Innowacyjne rozwiązania Delphi

, 11 marca 2009, 0:00

Pokazane po raz pierwszy na Genewskim Salonie Samochodowym w zaprojektowanym przez Franco Sbarro samochodzie koncepcyjnym „Orbital Hybrid”, nowe, intuicyjne technologie Delphi pomagają uczynić proces kierowania samochodem bardziej świadomym, wygodnym i bezpiecznym.

Nowa generacja opartych na technologi laserowej wyświetlaczy projekcyjnych typu Head-Up-Display, udowadnia, że najnowocześniejsze technologie i ekonomia mogą iść ze sobą w parze.

Nowy wyświetlacz dotykowy „Haptic Display” to pojedynczy moduł mechatroniczny oferujący prostą w obsłudze, intuicyjną i atrakcyjną propozycję interfejsu pomiędzy człowiekiem a urządzeniem.

Koncern Delphi ma znakomite możliwości do zaangażowania się w opracowanie interfejsu pomiędzy człowiekiem a maszyną (Human Machine Interface – HMI), służącego do porozumiewania się kierowcy z pojazdem, tak aby zapewnić dostarczenie użytkownikowi potrzebnych mu informacji, przy jednoczesnym zachowaniu jego wygody i bezpieczeństwa.

W tej dziedzinie, Delphi jest zaangażowane w działania zmierzające do uproszczenia środowiska, w którym przebywa kierowca, poprzez wprowadzanie intuicyjnych systemów, mających na celu zapobieganie dekoncentracji kierowcy podczas jazdy. Delphi wykorzystuje swoje szerokie doświadczenie w projektowaniu, opracowywaniu i integrowaniu wyświetlaczy informacyjnych z samochodem do produkcji urządzeń, które łączą i integrują kierowcę z samochodem. Inżynierowie z centrum technologicznego Delphi w Illkirch, we Francji, uczestniczyli w stworzeniu, zaprojektowanego przez sławnego projektanta samochodów Franco Sbarro, samochodu koncepcyjnego „Orbital Hybrid”, opracowując dwa innowacyjne urządzenia: nowy, będący przełomem technologicznym, wyświetlacz projekcyjny Head-Up-Display, oraz wyświetlacz Delphi Haptics – symulujący reakcję urządzenia na nacisk palca wyświetlacz dotykowy, charakteryzujący się nowym, dynamicznym interfejsem z grafiką trójwymiarową.

Nowy wyświetlacz projekcyjny Delphi – „Head-up Display”
Wyświetlacz projekcyjny (HUD) wyświetla informacje przeznaczone dla kierowcy na przedniej szybie samochodu. Obraz pojawia się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy, co pomaga mu w łatwym i szybkim przyswojeniu informacji.

Chociaż same w sobie wyświetlacze projekcyjne nie są nowością, inżynierowie Delphi po raz pierwszy zintegrowali taki wyświetlacz z samochodem już w roku 1988, to technologie wykorzystane w tej, najnowszej generacji wyświetlaczy są całkowitym przełomem w porównaniu z dotychczas stosowaną technologią projekcji refleksyjnej. Nowy wyświetlacz projekcyjny Delphi wykorzystuje laser i technologie oparte na bazie mikro struktur do wygenerowania wirtualnego obrazu. To całkowicie nowa technologia. Dotychczas wyświetlacze wykorzystywały zjawisko odbicia informacji od luster. Korzyści ze stosowania nowych technologii to mniejszy rozmiar urządzenia, elastyczność integracji (moduł dachu, deska rozdzielcza…), możliwość adaptacji do różnych rozmiarów samochodu, wyższa jasność (do 5000cd/m2) przy niskim poborze mocy, wielokolorowy design, zdolność do adaptacji wirtualnego obrazu do rzeczywistego otoczenia i wreszcie – co również nie jest bez znaczenia – niższy koszt. Redukcja kosztów jest szczególnie ważna, ponieważ jest to bezpośrednia korzyść wynikająca z zastosowania technologii laserowych i otwiera dalsze możliwości do rozszerzenia zastosowania tego urządzenia – poza kategorię samochodów luksusowych. Ostatecznym celem byłoby wprowadzenie tego urządzenia na rynek produktów masowych. „Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że przez wiele lat przyczynialiśmy się do tego, że dla milionów kierowców jazda samochodem stawała się coraz bardziej świadoma, wygodna, bezpieczna i przyjemna. Dzisiaj, kiedy przedstawiamy produkty takie jak nasz nowy wyświetlacz projekcyjny, jesteśmy jeszcze bardziej dumni. Niski koszt technologii pozwoli większej ilości klientów na dostęp do tych nowoczesnych urządzeń” – stwierdził Laurent Tupinier, menadżer ds. rozwoju technologii sterowania i bezpieczeństwa [controls and security technology development manager] w Delphi.

Wyświetlacz Dotykowy – Delphi Haptics
Podczas gdy nowy wyświetlacz projekcyjny Delphi umożliwia kierowcy oglądanie niezbędnych informacji na przedniej szybie samochodu, bez konieczności odrywania wzroku od drogi, wyświetlacz panelu sterującego „Delphi Haptics” dostarcza dalszych ważnych informacji i czyni to w sposób przyjazny dla użytkownika.

Wyświetlacz Delphi Haptics, umieszczony w samochodzie koncepcyjnym “Orbital Hybrid” łączy wyświetlacz i technologię pozwalającą na odczuwanie przez osobę sterującą reakcji na nacisk (technologia „force feedback”), co pozwala na sterowanie wieloma urządzeniami przy pomocy jednego modułu, eliminując przyciski, a jednocześnie zapewniając więcej funkcji i możliwości. Ta innowacja Delphi zastępuje odrębne panele sterowania dla układu klimatyzacji (HVAC), radia, systemu rozrywki i komunikacji oraz panelu ustawiania dynamiki pojazdu – jednym modułem mechatronicznym.

Delphi Haptics to prosty, intuicyjnie obsługiwany i atrakcyjny interfejs pomiędzy człowiekiem a maszyną (HMI). To znakomity przykład tego, w jaki sposób Delphi koncentruje się na innowacyjności i dalszej integracji aby pomóc naszym klientom w oferowaniu kierowcom coraz atrakcyjniejszych samochodów.

Dzięki uproszczonemu menu, czytelnym znakom i grafice, skróconemu dostępowi do poszczególnych menu oraz okręgom wyboru, urządzenie umożliwia łatwy dostęp do informacji. Czujniki będą przewidywać zamiary użytkownika i automatycznie wyświetlać odpowiednie menu.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!