Prostowniki Keepower w ofercie Inter Cars S.A.

, 5 listopada 2008, 0:00

Prapremiera prostowników miała miejsce podczas 8. Targów Inter Cars S.A., premiera na Targach Automechanika we Frankfurcie. Teraz klienci mogą je kupić w sieci sprzedaży Inter Cars S.A. na terenie całego kraju.

Nowość
Duńska firma Inelco we wrześniu tego roku wprowadziła na rynek nową linię bezpiecznych, automatycznych prostowników Keepower służących do ładowania akumulatorów startowych kwasowo-ołowiowych zamkniętych i otwartych, 12V oraz 24V, o pojemnościach od 3Ah do 600Ah. Linia obejmuje 5 produktów o zróżnicowanych parametrach użytkowych oraz przeznaczeniu. Wspólną cechą nowych prostowników jest zastosowane nowatorskie rozwiązanie dotyczące zarządzania procesem ładowania.

Innowacja
Prostowniki Keepower, w przeciwieństwie do prostowników tradycyjnych zbudowanych w oparciu o transformator, skonstruowane są w oparciu o wydajną przetwornicę wysokiej częstotliwości sterowaną mikrokontrolerem. Różnica ta pozwala na precyzyjną regulację wielkości prądu ładowania. Ta właściwość jest szczególnie ważna w fazie początkowej ładowania akumulatora głęboko rozładowanego oraz w fazie ładowania końcowego. Pierwsza faza charakteryzuje się podwyższoną podatnością akumulatora na uszkodzenia wywołane absorpcją zbyt dużego prądu. Faza końcowa ładowania charakteryzuje się zwiększoną podatnością akumulatora na uszkodzenie w wyniku przeładowania. Kontrola napięcia i wielkości prądu ładowania pozwala na skuteczne i bezpieczne ładowanie akumulatora. Zastosowane rozwiązanie pozwala także na długotrwałą obsługę akumulatorów przechowywanych przez długi czas bez zagrożenia zasiarczeniem lub przeładowaniem.

Bezpieczeństwo
Prostowniki Keepower zabezpieczone są przed skutkami:
błędnej polaryzacji zacisków (podłączenie do niewłaściwych biegunów), zwarcia zacisków w trybie prostownika, przeładowaniem akumulatora, przeciążeniem prostownika.

Wszystkie te zabezpieczenia funkcjonują na poziomie układów elektronicznych zarządzających pracą urządzenia.

Czym różni się Keepower od innych prostowników?
Prostowniki Keepower dzięki użyciu przetwornicy sterowanej mikrokontrolerem, dającej możliwość precyzyjnego sterowania wielkością prądu, ładując akumulator głęboko rozładowany realizują wszystkie zalecenia producentów akumulatorów. W pierwszej fazie ładowania – fazie ładowania miękkiego – podają mały prąd w celu odsiarczenia płyt akumulatora oraz przygotowania do przyjęcia prądu o dużym natężeniu. Wielkość prądu charakterystyczna dla tej fazy to 0.8A. Następnie akumulator jest wzbudzany szybkimi impulsami prądu o dużym natężeniu. Faza ładowania pełnego przebiega stałoprądowo, do momentu naładowania akumulatora w 85%. Pojęcie stałoprądowo oznacza, że w przebiegu tej fazy natężenie prądu nie ulega zmianom. Powoduje to bardzo szybkie naładowanie akumulatora. Faza ładowania pełnego przebiega z różną wielkością prądu, charakterystyczną dla poszczególnych modeli prostowników Keepower:
• dla modelu Small są to 4A

• dla modelu Medium są to 8A
• dla modelu Large jest to 15A
• dla modelu XL-con jest to 30A dla akumulatorów 12V lub 15A dla akumulatorów 24V
• dla modelu XL-pro jest to do 30A dla akumulatorów 12V lub do 15A dla akumulatorów 24V. Wartość maksymalnego prądu ładowania regulowana krokowo jest z poziomu menu – Navigatora.

Ładowanie pełne skończy się, gdy napięcie na zaciskach akumulatora osiągnie 14.0V w trybie Normal Charging (ładowanie normalne) lub 14.4V w trybie Cold Charging (ładowanie zimne).
Następnie realizowana jest faza nasycania stałonapięciowego kończącego się w momencie naładowania akumulatora w 98%. W celu uzyskania naładowania pełnego prostownik realizuje fazę ładowania końcowego przebiegającą stałoprądowo, prądem o natężeniu 1A.

Ładowanie kończy się w zależności od wybranego trybu ładowania:
• dla trybu Normal Chraging (Ładowanie normalne), przeznaczonego do ładowania akumulatorów zamkniętych w normalnych temperaturach przy napięciu 14.4V
• dla trybu Cold Charging (Ładowanie zimne), przeznaczonego do ładowania akumulatorów zamkniętych w temperaturach poniżej -50C oraz do ładowania akumulatorów otwartych przy napięciu 14.8V.

