Sprytny pomocnik

, 12 czerwca 2019, 11:50

Chyba każdy mechanik często boryka się z problemem omkniętych wkrętów, śrub i nakrętek.

Wystarczy chwila nieuwagi, niewłaściwy dobór bitu lub klucza i kłopot gotowy. W takiej sytuacji większość osób odruchowo sięga po… młotek i przecinak. To dość powszechna praktyka i trudno odmówić jej skuteczności. Niestety jest dość pracochłonna i wiąże się z ryzykiem uszkodzenia demontowanych części. Chwila nieuwagi i przecinak może się ześlizgnąć i zarysować odkręcaną część. Oczywiście w wielu wypadkach można zastosować wkrętak udarowy, ale warto pamiętać, że nie w każdej sytuacji używanie młotka jest zalecane. Odkręcanie wkrętów mocujących wieczko pompy hamulcowej w motocyklach może doprowadzić do pęknięcia delikatnych aluminiowych elementów. Właśnie dlatego Liqui Moly wprowadziło do oferty bardzo oczekiwany produkt.

Środek do odkręcania uszkodzonych wkrętów i śrub Schraube-Grip NR 3811. Pasta Schrauben Grip ułatwia odkręcanie obrobionych wkrętów, nakrętek i śrub.

Jak to działa?

Skład pasty to tajemnica handlowa, ale jej działanie objawia się bardzo dużym zwiększeniem tarcia pomiędzy demontowanymi elementami. Oczywiście nie chodzi tu o sklejanie tylko wzrost współczynnika tarcia. Aby zastosować preparat wystarczy nałożyć odrobinę pasty na odkręcany element i można przystąpić do demontażu. Pasta w zależności od rodzaju i wielkości śruby zwiększa siłę nawet dwu, trzykrotnie. Na potrzeby niniejszego tekstu przeprowadziliśmy eksperyment. Specjalnie zniszczyliśmy łeb śruby M8, która została zamocowana w imadle. Zmierzyliśmy siłę odkręcania przy jakiej nasadka nr 13 zaczyna się „ślizgać”. Następnie na tą samą śrubę nałożyliśmy odrobinę Schrauben -Gripa i ponowiliśmy eksperyment.

Bez preparatu nasadka zaczęła ślizgać się już przy około 15Nm, a gdy zastosowaliśmy pastę Liqui Moly wartość ta wzrosła prawie dwukrotnie do 30 Nm. Co równie ważne pastę można zastosować profilaktycznie zmniejszając ryzyko poślizgu narzędzia. Preparat jest szczególnie przydatny do demontażu śrub montażowych tarcz i bębnów hamulcowych. Pasta nie klei demontowanych elementów i trwale ich nie brudzi. Aby pozbyć się resztek preparatu wystarczy czysta szmatka lub odrobina zmywacza. Pasta jest sprzedawana w 20 gramowym opakowaniu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Kick, 13 czerwca 2019, 9:15 0 0

Gdzie można kupić ta pastę?

Odpowiedz

ehh., 13 czerwca 2019, 11:02 1 -2

wzrost z 15 do 30 to jest jednokrotny wzrost 100% do dwukrotnej wartości początkowej a nie 200% wzrostu bo 15 + 200% to 45

Odpowiedz

Grześ, 24 czerwca 2019, 19:12 1 -2

Chłopie gdzieś ty do szkoły chodził?! 😀

Odpowiedz

Małpa ojczyźnianej :D, 24 czerwca 2019, 20:29 0 -2

Dobre pytanie

Odpowiedz

Nikola Tesla, 25 czerwca 2019, 11:04 2 0

Zwiększyć coś dwukrotnie to nie to samo co zwiększyć coś o 200%.

Odpowiedz