Czy Twój kandydat na prezydenta wie…

1 lipca 2010, 0:00

W naszym kraju działa aż 900 producentów części motoryzacyjnych. Ich wyroby trafiają zarówno do fabryk koncernów samochodowych, gdzie są używane do montażu pojazdów, jak i na tzw. rynek wtórny. Tworzą go m.in. dystrybutorzy części, którzy w Polsce posiadają około 600 punktów sprzedaży części motoryzacyjnych. Każdego dnia dostarczają oni do 18,5 tys. warsztatów niezależnych i 5 tys. sklepów około 600 tys. części. Tylko czy kandydaci na prezydenta Polski, na których będziemy głosować 4 lipca, to wiedzą?

Pierwszego dnia lipca, z samego rana, pracownicy ministerstw Gospodarki i Infrastruktury otrzymywali ulotki z pytaniem „Czy Twój kandydat na prezydenta wie…” Mimo, iż za trzy dni mamy w Polsce drugą turę wyborów prezydenckich, akcja nie była elementem kampanii wyborczej. A wspomniane pytanie może być zadane wszystkim politykom, urzędnikom oraz… kierowcom. Istotna jest bowiem druga część pytania „… że Polska jest zagłębiem niezależnych producentów części motoryzacyjnych?”

Mimo, że pora wakacyjna i wielu z nas liczy już dni do urlopu, o sprawach ważnych nie powinno się zapominać. Tym bardziej, że dla podróżujących samochodem temat akcji może mieć duże znaczenie. Przede wszystkim dla tych, którzy zdecydują się na przegląd swojego auta przed wyjazdem na wakacje. Niezależny rynek motoryzacyjny oferuje im bowiem duży wybór zarówno w kontekście zakupu części, jak i usługi.

Niezależni producenci części reprezentują przemysł motoryzacyjny w stopniu nie mniejszym niż koncerny samochodowe. Wartość wyprodukowanych w Polsce w 2009 roku części zamiennych wyniosła 29 mld złotych, z czego wyeksportowano 70 proc. Niezależni producenci części zatrudniają 108 500 osób, co stanowi 81 proc. całkowitego zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym. Nie bez powodu nasz kraj jest znany w Europie właśnie z produkcji części.

Niezależny rynek motoryzacyjny, oprócz producentów, tworzą dystrybutorzy części oraz warsztaty. W Polsce istnieje około 600 punktów hurtowej sprzedaży części. Dystrybutorzy tworzą ponad 10.500 miejsc pracy i generują przychody na poziomie około 9,6 mld zł (dane za rok 2009). Około 600.000 sztuk części trafia codziennie do sklepów i 18.500 niezależnych warsztatów. Według badań firmy MotoFocus te ostatnie zatrudniają ponad 86.000 osób, a ich przychody sięgają 19 mld złotych rocznie.


Roczne przychody budżetu państwa z tytułu działalności niezależnego rynku wynoszą około 5,5 mld złotych. Dając zatrudnienie 220 tysiącom osób, a kolejne 3,8 mld złotych segment ten wpłaca corocznie do kasy ZUS.

Średnio w Polsce na każde województwo przypada ponad 39 punktów hurtowej sprzedaży części. Na liczbę warsztatów niezależnych również nie można narzekać. Aż w 294 powiatach działa powyżej 20 warsztatów.

Dzięki nowym przepisom, które obowiązują od czerwca (w miejsce wygasłego z końcem maja Rozporządzenia GVO 1400/2002), niezależne warsztaty w dalszym ciągu mają zagwarantowany dostęp do informacji technicznej, dzięki której mogą serwisować i naprawiać samochody, także te na gwarancji.

Miejmy nadzieję, że zorganizowana przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych akcja przypomni politykom i pracownikom ministerstw, że Polska jest prawdziwym zagłębiem niezależnych producentów części motoryzacyjnych, gdyż warto o to dbać.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!