Moto Data: oficjalne dane na temat parku samochodowego w Polsce nie są wiarygodne

, 21 lutego 2019, 14:59

Oficjalne dane na temat wielkości parku samochodowego w Polsce są od wielu lat żywiołowo dyskutowane i pozostają nadal mało wiarygodne. Niestety na nich opiera się wiele oficjalnych raportów a w rezultacie podejmowanych decyzji biznesowych.

Według Eurostatu w Polsce 33,7% samochodów ma ponad 20 lat. Dane są oparte o nieaktualizowane przez lata dane w CEPiK. Dane z badania z roku 2018 Moto Data pokazują realne wartości, odmładzając park samochodów osobowych do średniej 13,5 lat.

Eurostat bazując na tym samym źródle podaje, że w Polsce po drogach jeździło w 2016 roku ponad 21,5 mln samochodów osobowych, kiedy w rzeczywistości z badań Moto Data wynika, że zarejestrowanych, ubezpieczonych i aktualnie użytkowanych na dzień 1 stycznia 2018 r. było 15,7 mln samochodów osobowych.

– Ze względu na ogromne błędy w oficjalnych bazach, gdzie można ciągle znaleźć informacje o samochodach sprzed I wojny światowej jeżdżących po polskich drogach, zawyżonym średnim wieku parku samochodowego, markach i modelach samochodów, których już nikt nie pamięta, co roku przeprowadzamy szczegółowe badania rynkowe – powiedział Tadeusz Kuncy Prezes Zarządu Moto Data sp. z o.o. – Firmy z nami współpracujące na podstawie naszych badań podejmują  decyzje biznesowe, budują plany sprzedaży i inwestycji w poszczególne grupy produktowe. – dodaje.

Rozpoczynające się właśnie badanie będzie zrealizowane do końca kwietnia 2019 w postaci wywiadów osobistych, na grupie ponad 2500 respondentów. Wyniki będą znane w maju 2019. Dowiemy się z niego jak szczegółowo wygląda w Polsce park samochodowy i profil demograficzny użytkowników, jaki jest potencjał rynku części zamiennych, jakie są dominujące kanały jego dystrybucji, jakimi kryteriami kierują się kierowcy przy zakupie części samochodowych, jakie są wydatki na samochód w Polsce i jaką rolę pełni internet przy zakupie części zamiennych?

Moto Data w kolejnych etapach opracuje badania dotyczące segmentu B2B czyli badania warsztatów samochodowych, rynku samochodów ciężarowych w Polsce i w krajach Europy Wschodniej i Centralnej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!