Tester płynu hamulcowego TRW

, 13 maja 2008, 0:00

O częstotliwości wymiany płynu hamulcowego decyduje nie tyle jego „wiek”, czy przebieg samochodu, lecz przede wszystkim jego skłonność do pochłaniania wilgoci.

Płyn hamulcowy ma właściwości higroskopijne, tzn. wchłania wilgoć z atmosfery. Absorpcja cieczy powoduje spadek temperatury wrzenia, co oznacza, że po 2 – 3 latach, zależnie od specyfikacji i jakości płynu hamulcowego, może ona wynosić 170˚ C.

W przypadku długotrwałego, silnego hamowania, szczególnie w czasie upałów, lub gdy pojazd jest maksymalnie obciążony, wysoka temperatura wydzielająca się podczas hamowania może spowodować nagłe odparowanie płynu.

Para, w odróżnieniu od płynu, jest ściśliwa, pedał hamulca wpada więc do samej podłogi, co oznacza całkowitą utratę hamulców.
Ponadto wilgoć powoduje korozję części układu, co w przypadku systemu ABS oznacza spory wydatek.

Dla sprawdzenia nie wystarczy po prostu rzucić okiem na kolor płynu hamulcowego – jedyny bezpieczny sposób to przetestować go.
Taka kontrola punktu wrzenia płynu hamulcowego zajmuje jedynie niecałą minutę i już wiemy, które pojazdy w warsztacie wymagają jego wymiany.
Tester Płynu Hamulcowego produkcji TRW YWB214 wykorzystuje bezpieczną metodę pomiaru rzeczywistego punktu wrzenia płynu hamulcowego, metodę niezawodną, bo niezależną od temperatury zewnętrznej i składu chemicznego samego płynu.

Większość testerów płynu hamulcowego znana jest jako „testery zawartości wody” tzn. mierzą one przewodnictwo elektryczne i w zależności od uzyskanego rezultatu określają zawartość wody w płynie hamulcowym. Pomiary dokonywane z zastosowaniem takich urządzeń są mocno uzależnione od temperatury. Z kolei różnorodny skład chemiczny dostępnych na rynku płynów powoduje, że rzeczywista jakość płynów nie może być określona precyzyjnie.

Cechy nowego testera płynu hamulcowego TRW:
bezpośredni i niezawodny pomiar punktu wrzenia – zarówno bezpośrednio w zbiorniku, jak i w załączonym naczyniu

łatwa obsługa i czytelna instrukcja (w 20 językach)
zasilanie 12 V z akumulatora pojazdu
dostarczany w solidnym plastikowym opakowaniu
zawiera pipetę oraz naczynie do pomiaru

Ze względów bezpieczeństwa TRW zaleca testowanie płynu hamulcowego raz w roku, natomiast jego wymianę przynajmniej co 2 lata. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!