Większe bezpieczeństwo dzięki światłom LED Audi i Helli

, 8 lutego 2011, 0:00

Nowe Audi A6 to drugi model tej marki, który może być wyposażony we w pełni diodowe reflektory, będące owocem współpracy specjalistów Audi i Helli. 64 wysokowydajne diody LED zintegrowane z funkcją adaptacyjnego oświetlenia (AFS), dostosowują światła do warunków pogodowych, drogowych i prędkości jazdy. AFS reguluje je dołączając i odłączając wybrane diody. Zamiast świateł przeciwmgielnych układ dostosowuje diody tak, by ograniczały niebezpieczne zjawisko „białej ściany”.

Dynamiczna regulacja zasięgu strumienia światła pozwala szybciej dostrzec niebezpieczeństwo, a aktywny system poziomowania, unoszący lub obniżający moduły świetlne w reflektorach, w czasie rzeczywistym reaguje na przykład na przyspieszanie i hamowanie, dzięki czemu strumień światła cały czas ma tą samą długość, dając dobrze oświetloną drogę i nie oślepiając innych.

Ale nie tylko światła LED w A6 są technologicznym majstersztykiem. Ksenonowe lampy z adaptacyjnym strumieniem światła i płynną regulacją jego zasięgu wykorzystują kamerę umieszczoną za przednią szybą auta do rozpoznawania innych pojazdów. System elektronicznej kontroli oświetlenia dostosowuje miejsce występowania granicy światła i cienia, wytwarzanej przez własne lampy, w taki sposób, by nigdy nie oślepiać innych użytkowników drogi, a zawsze zapewnić własnemu kierowcy największy możliwy zasięg oświetlenia. Jeśli droga jest pusta, system automatycznie włącza tryb dalekosiężny reflektorów głównych.

Dodatkowym źródłem podniesienia bezpieczeństwa jazdy są funkcje AFS. System kontroluje rozkład strumienia światła w oparciu o dane z czujników deszczu i zmierzchu oraz z systemu nawigacji satelitarnej GPS. Dzięki zastosowaniu informacji z tak wielu źródeł np. światło w trybie oświetlenia skrzyżowań aktywowane jest zanim jeszcze samochód na nie wjedzie.

Reflektory LED to najwyższa opcja spośród czterech rodzajów reflektorów dostępnych w A6. Pozostałe warianty to: standardowe halogenowe, ksenonowe ze światłami statycznymi, ksenonowe ze światłami aktywnie skrętnymi, sterowanymi za pomocą kamer.

Dowiedz się więcej

Nowe żarówki Philips
Nowe żarówki Philips

Philips oferuje dwie nowe żarówki – LongLife EcoVision oraz VisionPlus. Pierwsza z nich ma aż 4-krotnie dłuższą żywotność w porównaniu ze zwykłą żarówką. Model VisionPlus zwiększa komfort i bezpieczeństwo, zapewniając 60% więcej światła na drodze. Z LongLife EcoVision przejedziesz nawet do 100 tys. kilometrów, bez konieczności ich wymiany. Swoją wyjątkową trwałość zawdzięczają grubszej i wzmocnionej skrętce […]

Linie świetlne zamiast diod – nowe rozwiązanie Philipsa
Linie świetlne zamiast diod – nowe rozwiązanie Philipsa

Światła do jazdy dziennej zyskują coraz większe grono użytkowników. Kolejne firmy rozwijają technologię diod LED, aby zapewnić większy wybór oraz lepszą jakość rozwiązań. Nowością jest koncepcja linii świetlnych od Philipsa. Philips LED DayLightGuide – nowość na rynku Korzystanie ze świateł mijania nie jest obowiązkiem w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Rynek oferuje energooszczędne i, co ważne, […]

Światła do jazdy dziennej Narva
Światła do jazdy dziennej Narva

Kierowcy chętnie decydują się na światła do jazdy dziennej, które zwiększają widoczność pojazdu i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa. Narva wprowadza na rynek homologowane zestawy DRL do samodzielnego montażu. Szybki rozwój technologii LED spowodował spadek cen i zwiększył dostępność świateł DRL (ang. Daytime Running Light). Polskie przepisy dopuszczają całoroczne używanie DRL podczas jazdy w […]

Komentarze

Brak komentarzy!