U jakich pracodawców chcą pracować mechanicy? Wyniki ankiety.

, 10 października 2017, 13:03

Co zrobić, by utrzymać dobrego pracownika w swoim warsztacie? Jak zasłużyć sobie na jego lojalność i jakich błędów nie popełniać? Wnioski płynące z naszej ankiety mogą być wartościowym poradnikiem dla właścicieli warsztatów.

 

Na pytania w ankiecie odpowiadali pracownicy warsztatów. Większość z nich to doświadczeni fachowcy z tak zwanym „powołaniem” do swojego zawodu. Szukaliśmy odpowiedzi na to, co – poza oczywiście dobrym wynagrodzeniem – motywuje mechaników do lepszej pracy i lojalności wobec szefa.

Mechanicy zapytani o to, jakie są dla nich najważniejsze kryteria wyboru pracodawcy, zdecydowanie najchętniej wybierali, zgodnie z oczekiwaniami, odpowiedź „dobre wynagrodzenie”. Wskazało ją 68% badanych. Niemniej ważna dla mechaników okazała się dobra atmosfera panująca w pracy (54%). Mechanicy cenią też stałą umowę o pracę (50%), ważne dla nich jest także dobre wyposażenie warsztatu (39%) i możliwość rozwoju (39%).

Jakie problemy są w stanie skłonić pracowników warsztatów do poszukiwań nowego pracodawcy? Okazuje się, że przede wszystkim zła atmosfera w firmie. Taką odpowiedź wybrało 53% badanych. Do rozglądania się za nowym miejscem skłaniać może także duży stres w pracy (45%) oraz brak umowy o pracę (44%). Problemem dla mechaników są także konfliktowi klienci. Przeszkadzają oni aż 43% badanych.

Badani mechanicy wydają się jednak przywiązani do obecnych pracodawców, gdyż aż 81% z nich nie myśli obecnie o zmianie pracy. 11% ankietowanych stwierdziło, że rozgląda się za inną pracą w branży, za to 8% myśli o zatrudnieniu poza rynkiem motoryzacyjnym.

Nie ma jednak skał nie do ruszenia, czego dowodzą odpowiedzi na kolejne pytanie – „O ile procent wyższe zarobki skłoniłyby pana do zmiany firmy?”. Po 18% ankietowanych wybrało odpowiedzi „11-15%” oraz „16-20%”. Jednak aż połowa badanych, by myśleć o zmianie pracodawcy musiałaby otrzymać ofertę płacy lepszą od obecnej o ponad 20%.

Czy polscy mechanicy są gotowi na podjęcie pracy za granicą? 59% badanych zna przynajmniej jeden obcy język, przy czym 60% z tej grupy posługuje się nim w stopniu lepszym niż podstawowy. Mimo wszystko tylko 29% badanych zadeklarowało, że rozważyłoby atrakcyjną ofertę pracy z zagranicy.

 

Polski rynek pracy dynamicznie zmienia swój charakter. Obecnie mówi się coraz częściej o tzw. „rynku pracownika”, na którym to pracodawcy muszą zabiegać o to, by dobrzy fachowcy chcieli pracować właśnie u nich. Z naszej ankiety wynika, że polscy mechanicy wymagają od swojego miejsca zatrudnienia przede wszystkim dobrego wynagrodzenia, stabilności i komfortowych warunków pracy. To oczekiwania wydawać by się mogło łatwe do odgadnięcia, ale czy zawsze dostrzegane przez pracodawców?

Komentarze

Brak komentarzy