Valeo zanotowało 22% zyski w pierwszym kwartale

Redakcja, 12 maja 2017, 10:52

Pierwsze trzy miesiące 2017 roku przyniosły Valeo 4,767 mld euro przychodu, co stanowi wzrost o 22 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku.

Nagły wzrost jest wynikiem wcześniejszego przejęcia japońskiej firmy Ichikoh. Analizując dane bezpośrednio porównywalne, wzrost sprzedaży wyniósł 13 procent. Z czego wartość dostaw na pierwszy montaż wyniosła 4,174 mld euro (wzrost bezwzględny o 21 proc i 13 proc. dla danych porównywalnych), a 593 mln przyniosła sprzedaż części na aftermarkecie (odpowiednio 19 i 8 proc.).

Dla porównania, poziom produkcji samochodów na świecie wzrósł w tym czasie średnio o 8%. Rynkiem, na którym Valeo rozwijało się najszybciej były Chiny, gdzie wzrost sprzedaży na pierwszy montaż był o 18 punktów procentowych wyższy od tempa wzrostu produkcji samochodów.

Blisko połowa (48%) produkcji pierwszego wyposażenia nowych samochodów przez Valeo ulokowana jest w Europie, z czego 16 proc. przypada na Europę Centralną i Wschodnią (w tym 4 zakłady produkcyjne Valeo w Polsce). Potwierdzeniem zasięgu Valeo w branży motoryzacyjnej są procentowe udziały klientów w portfolio dostaw na pierwszy montaż:

  • 32 proc. dostaw trafia do dalekowschodnich producentów aut (w tym marki koreańskie i japońskie),
  • 28 proc. – do niemieckich producentów samochodów,
  • 20 proc. – do amerykańskich producentów aut,
  • 14 proc. – do francuskich marek samochodowych.

– Nasz wynik potwierdza jak duże możliwości rozwoju leżą przed każdą z naszych czterech głównych grup biznesowych: systemów komfortu i wsparcia kierowcy, układów przeniesienia napędu, układów chłodzenia oraz oświetlenia pojazdów. W ostatnich miesiącach szczególnie ważne było włączenie firmy Ichikoh do Valeo. Dzięki temu znacząco przyśpieszył nasz rozwój w Azji, zwłaszcza pod kątem współpracy z klientami z Japonii – podsumował Jacques Aschenbroich, CEO i prezes zarządu Valeo.

Komentarze

Brak komentarzy