Obowiązkowy JPK dla warsztatów już wkrótce

, 13 czerwca 2017, 10:53

Jednolity Plik Kontrolny to nowe narzędzie fiskusa, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Już wkrótce obowiązek przesyłania skarbówce wszystkich informacji dotyczących swojej działalności i transakcji z klientami w jednym pliku, obejmie również mikroprzedsiębiorstwa. 

Nowy obowiązek dla warsztatów

Największe przedsiębiorstwa mają obowiązek prowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego już od lipca 2016 r. Od stycznia bieżącego roku objął on także małe i średnie przedsiębiorstwa. Pozostałe firmy zaczną przesyłać JPK już za niespełna pół roku – od stycznia 2018 r.

Zgodnie z definicją, za mikroprzedsiębiorstwa w Polsce uznaje się firmy zatrudniające mniej niż 10 osób na pełny etat oraz notujące roczne obroty netto nie przekraczające 2 milionów złotych. W tym gronie mieści się ogromna większość warsztatów samochodowych.

Jak przygotować się na JPK?

Jednolity Plik Kontrolny to kolejny kłopotliwy obowiązek dla przedsiębiorców. Nie da się go jednak w żaden sposób uniknąć. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest więc odpowiednio wczesne przygotowanie się na nowe zadania.

Mikroprzedsiębiorcy zyskują na tym, że będą mogli skorzystać z gotowych rozwiązań, wdrażanych do użytku, gdy obowiązek wysyłania JPK objął większe firmy. Większość programów do prowadzenia ksiąg i ewidencji rachunkowo-podatkowych ma już funkcję generowania pliku JPK. Zmiana dotychczasowego prowadzenia ewidencji sprzedaży i rozliczeń nie będzie konieczna, gdyż JPK zaciągnie z bazy danych te same informacje, które uwzględniane są w deklaracjach VAT. Po wygenerowaniu pliku w programie, konieczne będzie podanie adresu i kodu Urzędu Skarbowego oraz zatwierdzenie wysłania dokumentu podpisem elektronicznym. Właśnie ta ostatnia kwestia może okazać się szczególnie kłopotliwa, gdyż jak dotąd niewielu mikroprzedsiębiorców posiada taki podpis. Ministerstwo Finansów zastanawia się nad rezygnacją z tego obowiązku i zastąpienia elektronicznego podpisu inną formą uwierzytelnienia, jednak niespełna pół roku przed wejściem przepisów w życie, nie podano oficjalnych informacji w tej kwestii.

Co zmieni JPK?

Dla warsztatów samochodowych, obowiązek przesyłania pliku JPK do Urzędu Skarbowego oznacza konieczność dokładnej ewidencji działalności firmy. Na podstawie pliku, organom podatkowym dużo łatwiej będzie wyszukać firmy, które np. ukrywają swoje przychody. Także wszelkie usługi warsztatowe wykonywane w szarej strefie będą o wiele łatwiejsze do wykrycia.

Przed 1 stycznia 2018 roku każdy mikroprzedsiębiorca powinien wykonać dokładną analizę swoich danych pod kątem ich jakości oraz połączenia tych danych z informacjami wymaganymi przez JPK. Umożliwi to wykrycie ewentualnych błędów czy nieścisłości, które mogłyby spowodować problemy w przypadku kontroli skarbowej.

Czy Twój warsztat jest już przygotowany na wprowadzenie obowiązku przesyłania JPK?

Ankieta została zakończona!

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

lewarek, 16 czerwca 2017, 21:34 5 0

"Także wszelkie usługi warsztatowe wykonywane w szarej strefie będą o wiele łatwiejsze do wykrycia."
Niby jak?

Odpowiedz

Zmęczony, 16 czerwca 2017, 23:36 13 -1

Po szopach dalej będą dłubać bez papierkologii, podatków i gwarancji. Jak będą miali pecha to sąsiad naśle, ale i tak na prywatny plac wejść nie mogą i tylko środkowy palec przez płot zobaczą. A my znów dodatkowe obowiązki. Ja już mam dość i chyba się zwinę . Za granicami lepsze oferty przysyłają i normalniej , bez nerwów zarobię na godne życie mojej rodziny, niestety nie w Polsce.

Odpowiedz