Hengst otworzył nową fabrykę w Polsce

, 26 kwietnia 2018, 10:39

Ponad 100 osób ma znaleźć pracę przy produkcji filtrów w fabryce firmy Hengst, która powstała w Gogolinie na Opolszczyźnie. Wartość inwestycji oszacowano na 16 mln euro.

Niemiecki koncern Hengst jest producentem filtrów, a zakład w Gogolinie jest już szesnastym dla firmy na świecie. Powstał na 6-hektarowej działce objętej Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE). Powierzchnia produkcyjna zakładu to 10 000 mkw. To już drugi zakład koncernu, który uruchomiono w Polsce. Pierwszy działa od 2015 r. w Gostyniu (Wielkopolskie), gdzie produkowane są wkładki filtrowe. W Gogolinie powstawać będą moduły do zarządzania płynami.

Już teraz 25 nowych pracowników firmy obsługuje wtryskarki do odlewania ciśnieniowego i ciągi montażowe. Planowane jest podniesienie zatrudnienia do 110 osób. Zakład już teraz realizuje zamówienia dla znanych producentów samochodów, m.in. Audi, Mercedesa czy Volkswagena. Urządzenia Hengsta wykorzystywane są również w wielu innych dziedzinach: rolnictwo, żegluga czy urządzenia czyszczące. Po osiągnięciu pełnej sprawności fabryka będzie wytwarzać 3 mln części rocznie.

Jens Röttgering, właściciel i prezes zarządu grupy Hengst. przyznał, że jego firma przed podjęciem decyzji o budowie fabryki rozważała również inne tereny w Polsce, Czechach czy na Węgrzech. O lokalizacji w Gogolinie przesądziła otwartość władz i profesjonalna obsługa ze strony instytucji odpowiedzialnych za kontakt z firmą.

Obsługą firmy w procesie inwestycyjnym zajmowało się m.in. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Głównym planistą i project managerem była firma Metroplan Poland z Wrocławia.

– Dla inwestora ważna była bliskość autostrady A4 – mówi Michał Brzozowski, dyrektor zarządzający Metroplan Polska. – Poza wyborem lokalizacji pomagaliśmy w negocjacjach z KSSE i władzami samorządowymi oraz w wyborze głównego wykonawcy, którym była firma Hochtief – dodał.

W geście szacunku dla inwestora władze gminy nadały ulicy, przy której powstał zakład, imię twórcy koncernu – Waltera Hengsta. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonano 16 maja ub.r., kiedy to doszło do uroczystego wbicia pierwszej łopaty na budowie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

dusza, 26 kwietnia 2018, 12:21 3 0

coraz więcej o nich słychać w Polsce. Idą w dobrym kierunku, kolejna inwestycja motoryzacyjna w naszym kraju.

Odpowiedz