Najpopularniejsze kolory samochodów – Raport

, 11 stycznia 2018, 15:58

Firma Axalta Coating Systems opublikowała raport dotyczący popularności kolorów na globalnym rynku motoryzacyjnym (Global Automotive 2017 Color Popularity Report).

Raport potwierdza dominującą pozycję bieli. Drugie miejsce zajmuje czerń z udziałem 16-procentowym, a trzecie miejsce zajmują wspólnie szary i srebrny przy udziale 11-procentowym. Najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych regionów zawarte w raporcie dotyczącym popularności kolorów:

  • Kolory na świecie: W oparciu o najwyższą pozycję bieli rozwinął się trend stosowania kolorów perłowych pięknie mieniących się na luksusowych pojazdach. Udział odcieni bieli perłowej wzrósł w 2017 roku o cztery punkty procentowe.
  • Afryka: Szary zyskuje 3% na popularności osiągając wynik 11%.
  • Azja: Biel jest najpopularniejszym kolorem w tym regionie i stanowi 52% całej sprzedaży. W Chinach popularność bieli wynosi 62% i jest to najwyższy wynik z wszystkich obszarów. W Japonii 28% kolorów białych stanowią lakiery z efektem perłowym.
  • Europa: Na kontynencie wciąż popularny jest kolor szary, ze sprzedażą wynosząca 20%. Szary jest bardziej popularny w Europie, niż w jakimkolwiek innym regionie.
  • Ameryka Północna: Popularność zyskuje kolor szary, szczególnie w segmencie pojazdów kompaktowych/sportowych, w którym odnotowano wzrost o sześć punktów procentowych osiągając wartość 16%.
  • Rosja: Najpopularniejszy kolor, biel, odnotował wzrost – z 28 do 32%, podczas gdy popularność koloru srebrnego wzrosła o trzy punkty procentowe.
  • Ameryka Południowa: Dużym zainteresowaniem cieszy się kolor szary, jego sprzedaż wzrosła z 8 do 11%.

– Modne efekty lakierów w kolorze białym sprawiają, że ten pozostaje najczęściej wybieranym kolorem na świecie – powiedziała Nancy Lockhart, Axalta Global Color Marketing Manager. – Perłowa biel zyskała cztery punkty procentowe w tym roku. Ten wielowarstwowy kolor lakieru stosowany jest we wszystkich segmentach, a największym powodzeniem cieszy się w Japonii. Swoją pozycję na rynku umacniają w szczególności kolory jasne i żywe. Zainteresowanie rynku zyskują również kolory jasnoszare oraz jasnoniebieski po średnio nasycone odcienie niebieskiego.

– Kolory lakierów samochodowych zmieniają się z czasem – twierdzi Elke Dirks, Axalta Automotive OEM Color Designer, Europe, Middle East and Africa. – W ostatnim okresie kolor niebieski zyskiwał na popularności w różnych wersjach, poczynając od wysoce chromatycznych odcieni aż po jasne kolory metaliczne. Szary zyskał popularność jako kolejny kolor zastępujący odcienie neutralne.

– Biel pozostaje na najwyższej pozycji, ale to nie wszystko – opowiada Annie You, Axalta OEM Color Designer, China. – Nasi klienci doceniają również subtelne trendy ujawniane w raporcie. Na przykład kupujący pojazdy w Indiach wolą kolor srebrny w dużo większym stopniu niż inne regiony – aż o 30 procent. Ogólnie rzecz biorąc, w Chinach produkuje się więcej białych samochodów, niż w jakimkolwiek innym regionie, z których 47 procent to biel solidowa, natomiast 15 – biel perłowa.

– Coroczne inicjatywy Axalta związane z kolorami samochodów, takie jak: Raport Popularności Kolorów oraz Samochodowy Kolor Roku wspierają producentów samochodów podczas podejmowania decyzji o przyszłych trendach kolorystycznych – twierdzi Lockhart. – Ponadto, Axalta bazuje na 150 latach doświadczenia oraz zatrudnia międzynarodowy zespół naukowców i ekspertów, których zadaniem jest w perfekcyjny sposób łączenie najnowocześniejszych technologii z trendami.

Więcej informacji dotyczących corocznego Globalnego Raportu Popularności Kolorów Samochodów Axalta na rok 2017 można uzyskać odwiedzając stronę axalta.com/color.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!