Nowości – sprężyny TRW

, 21 marca 2011, 0:00

Firma TRW Automotive Aftermarket poinformowała o dodaniu nowej oferty sprężyn śrubowych, uzupełniającej asortyment amortyzatorów. Wprowadzenie tych produktów podkreśla niedawny apel firmy o poświęcanie większej uwagi amortyzatorom i powiązanym z nimi częściom. Działania te mają na celu zmniejszenie liczby pojazdów z niskiej jakości komponentami o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa.

Współczesne sprężyny śrubowe mają budowę bardziej wyrafinowaną niż kiedykolwiek wcześniej. Są to części precyzyjne, które utrzymują pełną wagę samochodu, a w związku z tym odgrywają ważną rolę nie tylko pod względem komfortu prowadzenia i kierowalności pojazdu, ale także skuteczności hamowania. Należą one jednak do elementów najczęściej ulegających zużyciu.

Sprężynę śrubową mocuje się u góry amortyzatora i jest to zasadniczo urządzenie do magazynowania energii. Przekazywany do układu zawieszenia pojazdu wstrząs wywołany przez nierówności na drodze jest absorbowany właśnie przez sprężynę. Wywoływany w ten sposób ruch pionowy jest z kolei tłumiony przez amortyzator. W związku z tym, kiedy sprężyna ulegnie zużyciu, można zauważyć pogorszenie zdolności pojazdu do łagodzenia wstrząsów na drodze oraz jego obniżenie. Jeżeli sprężyna pęknie, należy oddać samochód do warsztatu, ponieważ jazda w tym stanie jest niebezpieczna, a pęknięta sprężyna może uszkodzić inne części samochodu.

Sprężyny te są produkowane z drutu o przekroju stożkowatym i stałym, zgodnie ze specyfikacjami OE dla poszczególnych sprężyn. Coraz więcej producentów pojazdów stosuje obecnie sprężyny z drutu o przekroju stożkowatym, ponieważ wykazują one progresywne ugięcie, które dostosowuje się do obciążenia pojazdu, mają niski współczynnik hałasu oraz zajmują mniej miejsca w pojeździe.

Montaż niskiej jakości sprężyny może pogorszyć precyzyjnie dopasowany komfort i kierowalność pojazdu, a także wpływać negatywnie na skuteczność hamowania.

Wymiana sprężyn jest pracochłonna, a liczba dostępnych produktów może utrudniać wybór. Co więcej, niewłaściwie zamontowane sprężyny mogą podwoić koszt naprawy. W związku z tym, jeżeli część OE jest oznaczona przez producenta pojazdu kolorami, odpowiednie produkty TRW będą katalogowane przy użyciu tych samych kolorów w celu minimalizacji ryzyka błędu. Na sprężynach widnieje także wyraźne oznaczenie pozycji montażowej.

Sprężyny śrubowe wraz z amortyzatorami powinny być sprawdzane podczas przeglądów okresowych co 20 000 km oraz wymieniane co 100 000 km.

Dowiedz się więcej

TRW apeluje – sprawdź sprężyny zawieszenia!
TRW apeluje – sprawdź sprężyny zawieszenia!

Podczas zimy ten ważny element układu zawieszenia narażony jest na szybszą korozję pod wpływem sypanej na drogi soli i piasku. Skorodowane sprężyny mogą pęknąć w każdej chwili i bez ostrzeżenia, dlatego TRW zaleca wymianę takich elementów w ramach przedzimowego serwisu lub kontroli pojazdu. Sprężyny śrubowe są niedoceniane, stosunkowo niewiele się o nich mówi, ale stanowią […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!