Ekologia znakiem rozpoznawczym Boscha

, 27 stycznia 2009, 0:00

 Koncern, który przed blisko 125 laty rozpoczął działalność od sprzedaży rozruszników i świec zapłonowych, dziś obiera coraz wyraźniejszy kurs na ekologię. 15 stycznia ADAC nadał prezesowi firmy Bosch, Franzowi Fehrenbachowi, tytuł „Osobowość Roku 2009”, wręczając mu prestiżową nagrodę „Żółty anioł” („Gelber Engel”). Swoją decyzją prezydium największego w Europie automobilklubu uhonorowało zasługi Franza Fehrenbacha „w dziedzinie innowacyjności koncernu, którego szczególnym znakiem rozpoznawczym stała się ekologia”. Prezes Boscha przyczynił się do przemiany przedsiębiorstwa, którym zarządza – z producenta części i akcesoriów samochodowych, Bosch staje się firmą dostarczającą ekologiczne technologie. 

Według Fehrenbacha nagroda „honoruje nie tylko te tematy i obszary, które są ważne z jego punktu widzenia, ale i te, które w trudnych czasach jeszcze bardziej zyskują na aktualności i znaczeniu”. Zdaniem laureata należy do nich zaliczyć „długofalowe zarządzanie, wiarygodną i budzącą zaufanie strategię oraz niełatwe, ale bardzo ważne zadanie utrzymania równowagi pomiędzy długofalowym zabezpieczeniem interesów przedsiębiorstwa, a kwestiami społecznymi i ekologicznymi”.

Od techniki przemysłowej, przez elektronarzędzia i sprzęt gospodarstwa domowego, techniczne wyposażenie budynków, technikę grzewczą, aż po ekologiczne technologie w branży motoryzacyjnej – koncern stawia na ochronę środowiska i efektywne wykorzystanie energii. Niedawno, wspólnie z firmą Samsung SDI Bosch utworzył spółkę, której celem będzie rozwój, produkcja i dystrybucja akumulatorów litowo-jonowych spełniających wymagania branży motoryzacyjnej. Ta technologia stanowi podstawę do zastosowania silników elektrycznych do napędu pojazdów, co pozwala na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Także w ubiegłym roku koncern przeznaczył miliard euro na zakup producenta ogniw solarnych, firmy ersol Solar Energy z Erfurtu, specjalizującej się w produkcji nowoczesnych ogniw słonecznych bazujących na technologii półprzewodników krzemowych. Dzięki temu Bosch umocni swoją pozycję w segmencie energii odnawialnych. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!