Oni są synergią – relacja z konferencji Inter Cars SA

Witold Hańczka, 1 czerwca 2017, 12:02

Jesteśmy synergią – to hasło przewodnie konferencji relacji inwestorskich zorganizowanej przez firmę Inter Cars. Głównym wydarzeniem spotkania było oficjalne otwarcie nowego centrum logistycznego, poruszana tematyka była jednak znacznie szersza.

Synergia, czyli współdziałanie

W ostatnich miesiącach w Inter Cars sporo się dzieje. Na początku maja oficjalnie nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Grupy. Funkcję objął Maciej Oleksowicz, związany ze spółką od 17 lat. Decyzja zarządu zbiegła się z ogłoszeniem zakończenia prac przy największej w historii firmy inwestycji. Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu, wybudowane w rekordowym tempie, będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w branży motoryzacyjnej w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Szczegółowo na temat centrum pisaliśmy wcześniej, bowiem zostało ono pokazane klientom oraz mediom już w połowie maja. Firma postanowiła jednak dłużej celebrować rozpoczęcie działalności swojej inwestycji.

Na konferencji inwestorskiej dokonano uroczystego (acz wirtualnego) przecięcia wstęgi. Tuż obok specjalnie przygotowanej sceny i widowni, po taśmach przemieszczały się pakunki. Nie były to atrapy przygotowane na potrzeby widowiska. Centrum już wykonuje pierwsze zlecenia i zbiera kolejne. Docelowo będzie wydawać łącznie nawet 2,5 tys. paczek w ciągu godziny.

W uroczystym spotkaniu w zakroczymskim centrum wzięli udział wszyscy strategiczni partnerzy biznesowi spółki. Zostali oni powitani przez Roberta Kierzka, który po rezygnacji z do niedawna pełnionej funkcji, pozostał w zarządzie na stanowisku wiceprezesa. Wraz z nim konferencję poprowadzili Krzysztof Soszyński (również pełniący funkcję wiceprezesa) oraz Piotr Zamora (członek zarządu Inter Cars). Spotkanie miało dowieść, że oficjalnie pełnione funkcje nie są najważniejszą wartością dla osób zarządzających Grupą Inter Cars. Najistotniejsza jest dla nich gra zespołowa. Stąd właśnie hasło związane z synergią, a więc współdziałaniem w celu osiągnięcia efektu większego niż suma poszczególnych oddzielnych działań.

od lewej: Krzysztof Soszyński, Maciej Oleksowicz, Robert Kierzek, Piotr Zamora.

Robert Kierzek pogratulował nowemu prezesowi – Maciejowi Oleksowiczowi, a ten zapewnił, że największą siłą firmy jest zgrany zespół:

– Hasło „synergia” najlepiej definiuje sposób, w jaki Inter Cars postrzega swoją rolę na rynku oraz funkcję uczestnika życia społecznego. Bo synergia to współdziałanie. Połączenie inicjatyw, które dzięki współpracy generują wyższe zyski, niż każdy z uczestników biznesowej kooperacji mógłby wypracować samodzielnie” – powiedział prezes.

Zarząd Inter Cars SA

Plany na najbliższe lata

Synergia w rozumieniu Inter Cars zakłada nie tylko współpracę „na górze”, lecz także zgodną kooperację z dostawcami, filiantami oraz warsztatami. Inter Cars posiada obecnie 462 filie w całej Europie, w tym już 236 poza Polską. Eksport na koniec 2016 roku stanowił 36 procent całkowitej sprzedaży grupy, a w ciągu czterech lat ma wzrosnąć do 45 procent. Właśnie dlatego potrzebna była inwestycja w logistykę. Zarząd Inter Cars postanowił nie bawić się w półśrodki i od razu wybudować ogromne centrum logistyczne, którego budowa pochłonęła ok. 170 mln złotych. Celem jest zatem nie tyle rozwój, co ekspansja. Potwierdza to zresztą Wojciech Aleksandrowicz, prezes ILS – operatora logistycznego Inter Cars:

– Nasza sieć logistyczna jest przygotowana do ekspansji. Każdego dnia wysyłamy trzysta samochodów we wszystkich kierunkach. Jako że kolejne segmenty oferty Inter Cars dynamicznie się rozwijają, wciąż trwa rozbudowa centrum o kolejne powierzchnie.

