Zaciski hamulcowe w ofercie firmy WRC Polska

Redakcja, 13 marca 2018, 10:47

Głównymi elementami wchodzącymi w skład układu hamulcowego tarczowego są tarcza i zacisk hamulcowy. Każdy zacisk hamulcowy utrzymuje w prawidłowym ułożeniu klocki hamulcowe względem tarczy w hamulcach tarczowych.

W zacisku można wyróżnić cztery elementy składowe:

  • tłoczek zacisku hamulcowego,
  • śrubę mocującą tarczę hamulcową,
  • śrubę prowadnicy zacisku hamulcowego,
  • gumową osłonę prowadnicy.

Podstawowe zadanie stawiane przed zaciskiem hamulcowym to utrzymywanie w jednym miejscu klocków hamulcowych, które są biernym elementem hamulca tarczowego. Tarcza hamulcowa jest na sztywno przymocowana do piasty koła, dlatego obraca się podczas poruszania się samochodu po drodze. Natomiast zacisk hamulcowy jest na stałe zamontowany w zwrotnicy koła i po naciśnięciu hamulca pedałowego wywołujemy ciąg zdarzeń: tłoczek hamulcowy wysuwa się i dopycha klocki do tarczy, a w wyniku siły tarcia energia kinetyczna samochodu zamienia się w energię cieplną. Klocki w zacisku hamulcowym dociskają swoją powierzchnię ścierną do obu stron tarczy, przez co samochód może się zatrzymać. Po rozpoczęciu hamowania tłok hamulcowy najpierw dociska jeden klocek do tarczy, a następnie obudowa zacisku porusza się w przeciwną stronę i dociska kolejny klocek.

Zaciski hamulcowe są przystosowane do pracy w ciężkich warunkach, w narażeniu na działanie wysokich temperatur. Podczas hamowania nagrzewają się, podobnie jak i inne elementy całego układu hamulcowego. Osadza się na nich kurz, brud, piasek i inne zanieczyszczenia. Aby sprostać działaniu dużych sił, zaciski muszą też być odpowiednio wytrzymałe.

Z uwagi na trudne warunki pracy, zaciski hamulcowe ulec mogą następującym awariom:

  • uszkodzeniu uszczelniaczy tłoków,
  • zatarciu sworzni,
  • pęknięciu żeliwnych zacisków,
  • poluzowaniu się śrub w prowadnicach.

WRC Polska (swiatczesci.pl) posiada w swojej ofercie zaciski hamulcowe cieszące się dużą trwałością i żywotnością. Należy także nadmienić, że są to produkty nowe, nieregenerowane. W związku z tym firma WRC nie wymaga od klientów zdania starego zacisku ani nie pobiera dodatkowej opłaty w postaci kaucji.

Komentarze

Brak komentarzy