierać autogaz jako paliwo ekologiczne. Brakuje także rzetelnej wiedzy na temat zasilania gazem, a większość opinii opiera się na newsach i informacjach medialnych, nie zawsze, niestety, rzetelnych.

W jaki sposób firma Auto-Gaz Centrum przyczynia się do rozwoju rynku LPG w Polsce? W jakim celu są organizowane szkolenia z montażu LPG?

Rynek autogazu w Polsce istnieje od 20 lat. Auto-Gaz Centrum od 15-lat konsekwentnie produkuje i dostarcza instalacje gazowe adekwatne do potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Dzięki stałej współpracy z firmami włoskimi, których tradycje związane z zasilaniem gazem sięgają lat 70-tych, możemy dostosowywać ofertę do bieżących wymagań rynku motoryzacyjnego.  Bazując na doświadczeniu i wiedzy nasza firma opracowała własne systemy sekwencyjnego wtrysku gazu ZENIT oraz COMPACT, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Specjalnie na 15-lecie działalności w branży lpg opracowaliśmy wyjątkowy sterownik o nazwie ZENIT PRO, którego premiera planowana jest we wrześniu tego roku.

Mamy świadomość jak ważna jest rzetelna wiedza o instalacjach lpg, dlatego cyklicznie organizujemy szkolenia dla warsztatów montujących. Warsztaty współpracujące z AGC mogą liczyć na wparcie techniczne (specjalna infolinia) oraz pomoc naszego działu technicznego. Warto podkreślić, że jesteśmy jedyną firma na rynku, która organizuje cykliczne szkolenia podstawowe z zakresu sposobów montażu samochodowych instalacji gazowych.


Czy firma stawia na rozwój oferty? Jakie nowe produkty pojawiły się w tym roku? Czym się charakteryzują? Jakie nowe są planowane?

Rozwój motoryzacji wymusza na producentach instalacji gazowych dostosowywanie swojej oferty do nowych rozwiązań. Staramy się, aby oferta Auto-Gaz Centrum była adekwatna do potrzeb rynku. Permanentnie prowadzimy badania nad nowymi produktami, jak również nad  rozwojem aktualnej oferty. Bazując na doświadczeniu i wiedzy, specjalnie na 15-lecie firmy opracowaliśmy i wprowadzamy do oferty nowy, wyjątkowy sterownik z kategorii Premium – ZENIT PRO. Sterownik dedykowany jest do samochodów 4,6,8 cylindrowych. Jest to jeden z nielicznych sterowników na rynku posiadający zintegrowane OBD. Sterownik wykonany został z najwyższej jakości komponentów, spełnia najwyższe standardy szczelności oraz spełnia wymagane normy emisji spalin. Szacujemy, że Zenit PRO stanie się czołowym produktem firmy i pozwoli wzmocnić pozycję AGC zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą.

W jakim kierunku, pod względem produktów zmierza ten rynek? Co jest przyszłością?

W ostatnim czasie na rynku obserwujemy dwie tendencje. Z jednej strony producenci rozwijają swoją ofertę produktową, oferując bardziej nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzania do konwersji samochodów benzynowych. Z drugiej strony trwają prace nad najlepszym rozwiązaniem do montażu instalacji gazowej do samochodów z bezpośrednim wtryskiem  benzyny oraz silników wysokoprężnych (diesel). Wzrasta również zainteresowanie adaptacją  na zasilanie gazowe silników o dużych pojemnościach (ciężarówki).

Jakie produkty cieszą się obecnie największym powodzeniem? Czego oczekują klienci, na co zwracają uwagę przy wyborze?

Rozwój rynku motoryzacyjnego oraz szeroki dostęp instalacji różnych producentów daje duże możliwości wyboru. Z punktu widzenia klienta docelowego, właściciela samochodu, głównym kryterium wyboru jest dobra cena adekwatna do wysokiej jakości. Ważnymi aspektami dla kierowców jest dostępność serwisowania oraz gwarancja.

Warsztaty zwracają uwagę na jakość oferowanych urządzeń, łatwość montażu i kalibracji oraz dostępność wsparcia technicznego ze strony producenta instalacji.

Największa popularnością w naszej ofercie cieszy się wprowadzony w zeszłym roku sterownik Compact. Jesteśmy przekonani, że podobny sukces odniesie nasz najnowszy produkt ZENIT PRO.

Jaki ten rok będzie dla firmy? Czy Auto -Gaz Centrum spodziewa się wzrostu obrotów/przychodów? Jakiego rzędu?