Inter Cars zamierza rosnąć wraz z rynkiem części zamiennych. Przedstawione podczas konferencji analizy wskazują, że najbliższe lata będą bardzo korzystne dla aftermarketu. Wyraźnie zaznaczono, że rewolucja w postaci ekspansji samochodów elektrycznych, którymi to zastępowane będą pojazdy spalinowe na razie naszemu rynkowi nie grozi. Firma przygotowuje się na większy udział w rynku nowych technologii, jednak w biznesie skupia się na tym, co przyniesie kilka najbliższych lat. W tym czasie warsztaty będą obsługiwać o wiele więcej niż obecnie pojazdów z technologią Start&Stop. Wzrośnie także liczba napraw przeprowadzanych w autach hybrydowych. Samochody elektryczne, zdaniem analityków IC będą jednak wciąż stanowiły mniejszość, szacowaną na około 5% pojazdów przyjeżdżających do warsztatów.

Prowadzący konferencję poświęcili kilka słów także rynkowi części ciężarowych. Stwierdzili, że Inter Cars osiągnął już trzecią pozycję na polskim rynku w tym segmencie. Celem, zgodnie z filozofią założyciela firmy – Krzysztofa Oleksowicza, jest oczywiście pozycja lidera. Możemy zatem spodziewać się dalszej intensyfikacji działań Inter Cars na rynku ciężarowym.

Warsztatowa lista przebojów

Znalezienie się w pierwszej dziesiątce najlepszych warsztatów współpracujących z Inter Cars to nie lada wyzwanie. Trzeba bowiem zostawić w tyle około 50 tys. serwisów. Podczas konferencji Inter Cars wyróżnił partnerów zapewniających najwyższe standardy usług i kierujących się troską o klienta. Otrzymali oni tytuł Ambasadora Sieci Warsztatowych w Polsce.

Na liście wyróżnionych warsztatów znalazły się m.in. F.H.U A’BELL, V Centrum, Inter Car Sp. z o.o., Szymon Patyra, HAN B&G S. C. Hanzel, A. C. D. Cars Dagil i F. U. H. Auto-Hal.

Przebojowe skojarzenia w przypadku minionej konferencji są jak najbardziej na miejscu. Było to bowiem wydarzenie radosne dla całej firmy, co bardzo często podkreślali prowadzący. Mówiono głównie o sukcesach. Jednym z nich było wybudowanie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w ekspresowym tempie. To osiągnięcie skłoniło samego Roberta Kierzka do zaśpiewania fragmentu piosenki braci Golców. Konferencja nie mogła też obyć się bez anegdoty na temat Zakroczymia, wygłoszonej przez Krzysztofa Oleksowicza. Osoby z branży zapewne wiedzą, że miejsce pod budowę centrum logistycznego upatrzył on w czasie jazdy na pobliskie pole golfowe.

– Zobaczyłem z drogi duży napis „sprzedam”. Były tu dwie stare hale magazynowe oraz spory kawałek gruntu. Przekazałem pomysł naszym analitykom. Okazało się, że lokalizacja będzie dla nas idealna. – opowiadał Krzysztof Oleksowicz.

Nie zabrakło jednak także poważnych akcentów. Swoje przemówienia, składające się głównie z życzeń i gratulacji, wygłosili przedstawiciele ważnych instytucji (Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu) oraz lokalnych władz (Burmistrz Gminy Zakroczym, Starosta Nowodworski).

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

pajacyków (8 czerwca 2017, 11:01) ~ Czy Panów z zarządu IC nie stać indywidualnie na kupno swojej poszetki? Muszą mieć takie same? To wygląda wizerunkowo bardzo słabo... Poza tym mam wrażenie, że noszenie poszetki nie leży w ich naturze. Ktoś im na potrzeby zdjęcia to zalecił

2 -2 Odpowiedź

Tap Madl (8 czerwca 2017, 14:49) ~ Dziękujemy za podzielenie się z nami tą wartościową opinią.

4 -1 Odpowiedź