Finał International Young Car Mechanic – relacja

, 17 maja 2017, 13:23

Podczas finału International Young Car Mechanic, uczestnicy z Polski, Litwy i Łotwy otrzymali szansę sprawdzenia się. Dla ośmiu młodych mechaników przygotowano zarówno test, weryfikujący wiedzę teoretyczną, jak i zadania praktyczne w centrum szkoleniowym Inter Cars w Cząstkowie Polskim.

15 maja po trzech finalistów z Polski, Litwy i Łotwy spotkało się podczas międzynarodowego finału konkursu Young Car Mechanic. Zwycięzcy mogli wygrać wycieczkę do fabryki Elringa w Stuttgarcie oraz inne atrakcyjne nagrody. Musieli zrealizować naprawy samochodów i poszczególnych podzespołów, a także przyszło im wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami z zakresu posługiwania się dokumentacją techniczną, narzędziami i urządzeniami elektronicznymi. Na profesjonalnych stanowiskach oceniano jakość i czas wykonania przez nich zadań.

– Młode Kadry to inicjatywa stworzona przez Inter Cars wspólnie z dostawcami, bazująca na współpracy ze szkołami. Dostarcza ona niezbędną wiedzą, potrzebną do kształcenia przyszłych pracowników. Jest to tzw. „zawodowa trampolina”, która ma pomóc młodym ludziom w starcie w przyszłe, zawodowe życie – mówi Marta Ciesielska, Manager Projektu.

– Założeniem konkursu jest popularyzacja zawodu mechanika wśród młodzieży, poprzez wykształcenie narzędzi do nauki i pogłębianie pasji. Zależy nam tym, aby znaleźć i zadbać o młode talenty – dodaje Marta Ciesielska.

Finał Young Car Mechanic Polska

Dla 10 najlepszych młodych mechaników, którzy zostali wyłonieni z ponad tysiąca uczniów, finał Young Car Mechanik Polska okazał się wydarzeniem pełnym wyzwań, rywalizacji i emocji. Ogólnopolski finał konkursu Young Car Mechanic, organizowanego przez Inter Cars, odbył się 20 kwietnia w Centrum Szkoleniowym spółki. Udział w nim wzięło 10 uczniów, którzy z najlepszymi wynikami przeszli pierwsze dwa etapy konkursu online z użyciem specjalnej gry „Car Mechanic Simulator”.

– Część gry została specjalnie dopasowana do potrzeb Inter Cars. Wdrożyliśmy specjalny system oceny, który pomoże sprawnie ocenić umiejętności uczestników – mówi Krzysztof Kostowski, prezes spółki PlayWay SA, twórcy gry Car Mechanic Simulator.

– Już ponad 14 milionów użytkowników na świecie korzysta z naszej gry. Dzięki internetowi możemy dotrzeć do większości graczy na świecie – dodaje Kostowski.

W wirtualnym warsztacie należało zdiagnozować usterkę w samochodzie, dobrać odpowiednie części i narzędzia, by następnie prawidłowo naprawić pojazd. Gra podzielona była na dwa poziomy, które charakteryzowały się różnym stopniem trudności. Ostatecznie triumfatorem okazał się Mikołaj Banaszak, reprezentujący Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Na podium znaleźli się również Bartosz Cichocki z Zespołu Szkół Mechanicznych – Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku oraz Arkadiusz Wróbel z Centrum Kształcenia Praktycznego w Siedlcach.

– Po sukcesie tej koncepcji w Polsce, postanowiliśmy poszerzyć formułę o kolejne kraje. Do konkursu dołączyły Litwa i Łotwa, które rozwinęły swoje kompetencje w temacie współpracy ze szkołami zawodowymi. Podczas pierwszej edycji uczniowie mają okazję sprawdzić swoje umiejętności w prawdziwym warsztacie samochodowym i od praktycznej strony poznać wyzwania, z jakimi będą mieli okazję mierzyć się na co dzień. Mam nadzieję, że będzie to dla nich niesamowite przeżycie– powiedział Sławomir Rybarczyk, Prezes Zarządu Q-Service Truck

– Od samego początku, kiedy dowiedzieliśmy się o konkursie, było jasne dla nas, że weźmiemy w nim udział. Pomysł rywalizacji idealnie pasuje do tego w jaki sposób chcemy przekazywać naszą wiedzę przyszłym mechanikom. Cała nasza firma od dawna ekscytuje się tym wydarzeniem – opowiada Korneliusz Kąkol, Sales Director AIM Poland, ElringKlinger AG

Finały na Litwie i Łotwie

W ostatnim czasie odbyły się również krajowe finały konkursu Young Car Mechanic organizowane przez spółki Inter Cars Litwa oraz Inter Cars Łotwa.

Na Łotwie rywalizacja młodzieży o tytuł Young Car Mechanic odbywała się już po raz dziesiąty. Przedstawiciele firm Bosch, Delphi, SKF, ZF, TRW i Valeo aktywnie uczestniczyli w organizacji konkursu, pomagając w przygotowaniu konkurencji dla 12 finalistów. Ostatni etap zmagań miał miejsce podczas targów Auto 2017. Rywalizacja była naprawdę zacięta, o czym świadczy różnica punktowa między zawodnikami, którzy ostatecznie zajęli drugie i trzecie miejsce. Pierwsze miejsce zajął Gunars Filonenko.

