Ministerstwo masowo sprawdza pliki JPK

, 19 lipca 2017, 10:50

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego miało uszczelnić polski system podatkowy. Wygląda na to, że zapowiedzi Ministerstwa Finansów nie były rzucane na wiatr. Przeprowadzono już ponad 11 000 czynności sprawdzających.

Obecnie obowiązek rozliczania się za pomocą elektronicznego pliku JPK mają duże i średnie przedsiębiorstwa. Od stycznia 2018 roku będą musiały robić to także mniejsze firmy – wśród nich warsztaty i sklepy samochodowe.

Na nowe obowiązki warto przygotować się wcześniej. Zwłaszcza, że – jak pokazuje praktyka – wszelkie nieprawidłowości w plikach JPK są bardzo szybko wykrywalne. Samo popełnienie błędu nie oznacza jeszcze poważnych problemów (można złożyć korektę), jednak może przykuć uwagę organów podatkowych. Te niedawno zapowiadały, że wykrycie nieprawidłowości w JPK będzie pierwszym sygnałem do rozpoczęcia szczegółowej kontroli przedsiębiorstwa.

Obowiązek JPK dla wszystkich przedsiębiorstw już wkrótce!

Resort finansów podał niedawno do publicznej wiadomości, ile czynności sprawdzających z wykorzystaniem JPK przeprowadzono przez cały pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów. Było to łącznie 7 530 czynności zakończonych oraz 3 458, które pozostają w toku. Kontrole będą coraz dokładniejsze, ponieważ Ministerstwo pracuje nad narzędziami do bardziej zaawansowanej analizy danych. Do pomocy zaproszono spółkę Aplikacje Krytyczne. Zaawansowane oprogramowanie ma zostać oddane do użytku we wrześniu tego roku, a więc jeszcze przed rozszerzeniem obowiązku JPK na najmniejsze firmy.

Obecne metody sprawdzania poprawności danych zawartych w JPK i tak dają organom podatkowym spore możliwości. Na ich podstawie wykazano już bardzo wiele nieprawidłowości. W samym tylko lutym i marcu stwierdzono ponad 7 tysięcy rozbieżności w przekazanych plikach JPK_VAT i deklaracjach złożonych za tożsamy okres, ponad 30 tysięcy rozbieżności co do zgodności kwot transakcji wykazanych przez kontrahentów w plikach JPK_VAT czy ponad 25 tysięcy przypadków uwzględniania przez podmioty składające pliki JPK_VAT faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie posiadają statusu czynnego podatnika.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy podali urzędom skarbowym swój adres e-mail lub numer telefonu komórkowego, otrzymali po weryfikacji automatyczne powiadomienia o stwierdzonych rozbieżnościach z pouczeniem o możliwości złożenia korekt. Powiadomienia były wysyłane także pocztą tradycyjną.

Nietrudno określić, że wraz z wprowadzeniem nowych narzędzi, czynności sprawdzające fiskusa staną się jeszcze bardziej szczegółowe. Odpowiednie przygotowanie się na poprawne przesyłanie plików JPK jest więc niezbędne. Przed 1 stycznia 2018 roku każdy mikroprzedsiębiorca powinien wykonać dokładną analizę swoich danych pod kątem ich jakości oraz połączenia tych danych z informacjami wymaganymi przez JPK. Umożliwi to wykrycie ewentualnych błędów czy nieścisłości, które mogłyby spowodować problemy w przypadku kontroli skarbowej.

Pod naszym poprzednim artykułem dotyczącym JPK, opublikowanym w czerwcu, w krótkiej ankiecie zapytaliśmy naszych Czytelników, „Czy Twój warsztat jest już przygotowany na wprowadzenie obowiązku przesyłania JPK?”. Wyniki są niepokojące, gdyż aż 90% ankietowanych wybrało odpowiedź „nie”. Do stycznia 2018 r. zostało już naprawdę mało czasu, dlatego nie warto odkładać przygotowań na ostatni moment.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

regi666, 20 lipca 2017, 16:56 7 -2

I bardzo dobrze. Skończy się januszowanie na "kartkach z pieczątką".

Odpowiedz