Jak dobrać klocki hamulcowe do tarczy nacinanej i nawiercanej?

, 22 marca 2019, 12:32

Tarcze nacinane i nawiercane zyskują wśród kierowców coraz większą popularność. Są one seryjnie montowane w samochodach o dużej masie i mocy. Oprócz poprawienia estetyki koła, ich główne zadanie polega przede wszystkim na zwiększeniu skuteczności hamowania. Czasem trudność sprawia jednak dobranie do takiej tarczy hamulcowej odpowiedniego klocka.

Nacięcia na tarczy hamulcowej mają wiele funkcji. Najważniejsze z nich to oczyszczanie powierzchni tarczy z zanieczyszczeń, powstałych w wyniku oddziaływania materiału ciernego oraz odprowadzanie gazów. Drobinki klocka czy pył z ulicy obniżają skuteczność hamowania, dlatego tego typu cechy są bardzo pożądane. Nacięcia tarczy działają niczym frezarka, co naturalnie przyspiesza zużycie klocka hamulcowego. Z drugiej strony, proces ten oczyszcza go i niweluje wspomniane ryzyko odkładania się zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o nawiercenia, również w pewnym stopniu odprowadzają one gazy i brud, ale mają także inne zadanie. Faktem jest, że nawiercenia zmniejszają pojemność cieplną tarczy, więc szybciej się ona nagrzewa, ale równocześnie sprawiają, że szybciej stygnie. Z tego względu warto wybierać produkty renomowanych firm, które równoważą te cechy użytkowe i zapewniają maksymalne bezpieczeństwo.

– Dobierając klocki hamulcowe do tarczy nacinanej a czasem także nawiercanej, powinniśmy pamiętać, aby były zgodne z zaleceniami producenta układu hamulcowego. Informację o nich możemy znaleźć w firmowych katalogach, które opisują specyfikacje poszczególnych elementów oraz to, do jakich aut są przeznaczone. Najważniejszym kryterium doboru jest tak naprawdę materiał cierny klocka, który różni się w zależności od masy, mocy i przeznaczenia pojazdu. Renomowani producenci testują połączenie konkretnego klocka i tarczy w najróżniejszych warunkach, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będą one optymalnie spełniać swoje funkcje. W kontekście układu hamulcowego warto także pamiętać, że jest on tak skuteczny, jak najsłabszy jego element. Z tego względu, oprócz tarcz i klocków bardzo ważna jest regularna kontrola stanu przewodów hamulcowych oraz stosowanie płynu wysokiej jakości – tłumaczy Wojciech Sokołowski, Technical Sales Support oddziału TMD Friction Services w Polsce.

Tarcze nacinane i nawiercane wykonuje się z hartowanej, wysokowęglowej stali, bardzo stabilnej temperaturowo. Spełnienie tych wytycznych sprawia, że tarcze te mają mniejszą tendencję do krzywienia się, co w przypadku tanich „tuningowych” zamienników nie należy do rzadkości. Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów i technologii produkcji. Niedopuszczalne jest samowolne nacinanie lub nawiercanie otworów w tarczy, co osłabia jej strukturę i może spowodować pęknięcie nawet przy delikatnym hamowaniu. Bardzo dobrym wyborem będzie zazwyczaj połączenie tarczy nacinanej czy nawiercanej ze standardowym (seryjnie montowanym) klockiem hamulcowym.

– Wybierając klocki do tarczy nacinanej i nawiercanej bardzo ważne jest zastosowanie produktów wysokiej klasy, które stworzą odpowiednie połączenie. Tak jak w przypadku firmy TMD Friction i produktów marki Textar mamy wtedy pewność, że są to elementy najwyższej jakości, wytworzone zgodnie z technologią produkcji OE. Nie chodzi przecież jedynie o poprawę estetyki, ale także o skuteczność hamowania, która bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo – podsumowuje Wojciech Sokołowski.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

John, 22 marca 2019, 15:26 0 0

proponuję sobie też tarczę nie dokręcić oraz posmarować olejem

Odpowiedz

Mario, 23 marca 2019, 6:02 5 0

Panie Wojtku, radził bym przeczytać treść, pod którą się Pan podpisuje.
W większości samochodów tarcze hamulcowe wykonane są z żeliwa a nie ze stali hartowanej.

Odpowiedz

capri, 26 kwietnia 2019, 18:27 0 0

Teraz zamawiałem klocki delph, średnia półka cenowa a jakościowo ok.

Odpowiedz