Na Litwie konkurs organizowano po raz czwarty. Podczas finału, który miał miejsce 1 kwietnia, spotkało się 8 najlepszych uczestników. Ostatecznie zwycięzcą litewskiego finału został Kęstutis Mockus. W nagrodę jego szkoła otrzymała do celów edukacyjnych nowego Forda Mondeo.

 

 

Finał konkursu International Young Car Mechanic obejmował 8 konkurencji oraz jedną dodatkową w formie rozrywki, która nie podlegała ocenie:

  1. Realizacja wirtualnej naprawy samochodu z wykorzystaniem symulatora „Car Mechanic Simulator”.
  2. Przeprowadzeniu diagnostyki tarczy sprzęgła za pomocą dostarczonego zestawu diagnostycznego Sachs. Ocenieniu i podaniu zakresu odkształcenia tarczy, a także wykonaniu prostowania tarczy do uzyskania wymiaru nominalnego bicia tarczy.
  3. Przeprowadzenie diagnostyki turbosprężarki, podanie zakresu uszkodzeń oraz możliwą przyczynę.
  4. Rozwiązanie testu z wiedzy technicznej z zakresu diagnostyki, eksploatacji i naprawy pojazdów samochodowych. Test składa się z 20 pytań. W każdym pytaniu podane są trzy odpowiedzi, z jedną prawdziwą.
  5. W samochodzie szkoleniowym Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI nie działa klimatyzacja. Należało zdiagnozować układ klimatyzacji i wskazać przyczynę niesprawności oraz usunąć usterki i uruchomić klimatyzację. Ocenie podlegała umiejętność diagnozowania układu, umiejętność posługiwania się sprzętem i dokumentacją techniczną oraz umiejętność dokonywania napraw w samochodzie.
  6. Wymiana klocków hamulcowych z zachowaniem procedury montażowej, w samochodzie wyposażonym w elektryczny hamulec postojowy. Przeprowadzenie procedury awaryjnego odblokowania zacisku elektrycznego hamulca postojowego. Oceniany był prawidłowy demontaż oraz montaż nowego zestawu klocków, a także umiejętności posługiwania się odpowiednimi narzędziami i urządzeniami.
  7. Wykonanie oceny stanu technicznego silnika oraz przystąpienie do montażu uszczelki głowicy. Wykonanie niezbędnych pomiarów. Następnie, na ich podstawie podjęcie decyzji o właściwym doborze uszczelki. Oceniany był sposób realizacji zadania, dokładność pomiaru i trafność decyzji dotyczącej wyboru parametrów uszczelki.
  8. Poprawny pomiar i interpretacja sygnałów z czujników w pojeździe szkoleniowym Renault Scenic. W samochodzie świeciła się kontrolka układu ESP. Należało zdiagnozować przyczynę i usunąć usterkę. Ocenie podlega umiejętność diagnozowania usterek, umiejętność posługiwania się sprzętem i dokumentacją techniczną oraz umiejętność dokonywania napraw w samochodzie.
  9. Dodatkową konkurencją był wyścig na symulatorze Formuły 1, na którym trzeba było wykręcić najlepszy czas okrążenia. Każdy z zawodników miał do dyspozycji cztery próby.

Zwycięzcy International Young Car Mechanic

Najlepszym z dziewięciu finalistów okazał się Kęstutis Mockus z Litwy, który wygrał wcześniej litewski finał konkursu. Kolejne miejsca zajęli: Audars Karlis Klints oraz Gunars Filonenko z Łotwy.  Wszyscy uczestnicy międzynarodowego finału konkursu Young Car Mechanic w ramach nagrody wyjadą na wycieczkę do fabryki firmy Elring w Stuttgarcie.

– Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że wygram. To niesamowite uczucie, jestem bardzo podekscytowany. Takie konkursy to znakomita okazja do tego, żeby sprawdzić swoje umiejętności. To także świetna zabawa. Wierzę, że zwycięstwo w tym konkursie pomoże mi w przyszłej karierze -opowiada zwycięzca, Kęstutis Mockus.

Young Car Mechanic to konkurs skierowany do młodych, utalentowanych adeptów mechaniki pojazdowej. Ma im pomóc rozwijać techniczną pasję oraz ułatwić start w życie zawodowe. Do udziału w rywalizacji zaproszono uczniów uczęszczających do placówek ponadgimnazjalnych, współpracujących z Inter Cars w ramach programu „Młode Kadry”.

– Śmiało możemy uznać całą imprezę, jako bardzo udane przedsięwzięcie. Takie inicjatywy są bardzo ważne z punktu widzenia całej branży, ponieważ potrzebujemy świeżej krwi. Uczniowie szkół zawodowych i uczelni technicznych są ważnym zapleczem dla warsztatów samochodowych. Bardzo bacznie śledzimy losy absolwentów tych szkół – zapewnia Robert Kierzek, wiceprezes zarządu Inter Cars.

Głównym partnerem konkursu Young Car Mechanic jest PlayWay. Partnerami strategicznymi są Bosch, Castrol i Schaeffler. W gronie partnerów wspierających znaleźli się natomiast Denso, Osram, SKF, Mahle, ContiTech, NTN-SNR.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!