Wiemy jak montować tarcze – wyniki konkursu Delphi

Witold Hańczka, 12 maja 2017, 10:30

Wymiana tarcz hamulcowych to teoretycznie prosta, gdyż bardzo często wykonywana przez mechaników, usługa. Konkurs firmy Delphi, przeprowadzony na Forum Mechanika pokazał jednak, że nawet codzienne czynności warsztatowe można robić lepiej, dążąc do perfekcji.

Zgodnie z zamierzeniem organizatorów, konkurs wywołał sporą dyskusję na forum. Wypowiedzi były dosyć zróżnicowane. Jedni uważali temat za nieistotny – wszak wymieniają tarcze i klocki nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły. Dla innych była to chwila refleksji i zastanowienia, jeszcze inni natomiast pokazali jak właściwie powinno się przeprowadzać wymianę tarcz.
Przedstawiciele firmy Delphi wyrażają nadzieję, że dzięki tej akcji przynajmniej kilka osób zrewiduje swoje podejście do tej popularnej czynności serwisowej.

Kilku uczestników forum nakręciło własne filmy z instrukcją wymiany tarcz i klocków hamulcowych. Użytkownicy Josep, Dale i Igltokz zaprezentowali wymianę na najwyższym poziomie. Decyzją jury – zwycięzcą konkursu na najlepszy film instruktażowy został użytkownik Dale. Pokazał on, w sposób szczegółowy, jak należy dokonywać obsługi układu hamulcowego. Zwycięski film poniżej:

Należy podkreślić fakt, że autorzy filmów nie skoncentrowali się tylko i wyłącznie na wymianie, ale podkreślili także konieczność wykonania dodatkowych czynności, takich jak:

  • właściwe przyjęcie pojazdu do naprawy i jego zabezpieczenie
  • kontrola zawieszenia i stanu kół
  • przekazanie właściwej informacji klientowi po zakończeniu naprawy

W filmach widać jak ważny jest pomiar bicia tarcz hamulcowych po montażu. Dzięki temu możliwe jest wykrycie potencjalnego wpływu uszkodzeń łożyska, piasty, tarczy czy błędu montażowego wpływającego na poprawność naprawy. Filmy mogą służyć jako instruktaż dla innych jak należy przeprowadzać właściwą naprawę.

Zwycięzca konkursu otrzyma w nagrodę tester diagnostyczny Delphi DS150E wraz z rocznym oprogramowaniem Car MAX.

Druga część konkursu polegała na ocenie wykonania naprawy przez użytkowników popularnego serwisu internetowego i opisaniu popełnionych przez nich błędów. Doceniając trud i poświęcenie użytkowników, firma Delphi postanowiła przekazać nagrody w postaci miernika bicia tarcz poniższym uczestnikom: Igltokz, Białoczarny, motocykle_123, Mechanik_123, Seba1916, Bananek, riko, marcink550, Markuz, Josep.

Szczegóły konkursu oraz dotyczący go wątek na Forum Mechaników można znaleźć tutaj.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Waldi (19 maja 2017, 22:18) ~ ....duzo detali nie zachowane w tej czynnosci.... gdzie np.wymiana osłony tłoczka itp? widac uszkodzenie "gumki", ciezko sie wkreca, brak kontroli stanu i smarowania.....

0 0 Odpowiedź

Dale (22 maja 2017, 17:39) ~ Proszę jeszcze raz, uważniej obejrzeć film. "Osłony tłoczka" i "uszkodzone gumki" zostały wymienione na nowe. Montowany zacisk jest tym samym, który widać na początku filmu ( po piaskowaniu, malowaniu i wymianie zestawu naprawczego).

0 0 Odpowiedź

maxxx (8 czerwca 2017, 11:54) ~ Ucze sie na mechanika więc często oglądam filmiki jak fachowo wymieniac różne części w aucie. Takie zawody dobra sprawa morzna ciekawych rzeczy sie dowiedzieć. Może za rok uda mi sie wystartować w takim konkursie jak delphi znowu coś podobnego zorganizuje

0 0 Odpowiedź