Premio radzi, jak się chłodzić w aucie

Redakcja, 18 maja 2017, 21:24

Kalendarzowe lato już tuż tuż. Tymczasem temperatury ostatnich dni już oscylują w rejestrach najcieplejszej pory roku. Jak już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach MotoFocus, sprawna klimatyzacja to nie tylko komfort jazdy ale i bezpieczeństwo naszych klientów. Zadbajmy o ich klimatyzacje już dziś, zanim zatamują nam przepływ pracy, ustawiając się w kilometrowych kolejkach. 

Zgodnie ze sztuką, układ klimatyzacji powinien być serwisowany raz do roku – przed sezonem letnim. W ramach przeglądu należy sprawdzić ilość czynnika chłodniczego oraz szczelność układu i poprawność działania wszystkich elementów. Do tego dochodzi dezynfekcja kanałów wentylacyjnych i wymiana filtra kabinowego.

Jak mówi Leszek Archacki z serwisu FALCO Premio Olsztyn:
– Przy dużych zaniedbaniach serwisowych lub braku filtra kabinowego konieczne może być nawet wymontowanie parownika, co znacznie podnosi koszty naprawy. Kierowcy sami również mogą zadbać o jego czystość, włączając przed zakończeniem jazdy na chwilę ogrzewanie na zamkniętym obiegu. Pomoże to osuszyć parownik i zapobiegnie osadzaniu się drobnoustrojów. Nie wolno bagatelizować tego problemu, ponieważ brudny układ klimatyzacji może być przyczyną problemów zdrowotnych – alergii lub chorób układu oddechowego. Szczególnie narażone są na to dzieci.

Każdy niecodzienny dźwięk wydobywający się w trakcie lub po uruchomieniu klimatyzacji również powinien skutkować raczej niezwłoczną wizytą w serwisie. Przyczyną niepokojących dźwięków dobywających się po włączeniu układu może być poślizg zbyt luźnego paska klinowego lub zużycie zewnętrznego łożyska w kole pasowym. Do tego może dochodzić uszkodzenie sprzęgła sprężarki lub poluzowanie jej mocowania.

Jak wyjaśnia Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę:
– Mimo prostej obsługi klimatyzacji, kryje się za nią skomplikowany układ techniczny, którego serwisowanie należy powierzyć specjalistom. Pomoże to uniknąć kosztownych napraw. Należy też pamiętać, że sporadyczne kontrole nie wystarczą, by wyeliminować ewentualne przyczyny drogich awarii.

Używanie klimatyzacji ma sens nie tylko latem. Włączenie układu o innych porach roku osusza powietrze wewnątrz auta, zapobiegając parowaniu szyb. Częste używanie klimatyzacji ma tę zaletę, że chroni najdroższą część układu – sprężarkę – przed przedwczesnym zużyciem i kosztownymi naprawami.

Przy używaniu klimatyzacji warto też przestrzegać kilku zasad, które pomogą jej użytkownikom korzystać z układu efektywniej oraz uniknąć negatywnych dla zdrowia skutków:
1. Po wejściu do rozgrzanego auta, warto na kilka chwil otworzyć wszystkie okna. Pomoże to w szybszej wymianie powietrza w kabinie.
2. By uniknąć szoku termicznego, w czasie silnych upałów nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury wewnątrz kabiny. Różnica między tą panująca na zewnątrz, a w środku pojazdu nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza.
3. Strumień zimnego powierza należy ustawić na przednią szybę i nogi.
4. Lepiej zwiększać wydajność wentylatora niż zmniejszać temperaturę.

Komentarze

Brak komentarzy