Nowość: Autodata CD układy klimatyzacji samochodowej

, 11 marca 2009, 0:00

Z początkiem 2009 roku wydawnictwo Autodata wzbogaciła się o aktualizację bardzo istotnego dla warsztatów programu zawierającego dane do klimatyzacji. W dobie szczególnej troski o komfort klienta warsztaty samochodowe zaczęły poszerzać zakres wykonywanych usług o sprawdzanie, regulację oraz konserwację układów klimatyzacji. Dokładne odkażenie i precyzyjne napełnienie takiego układu wpływa nie tylko na wygodę i zdrowie klientów ale świadczy również o profesjonalizmie i wszechstronności warsztatu.

Płyta CD Klimatyzacja zawiera dane dla ponad 6000 pojazdów.Producenci pojazdów usystematyzowani są alfabetycznie od A jak Alfa Romeo do V jak Volvo.

Najpierw należy przeprowadzić identyfikację pojazdu. Program umożliwia dokładne i szczegółowe wyszukanie żądanego pojazdu poprzez wybór czterech kolejnych kryteriów: rok produkcji, marka, model, silnik.

Jeżeli wybranej pojemności silnika przyporządkowany jest większa ilość silników to należy dokonać także wyboru kodu silnika. Dany pojazd możemy dodatkowo określić/sprecyzować na podstawie kodu silnika, co pozwala uniknąć pomyłki.

Program Autodata charakteryzuje się funkcjonalnością przez możliwość stworzenia i ustawienia własnego banku danych wg roku produkcji żądanego producenta albo rodzaju pojazdu. Możliwe jest też wyszukiwanie określonego kodu silnika po wybraniu konkretnej marki. Wybrany pojazd wskazywany jest na ekranie monitora podczas wszystkich następnych opcji programu a kolejne, przywoływane informacje dotyczą tego właśnie pojazdu.

Program zbudowany jest z następujących modułów:

• Rodzaje i ilości czynnika oraz oleju chłodniczego
• Czasy napraw

• Wymiana filtrów przeciwpyłowych i pasków wieloklinowych
• Serwis i wskazówki naprawcze
• Diagnoza i analiza ciśnień

Rodzaje i ilości czynnika oraz oleju chłodniczego
W tym katalogu znajduje się informacja o rodzaju oleju i środka chłodniczego oraz ilości napełnienia.

Czasy napraw
Zestawienie czasów naprawczych zawiera stawki czasowe przewidziane przez producenta pojazdu przy pracach związanych z układem klimatyzacji. Katalog czasów naprawczych zawiera możliwość wprowadzenia stawek roboczogodzin w celu sporządzenia kosztorysu przeglądu bądź naprawy.

Wymiana filtrów przeciwpyłowych i pasków wieloklinowych
Przejrzyste graficzne przedstawienie lokalizacji filtrów przeciwpyłowych i układu pasków wieloklinowych pozwala na szybkie wyszukanie i rozpoznanie tych podzespołów podzespołów pojeździe.

Serwis i wskazówki naprawcze
Ten katalog zawiera informacje służące do szybkiego wyszukiwania i diagnozy usterek w układzie klimatyzacji samochodowej. Dzieli się na poszczególne panele:

• Diagnoza ciśnienia w układzie
• Opis systemu
• Schemat połączeń

• Przyporządkowanie podzespołów w komorze silnika
• Przyporządkowanie części – deska rozdzielcza

Możliwość diagnozy układu klimatyzacji na podstawie analizy ciśnień w instalacji samochodowej jest szczególnie przydatna, dlatego program AUTODATA dostarcza informacje o stanie układu klimatyzacji po określeniu symptomów podanych w formie tabelarycznej różnych wariantów zależności ciśnienia wysokiego i niskiego.

Przyporządkowanie części
Oprócz opisów czynności kontrolnych i regulacyjnych program zawiera także opis zasady działania, budowy i lokalizacji elementów składowych układu klimatyzacji.
Na osobnych ilustracjach przedstawione są poszczególne podzespoły rozmieszczone w komorze silnika i we wnętrzu kabiny.
Kolejne działy dotyczą czynności kontrolnych poszczególnych elementów składowych i opisu funkcji samodiagnozy systemu.

Wskazówki serwisowe i dane techniczne

Przy opisie przebiegu czynności serwisowych zamieszczone są wskazówki dotyczące np. opróżniania układu z czynnika chłodzącego.

Wszystkie dane techniczne podawane są w formie tabeli, m.in. parametry dotyczące ilości napełnienia czynnikiem i olejem chłodzącym, szczeliny tarczy sprzęgła kompresora czy oporu czujnika temperatury czynnika chłodzącego.

Schemat połączeń
Schemat instalacji elektrycznej stanowi uzupełnienie danych diagnostycznych dotyczących kontroli elementów składowych układu.

CD Układy Klimatyzacji w polskiej wersji językowej obejmuje modele aut z lat 1991-2009. Program wzbogacony jest o katalog Czasy Napraw. Abonament dwunastomiesięczny kosztuje 409,02 zł PLN (Cena netto).

Program dostępny jest w firmie Precyzja – Service Sp. z o. o. Szczegółowe informacje pod nr tel. 052/325 10 27.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!