Nowości w Essen – rewolucyjna geometria Hofmanna

, 21 maja 2008, 0:00

Produkty przeznaczone od pomiaru i regulacji geometrii samochodów marki Hofmann Werkstatt Technik zawsze były wyznacznikiem aktualnych możliwości technologicznych. Przykładem mogą być urządzenia oparte o wirujący laser bądź wprowadzone stosunkowo niedawno produkty serii 3D. W tych ostatnich brak głowic aktywnych znacząco zredukował czas pomiaru oraz zagrożenia wiążące się z eksploatacją sprzętu. Urządzenia oparte o technologię 3D to przyszłość. Jednak z uwagi na ochronę patentową oraz koszty badań urządzenia te są nadal droższe od produktów opartych o klasyczne technologie (głowice aktywne CCD).
Dlatego firma Hofmann przygotowała produkt łączący w sobie cechy zarówno systemów opartych o tradycyjne głowice CCD jak i zalety systemu 3D. Dzięki tego rodzaju hybrydowemu rozwiązaniu urządzenie geoliner550 jest bardzo atrakcyjne cenowo i jednocześnie zaawansowane technologicznie. Wysoka ergonomia pozwala na pracę na bardzo małych stanowiskach.

Na czym polega rozwiązanie „hybrydowe”? Na przednich kołach pojazdu znajdują się podobnie jak w przypadku znanych modeli 3D głowice pasywne, natomiast na tylnych kołach montuje się głowice aktywne. Głowice pasywne to ekrany z namalowanymi kształtami będącymi odniesieniem dla ustawień zawieszenia badanego pojazdu. Inaczej niż w przypadku urządzeń 3D kamery obserwujące ekrany kół przednich pojazdu znajdują się na kołach tylnych a nie na słupie/ slupach umieszczonych z przodu stanowiska pomiarowego. Konstrukcja głowic aktywnych umieszczonych na kołach tylnych jest uproszczona gdyż składają się jedynie z kamer CCD do obserwacji ekranów przednich i komunikacji pomiędzy kołami tylnymi, co jest wymagane do ustawień kąta nierównoległości. Dzięki zastosowaniu technologii 3D, głowice aktywne nie posiadają inklinometrów. Sprawia to iż głowica jest niezwykle lekka (ok. 3.5 kg), bardziej odporna uszkodzenia mechaniczne oraz nie wymaga kalibracji serwisowej. Jest też dużo tańsza w produkcji.

Pozwoliło to na opracowanie wygodnego systemu serwisowania urządzenia. Uszkodzone głowice nie podlegają naprawie serwisowej. Eliminacja niesprawnej głowicy odbywa się na zasadzie wymiany. Nie wymagany jest przy tym przyjazd serwisu aby ponownie wykalibrować urządzenie. Dane kalibracji przechowywane są w każdej z głowic oraz w pamięci komputera jednostki sterującej. Po założeniu nowej głowicy następuje automatyczne przekopiowywanie danych kalibracji do nowego elementu.
Zastosowanie technologii 3D w połączeniu z konkurencyjną ceną sprawia iż proponowane urządzenie ma wszelkie predyspozycje aby zagrozić produktom stosującym tradycyjne metody pomiaru.
Więcej informacji na temat urządzenia w firmie best products.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!