Wspieramy dzieci dotknięte autyzmem

, 21 grudnia 2016, 9:50

Postanowiliśmy w tym roku zamiast tradycyjnych upominków świątecznych przesyłanych zaprzyjaźnionym firmom i instytucjom, zarezerwowane na to środki przeznaczyć na szczytny cel.

untitled-1s

Grupa Medialna MotoFocus wsparła dzieci dotknięte autyzmem poprzez przeznaczenie środków finansowych na doposażenie Sali Doświadczania Świata mieszczącej się w Przedszkolu Specjalnym na Ursynowie.

Jest to miejsce, które pozwala w sposób innowacyjny i ciekawy stymulować zmysły, tworząc poczucie bezpieczeństwa i zaniku strachu. Sala Doświadczania Świata tworzy przyjazne warunki, w których oddziałuje się na zmysły poprzez dotyk, dźwięki, muzykę, zapachy, światło uzyskując efekt pobudzenia lub wyciszenia w wybranych obszarach percepcji. Główne cele takich działań to: rozwój umiejętności komunikacji niewerbalnej, pośredniczenie w doświadczaniu środowiska, przyśpieszenie procesów rozwoju i poprawienie zdolności do nauki.

Systematyczna stymulacja poszczególnych zmysłów w Sali Doświadczania Świata jest więc ważnym źródłem rozwoju każdego niepełnosprawnego dziecka. Autyzm to najbardziej tajemnicze, wciąż słabo poznane zaburzenie. Dzieci z autyzmem widzą, słyszą i czują świat zupełnie inaczej. I nie znaczy to, że jest on gorszy ani lepszy- jest po prostu INNY.

Jednak nie wszystkie dzieci z autyzmem mają takie duże trudności, niektóre z nich są bardzo bystre, a nawet co zdumiewające, potrafią mnożyć nie używając kalkulatora ani kartki, inne doskonale grają na fortepianie. Jednak nawet inteligentne i utalentowane dzieci z autyzmem potrzebują specjalnej pomocy, Potrzebują jej zwłaszcza w nawiązywaniu przyjaźni.

Bardzo rzadko zdarza się, by ktoś wyleczył się z autyzmu. Można jednak wiele zrobić , by pomóc tym dzieciom lepiej funkcjonować w codziennym życiu: należy je uczyć komunikowania się, lepszego mówienia, trzeba układać im dokładny plan dnia i plan zajęć, nagradzać namacalnymi nagrodami np. słodyczami, żeby zachęcać je do właściwego zachowania, łatwiej też się wtedy uczą.

Mamy nadzieję, że nasz świąteczny pomysł zainspiruje inne firmy do podejmowania podobnych działań wspierania potrzebujących. Życzymy Wesołych Świąt.

grafika: all-free-download.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!