Firma Auto-Gaz Centrum dynamicznie się rozwija. W zeszłym roku wprowadziliśmy do oferty sterownik Compact, który spotkał się z ogromnym entuzjazmem ze strony rynku. W tym roku wprowadzamy produkt z kategorii Premium – sterownik Zenit PRO.  Otworzyliśmy też dwa nowe oddziały handlowe, dzięki czemu jesteśmy bliżej naszych klientów.  AGC planuje i konsekwentnie realizuje założone cele, mogę zatem powiedzieć, że patrzymy optymistycznie na kolejny rok. Jesteśmy pewni, że długofalowe plany firmy przyniosą korzyści zarówno w postaci wzrostu obrotów, jak i w postacie niematerialnej – mianowicie zadowolenie klientów. 

Czym wyróżnia się firma na tle konkurencji? Jaki są jej mocne strony?

Przez ostatnich 15-lat firma Auto-Gaz Centrum przeszła ogromną ewolucję. Momentem przełomowym w historii firmy była decyzja o wprowadzeniu produktów pod własną marką. Aktualnie zajmujemy jedno z czołowych miejsc jako producenci samochodowych instalacji gazowych. Niewątpliwie tym co nas wyróżnia jest sposób dystrybucji. Dostawy do naszych klientów realizujemy w 24h. Jako jedyna firma produkująca samochodowe instalacje gazowe posiadamy własne oddziały handlowe na terenie całej Polski, dzięki czemu jesteśmy bliżej naszych klientów. W ostatnim roku otworzyliśmy dwa nowe oddziały: w Kielcach i Częstochowie.

Jakie firma ma dalsze plany na tym rynku? W którym kierunku planuje swój rozwój?

Auto-Gaz Centrum prowadzi stabilną i przemyślaną politykę rozwoju. Nasze najbliższe plany to wprowadzenie na rynek sterownika ZENIT PRO. Patrząc długofalowo dążymy do opracowania najważniejszych elementów samochodowej instalacji gazowej pod własną marką. Posiadamy szeroką gamę sterowników pod marką AGC, opracowaliśmy własny reduktor i trwają prace nad listwą wtryskową. Dzięki temu, będziemy producentem trzech najważniejszych elementów samochodowej instalacji gazowej. W związku z rozszerzeniem gamy produktów i planowanej dywersyfikacja linii produktowych mogę zdradzić, że trwają prace badawcze nad kolejnymi produktami.

Kontynuując obecną strategię rozwoju planujemy stworzenie nowych oddziałów firmy. AGC otrzymała również dotacje na realizacje projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach którego zorganizujemy 14 misji gospodarczych i imprez targowo-wystawienniczych na całym świecie. Kontynuujemy zatem zaplanowaną politykę exportową. Mogę zdradzić, że w 2012 roku Auto-Gaz Centrum zamierza również zaistnieć na rynku OEM.

 

Dowiedz się więcej

Sekwencyjne instalacje LPG 4 Gas II w Inter Cars SA
Sekwencyjne instalacje LPG 4 Gas II w Inter Cars SA

Inter Cars SA, wyłączny dystrybutor instalacji 4 Gas II, wprowadza do oferty instalację sekwencyjnego wtrysku gazu LPG, stworzoną zgodnie ze specyfikacją Inter Cars SA. Obserwacje serwisów współpracujących z działem Instalacji Samochodowych Inter Cars SA wskazują, że skończył się czas przerabiania na zasilanie LPG głównie samochodów gaźnikowych i z jednopunktowym wtryskiem paliwa. Coraz częściej do serwisów […]

Modyfikacje w oprogramowaniu sterowników 4Gas II
Modyfikacje w oprogramowaniu sterowników 4Gas II

Od grudnia 2011 r. w oprogramowaniu sterowników wprowadzonych wiosną instalacji 4Gas II wprowadzonych zostanie kilka zmian, m.in. zaawansowaną funkcję autokalibracji oraz obsługę dotrysków benzyny. Główne zmiany w sterowniku MINI: Możliwość podłączenia i odczytywania parametrów sondy lambda Pełna diagnostyka obwodów wtryskiwaczy gazowych Rejestrowanie i wyświetlanie w oprogramowaniu ostrzeżeń (np. “Wykryto dotrysk benzyny”) i warunków (np. “Czekanie […]

Po pierwsze bezpieczeństwo
Po pierwsze bezpieczeństwo

Po polskich drogach jeździ ponad 2 mln samochodów zasilanych LPG. Tak masowe zastosowanie tego paliwa spowodowało, że nikogo już nie dziwią pojazdy wyposażone w dodatkową instalację a dystrybutory do sprzedaży autogazu traktowane są jako standardowe wyposażenie stacji paliwowych. Umieszczenie zbiorników benzyny i oleju napędowego pod ziemią powoduje, że nie odczuwamy zagrożenia wynikającego ze zmagazynowania tak […]

Komentarze

Brak komentarzy!