Po naładowaniu akumulatora prostownik przechodzi do fazy testowania. Mikrokontroler analizuje zmiany napięcia spoczynkowego na zaciskach akumulatora sprawdzając, czy wszystkie ogniwa są sprawne.

Ładowanie zachowawcze jest fazą, którą prostownik realizuje pozostając podłączony do naładowanego akumulatora przez długi czas. Pozwala akumulatorowi rozładować się w sposób naturalny do napięcia spoczynkowego 12.6V, a następnie uruchamia proces ładowania. Pozwala to na pozostanie akumulatora w stanie pełnej gotowości do pracy przez długi okres bez ryzyka zasiarczenia lub przeładowania i wszystkich tego skutków.

Możliwe jest użycie prostownika w trybie Boost (ładowania przyspieszonego). Procedurę tą stosuje się w celu pobudzenia akumulatora znajdującego się w stanie głębokiego rozładowania. Pobudzanie to dokonuje się w sposób „inteligentny”. Przez pół godziny prostownik ładuje akumulator maksymalną wartością prądu, a następnie mikrokontroler dokonuje się sprawdzenia, czy akumulator jest już w stanie gotowym do ładowania normalnego. Jeśli tak jest nastąpi procedura ładowania normalnego. Jeżeli wartość napięcia akumulatora wskazuje, że akumulator nie jest jeszcze gotowy, ponownie przeprowadza się ładowanie pobudzające. Operację tę powtarza się do czterech razy, a jeżeli to nie przyniesie pożądanego rezultatu, wówczas ładowarka zasygnalizuje błąd.

Prostowniki Keepower posiadają wbudowany tester stanu akumulatora. Pozwala on na ocenę stanu akumulatora bez konieczności podłączania prostownika do zasilania. Wystarczy podłączyć prostownik do zacisków akumulatora, aby otrzymać informację o stopniu jego naładowania w skali 5-cio stopniowej: głęboko rozładowany, rozładowany, naładowanie niskie, naładowanie średnie, naładowanie całkowite.

Prostowniki Keepower (z wyłączeniem modelu Small) posiadają funkcję podtrzymania napięcia w instalacji elektrycznej pojazdu. Możliwy jest wybór trybu pracy jako zasilacza podtrzymującego napięcie 13.5V w instalacji elektrycznej w celu ochrony danych i ustawień danych urządzeń elektronicznych przed skasowaniem. Ta funkcja znajduje zastosowanie w sytuacji konieczności odłączenia akumulatora od instalacji elektrycznej. W tym trybie nie funkcjonuje ochrona przeciwiskrowa.

Prostownik Keepower Small może być użyty do ładowania akumulatorów motocyklowych z wykorzystaniem trybu Bike Charging (Ładowanie motocyklowe). Prąd ładowania w tym trybie jest równy 1A.

Modele Keepower XL-con i XL-pro obsługują także akumulatory 24V. Z uwagi na duży prąd ładowania wyposażone zostały w czujnik temperatury umieszczany w trakcie ładowania na akumulatorze pozwalający mikrokontrolerowi modyfikować ładowanie w zależności od zmian temperatury ładowanego akumulatora.

Model Keepower XL-pro wyposażony jest w menu graficzne -Navigator- pozwalające na modyfikowanie parametrów pracy, w tym krokową zmianę maksymalnego prądu ładowania.

Produkty

Prostownik Keepower SMALL 4A jest przeznaczony dla użytkowników indywidualnych. Służy do ładowania akumulatorów w samochodach, motocyklach, przyczepach kempingowych, łodziach, kosiarkach oraz małych pojazdach zasilanych z akumulatorów 12V. Keepower SMALL jest sklasyfikowany w klasie ochronności IP65. Może być używany nawet w warunkach opadów atmosferycznych.

Prostownik Keepower MEDIUM 8A jest przeznaczony dla użytkowników indywidualnych oraz do zastosowań półprofesjonalnych. Przeznaczony jest do ładowania akumulatorów w samochodach, łodziach oraz przyczepach campingowych. Prostownik Keepower MEDIUM posiada funkcję podtrzymania napięcia w instalacji elektrycznej SUPPLY MODE, pozwalającą na odłączenie akumulatora bez ryzyka utraty danych z pokładowych urządzeń elektronicznych. Prostownik Keepower MEDIUM jest sklasyfikowany w klasie ochronności IP65, może być używany nawet w warunkach opadów atmosferycznych.

Prostownik Keepower LARGE 15A jest przeznaczony dla profesjonalistów, użytkowników potrzebujących bardzo wydajnego i prostego w obsłudze prostownika do ładowania akumulatorów w samochodach osobowych, samochodach dostawczych, ciężarówkach oraz przyczepach campingowych. Prostownik Keepower LARGE posiada funkcję podtrzymania napięcia w instalacji elektrycznej SUPPLY, pozwalającą na odłączenie akumulatora bez ryzyka utraty danych z pokładowych urządzeń elektronicznych. Prostownik Keepower LARGE jest sklasyfikowany w klasie ochronności IP44.

