Ważne cechy żarówek do motocykli 

, 5 kwietnia 2019, 10:13

Co roku na polskich drogach przybywa motorowerów i motocykli. Powodów tej popularności jest kilka. Coraz częściej w zatłoczonych miastach przy ograniczonej liczbie miejsc parkingowych stają się efektywną alternatywą dla samochodów. Dodatkowo, z możliwości kierowania jednośladami do pojemności 125 cm3 chętnie korzystają posiadacze prawa jazdy kategorii B.

Ponadto niezmiennie, wiele osób docenia w tych maszynach swobodę i wolność podróżowania. Dla części liczą się także osiągi niedostępne w przeciętnych samochodach osobowych. Niezależnie od powodu wyboru jednośladów, każdy poświęca czas na jego przygotowanie do sezonu i bieżącą pielęgnację. Obok olejów i smarów eksploatacyjnych ważnym elementem jest oświetlenie zewnętrzne.

– W motocyklach szczególną rolę pełnią przednie reflektory. Dzięki nim pozostali uczestnicy ruchu drogowego, przeważnie kierowcy, mają szansę na szybsze dostrzeżenie w lusterku wstecznym zbliżającego się jednośladu. Ułatwia to podjęcie decyzji o wykonaniu manewru, jednym z  najbardziej niebezpiecznych jest skręt samochodu w lewo. W takim starciu motocyklista, który pomimo kasku czy kombinezonu pozostaje niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, jest  bez szans na uniknięcie zderzenia – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

Dlatego oprócz dbałości o sprawne technicznie oświetlenie, ważny jest dobór żarówek odpowiedniej jakości. Jednym z tych parametrów jest wydajność wiązki. Żarówki halogenowe Vision moto osiągają do 30%, CityVision moto do 40%, a X-tremeVision moto do 130% wydajności. Gwarantują jasną barwę światła o temperaturze od 3200 do 3500 K i okres eksploatacji – nawet do 550 godzin ciągłego świecenia.

W żarówce halogenowej CrystalVision ultra parametry nawiązują do światła lamp ksenonowych. Między innymi wysoka temperatura barwowa 3700 K zapewnia dobrą widoczność jednośladu zarówno w pełnym słońcu, jak i po zmierzchu. Z kolei motocyklista zyskuje wyraźny kontrast, co jest istotne przy słabszych warunkach pogodowych i w nocy. Dodatkowo efekt świateł ksenonu podkreśla linię jednośladu, co doceniają osoby stawiające na styl i tuning swoich maszyn.

Z uwagi na wysokie osiągi motocykli, żarówki do nich powinny charakteryzować się odpornością na wstrząsy i przeciążenia. Philips w konstrukcjach CityVision moto, X-tremeVision moto i CrystalVision ultra wykorzystuje wzmocniony żarnik, bańkę ze szkła kwarcowego oraz wypełnienie mieszanką gazów pod ciśnieniem 13 barów. Testy potwierdziły ich stabilność na poziomie 10 G.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!