Nowa przystawka do stanowiska probierczego EPS 815

, 3 października 2008, 0:00

Bosch opracował nową przystawkę CAM 847 do stanowiska probierczego EPS 815. Umożliwia ona kontrolę komponentów zespołów wtryskowych (UP = Unit Pump, wtryskiwacz + przewód + pompa) i pompowtryskiwaczy (UI = Unit Injektor) produkcji Bosch stosowanych zarówno w silnikach samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Dzięki temu stół EPS 815 z przystawką KMA 802/822 staje się uniwersalnym stanowiskiem probierczym do wszystkich systemów wtryskowych Diesla. Ze względu na krótki czas przystosowania systemu do pracy oraz automatyzację funkcji kontrolnych nowa przystawka jest rozwiązaniem wyjątkowo ekonomicznym.

Centralnym elementem nowej przystawki jest CamBox (zespół z uniwersalną krzywką), który służy do mocowania i napędzania badanego wtryskiwacza. Zespół wtryskowy i pompowtryskiwacz są podłączane do niego za pomocą adaptera.

Po włączeniu badania zaczyna się obracać wałek krzywkowy w CAMBox i uruchamia tłok pompy w sprawdzanym wtryskiwaczu. Po osiągnięciu wymaganej prędkości obrotowej i zarejestrowaniu pozycji kątowej krzywki w CAMBox, układ sterujący CRI 800 zaczyna sterować badanym wtryskiwaczem według przebiegu określonego w procedurze badania. Poprzez stały pomiar natężenia przepływu, układ sterujący CRI 800 określa moment początku wtrysku (punkt BIP) w sprawdzanym wtryskiwaczu. Ponieważ w przypadku systemów UI i UP początek wtrysku może mieć miejsce tylko w ściśle zdefiniowanej pozycji kątowej krzywki, układ sterujący musi korygować początek wtrysku do tej pozycji. Odbywa się to przez przesuwanie chwili załączenia. Kiedy zostanie ustawiony poprawny początek wtrysku, rozpoczyna się pomiar. Podczas załączania badanego wtryskiwacza dawka wytryśniętego paliwa jest odprowadzana przewodem elastycznym do wymiennika ciepła. Tutaj następuje schłodzenie dawki i skierowanie dalej do urządzenia pomiaru dawkowania. Zmierzona dawka jest pokazywana na ekranie. CamBox umożliwia kontrolę dawek w warunkach rzeczywistych, przy ciśnieniach wtrysku dochodzących do 2100 barów.

Przystawka CAM 847 jest oferowana w dwóch wersjach. Na pakiet kompletny składa się zespół krzywki oraz wszystkie adaptery potrzebne do podłączania zespołów wtryskowych i pompowtryskiwaczy firmy Bosch do samochodów osobowych i ciężarowych. W pakiecie indywidualnym istnieje możliwość zamówienia przez warsztat dodatkowych adapterów

W fazie przygotowań znajdują się adaptery do diagnostyki systemów wtryskowych pochodzących od innych producentów niż Bosch.

Artykuł pochodzi z numeru 9/2008 „Serwisu Motoryzacyjnego“

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!