Keepower XL-con jest prostownikiem przeznaczonym dla profesjonalistów, użytkowników potrzebujących inteligentnego, bardzo wydajnego i prostego w obsłudze prostownika do ładowania akumulatorów 12V i 24V w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarówkach, ciągnikach i maszynach rolniczych oraz przyczepach kempingowych. Wyposażony jest w czujnik mierzący temperaturę ładowanego akumulatora. Możliwe jest także ładowanie baterii w telefonach komórkowych, iPod-ach i innych urządzeniach za pomocą gniazda USB. Prostownik Keepower XL-con posiada funkcję podtrzymania napięcia w instalacji elektrycznej SUPPLY, pozwalającą na odłączenie akumulatora bez ryzyka utraty danych z pokładowych urządzeń elektronicznych. Prostownik Keepower XL-con jest sklasyfikowany w klasie ochronności IP44.

Prostownik KEEPOWER XL-pro jest przeznaczony dla profesjonalistów, użytkowników potrzebujących bardzo wydajnego, inteligentnego i prostego w obsłudze prostownika do ładowania akumulatorów startowych 12V i 24V o pojemnościach od 3Ah do 600Ah we wszystkich pojazdach. Wielkość prądu ładowania regulowana jest krokowo z poziomu menu Navigatora. Prostownik wyposażony jest w czujnik mierzący temperaturę ładowanego akumulatora. Możliwe jest także ładowanie baterii w telefonach komórkowych, iPod-ach i innych urządzeniach za pomocą gniazda USB. Prostownik KEEPOWER XL-pro posiada funkcję podtrzymania napięcia w instalacji elektrycznej SUPPLY MODE, pozwalającą na odłączenie akumulatora bez ryzyka utraty danych z pokładowych urządzeń elektronicznych. Prostownik KEEPOWER XL-pro jest sklasyfikowany w klasie ochronności IP44.

Wyposażenie
Każdy prostownik dostarczany jest wraz z kompletnym wyposażeniem umożliwiającym rozpoczęcie pracy. Zestaw zawiera prostownik, zaciski klemowe, kabel motocyklowy, adaptor zapalniczkowy oraz instrukcję obsługi w 17 językach, w tym w języku polskim.

Więcej informacji nt. produktów w sieci sprzedaży Inter Cars S.A. na terenie całego kraju.
Adresy filii dostępne na www.intercars.com.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 8 listopada 2008, 0:00 1 0

Witam
Niestety brak jest cen prezentowanych prostowników w tej szybkiej ofercie, a nie mam zamiaru szukać na innych stronach. Wybór zawsze zaczynam od cen a potem możliwości urządzenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anonim, 9 października 2011, 10:48 0 0

W takim razie kupujesz zawsze tandete i szajs skoro na początku patrzysz na cenę , nikt ci nic dobrego za bezcen nie sprzeda .A swoja droga mam akurat ten prostownik wersje SMALL i jest z niego bardzo zadowolony i polecam !!!

Odpowiedz

Anonim, 14 lutego 2012, 23:32 0 0

Witam. A ja sie zastanawiam nad zakupem ale czy SMALL czy MEDIUM do akumulatorow 44 i 60 co mi poradzicie koledzy

Odpowiedz

Anonim, 22 lutego 2012, 8:22 0 0

Wita.Powiem tak kupile KEEPOWER MEDIUM i naprawde polecem fakt cena cena ale maszyna wypas a nie jakis tam badziew made in china

Odpowiedz

Anonim, 13 grudnia 2012, 9:57 0 0

Witam, ja kupiłem XL pro i jestem zachwycony. Na Allegro dałem 900zł, ale możliwości jego są imponujące. Dla posiadaczy różnych wielkości akumulatorów i różnych napięć -niezastąpiony.
Wady: dla mnie brak oddzielnego programu "odsiarczanie" oraz grube sztywne kable,rozumiem że muszą być grube przy 30A ale dlaczego takie sztywne? Poza tym same plusy !!!!!
Pozdrawiam IF

Odpowiedz

Anonim, 21 lutego 2014, 13:06 0 0

Szczerze... można z czystym sumieniem polecić keepowery. Co prawda w intercarsie już ich nie ma od jakiegoś czasu, ale ja kupiłem keepower XL-CON w sklepie firmowym (LINK), i jestem BARDZIEJ niż zadowolony !

Odpowiedz

Anonim, 5 sierpnia 2014, 12:08 0 0

Mam ten sprzęcik od jakiegoś czasu i uważam, że jest super. Po za opisywanymi wszędzie zaletami jest niemal pancerny. Ubadł mi już z ponad 2m na oblodzony beton, padał na niego zimny deszcz a on dalej sobie działa i nawet jakiś śladów specjalnych po upadku nie widać.
Użytkuję też C-tek-a i mam porónanie, z którego jak dla mnie zwycięsko wychodzi KEEPOWER ze względu m.in. na wyposażenie, praktyczną i wytrzymałą obudowę. Różnicy w ładowaniu między ładowarkami nie odczułem. Do tego potrzebne byłyby testy.

Odpowiedz