Nokian buduje centrum technologiczne w Hiszpanii

, 28 maja 2018, 12:00

Nokian Tyres rozpoczęło właśnie budowę nowego centrum technologicznego i testowego w Hiszpanii. Inauguracja odbyła się w piątek w Santa Cruz de la Zarza, gdzie powstanie nowy obiekt. Pierwsze tory testowe mają być gotowe do końca przyszłego roku, natomiast ośrodek osiągnie pełną zdolność operacyjną w 2020 r.

Nokian Tyres ma obecnie dwa centra testowe na terenie Finlandii –  w miastach Ivalo i Nokia. Budowa nowego ośrodka testów i badań technologicznych w Hiszpanii, gdzie dominuje ciepły klimat, umożliwi prowadzenie prac rozwojowych i testów opon letnich, zimowych oraz wielosezonowych przez cały rok. Celem jest stworzenie opon przyjaznych dla środowiska, zapewniających większe bezpieczeństwo i funkcjonalność niż do tej pory. Główny nacisk położony zostanie na rozwój i produkcję opon letnich i wielosezonowych z wysokim indeksem prędkości. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na tego typu opony występuje na rynkach Europy Środkowej i Ameryki Północnej, czyli w regionach, gdzie Nokian Tyres planuje ekspansję.

– Od dłuższego czasu, we współpracy z lokalnymi władzami i partnerami biznesowymi, planowaliśmy stworzenie nowego ośrodka w Hiszpanii. Wreszcie możemy wejść w kolejną fazę projektu i rozpocząć budowę centrum technologicznego, które umożliwi przyspieszenie procesu rozwoju produktu i pozwoli znacznie wzbogacić naszą ofertę – prezes i Dyrektor Generalny Nokian Tyres, Hille Korhonen.

Na terenie zajmującego powierzchnię około 300 hektarów centrum technologicznego znajdzie się ponad 10 różnych torów testowych umożliwiających badanie wytrzymałości i osiągów ogumienia przy użyciu najnowszych technologii. Wokół ośrodka wytyczony zostanie tor o długości ponad 7 kilometrów, którego owalny kształt pozwoli testować opony z indeksem prędkości nawet do 300 km/h. Możliwe będzie również wykonywanie testów homologacyjnych, na przykład w zakresie norm hałasu czy sterowności na mokrej nawierzchni.

– Nowoczesne tory testowe na terenie nowego centrum technologicznego umożliwią prowadzenie prac rozwojowych na najwyższym poziomie, pozwalając na zachowanie wysokich standardów charakterystycznych dla wszystkich produktów marki Nokian Tyres. Ciepły klimat południowej Europy daje możliwość testowania ogumienia przez cały rok. Prowadzenie kompleksowych testów oraz świetna znajomość potrzeb naszych klientów sprawiają, że opony marki Nokian Tyres są nie tylko zaawansowane pod względem technologicznym, ale także świetnie sprawdzają się w każdych warunkach – mówi Pontus Stenberg, wiceprezes ds. produktów i technologii w Nokian Tyres.

Obok testowania opon, hiszpańskie centrum technologiczne będzie stanowiło platformę opracowywania i wdrażania kolejnych innowacji. Już w 2017 r. Nokian Tyres podjęła działania na rzecz uruchomienia projektu badawczego poświęconego wykorzystaniu rośliny zwanej gwajula w celu stworzenia ekologicznej metody produkcji ogumienia. Gwajula, które jest w stanie przetrwać nawet w bardzo trudnych warunkach i suchym klimacie, może stanowić wysokiej jakości substytut naturalnego kauczuku.

– Inwestycja firmy Nokian Tyres w regionie Kastylia-La Mancha jest ważna także dla nas ze względu na nowe miejsca pracy i możliwości rozwoju dla całego regionu. Wierzymy, że przyniesie ona korzyści lokalnym przedsiębiorcom działającym właśnie tu, w samym sercu Hiszpanii – mówi Prezydent regionu Kastylia-La Mancha, Emiliano García-Page.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!