Podczas pobytu auta w warsztacie sprawdź także akumulator

, 14 grudnia 2016, 15:08

Sprawdzanie stanu akumu­latora oraz układu ładowania i rozrusznika to jedna z najczęściej zaniedbywanych czynności przy przeglądach okresowych auta.

Warsztaty skupiają się głównie na prze­glądzie części mechanicznych, zawie­szeniu, hamulcach czy płynach eksplo­atacyjnych. Akumulatorem i układem elektrycznym zajmują się, gdy zgłosi im to użytkownik auta. Serwisy obecnie są wyposażone w testery dokładnie określające sprawność akumulatora, układu ładowania czy rozruszni­ka.

Akumulator będzie działał długo i niezawodnie, jeżeli kierowcy będą stosowali się do kilku zasad.

  • Podczas uruchamiania silnika w trudnych zimowych warunkach nie należy włączać wszystkich odbiorników elektrycznych od razu.
  • Elementy wyposażenia dodatkowego mające duży pobór prądu, takie jak podgrzewane szyby, lusterka, siedzenia powinny być wyłączane w momencie uruchamiania silnika, żeby alternator był w stanie doładować akumulator.
  • Przy jeździe autem na krótkich odcinkach powinnyśmy pamiętać o kontroli stanu naładowania akumulatora i ewentualnym jego doładowywaniu, szczególnie zimą.
  • Przy doładowywaniu akumulatora należy pamiętać o zasadzie – akumulator ładujemy prądem nie większym niż 1/10 jego pojemności ( np. 60 Ah-6 A; 100Ah- 10 A). Unikniemy wtedy przeładowania akumulatora, co może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia.
  • Przed zimą należy akumulator poddać konserwacji, tzn. wyczyścić akumulator i połączenia biegun-klema, sprawdzić napięcie ładownia i prąd upływu na postoju. Brudny i wilgotny akumulator jest rozładowywany przez prądy pełzające, a zaśniedziałe połączenia powodują spadek napięcia. Zbyt duże lub małe napięcie ładowania w konsekwencji prowadzi do trwałego uszkodzenia akumulatora. Natomiast prąd upływności powyżej 50 mA może spowodować samorozładowanie akumulatora w ciągu kilku dni nieużytkowania auta.

 

Inter Cars ma w swojej ofercie pełną ofertę akumulatorów różnych producentów i  testery do badania aku­mulatorów. Prowadzi też akcję wspierającą badanie akumulatorów w warsztatach w ca­łym kraju. Spółka zaprasza wszystkich chętnych do współpracy. Więcej informacji można uzyskać w filiach, u sprzedawców lub handlowców Inter Cars.

Dowiedz się więcej

Nowy katalog BLIC
Nowy katalog BLIC

Inter Cars wydał kolejną edycję katalogu Blachy Naprawcze do Samocho­dów Dostawczych. W publikacji znaleźć można ponad 900 referencji karoseryjnych elementów naprawczych do 30 najpopu­larniejszych w Polsce aut dostawczych. Dużą zaletą katalogu jest przejrzysta oprawa graficzna. Dzięki niej ryzyko popełnienia po­myłki przy wyborze reperaturek, progów, ko­rytek i innych elementów poszycia pojazdu ograniczone jest do minimum. Elementy […]

Półmetek konkursu Inter Cars i Michelin
Półmetek konkursu Inter Cars i Michelin

Do końca stycznia trwa konkurs organizowany przez Inter Cars i Michelin Polska. Dla przeszło 100 laureatów organizatorzy przygotowują 4 dni motoryzacyjnych (i nie tylko) atrakcji. Każdy klient, kupujący w Inter Cars opony Michelin i Kleber ma szansę na otrzymanie zaproszenia do zwiedzania fabryki Michelin w Olsztynie, testów opon, akademii sportowej jazdy i imprez wieczornych. – […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

zabawny, 31 grudnia 2016, 3:53 0 0

Mój jenox 4 zimę kręci i żadnych oznak zmęczenia. Już mi się nie chce przepłacać za samą nazwę, za którą nie idzie żywotność. Lepiej już Polakowi dać zarobić przynajmniej.

Odpowiedz

Karset, 11 stycznia 2017, 16:43 0 0

Dobrze, że w tym kraju się jeszcze coś produkuje. Oby jak najdłużej.

Odpowiedz