Nowe montażownice i wyważarki Boscha

, 6 maja 2008, 0:00

Bosch oferuje warsztatom szeroki asortyment nowoczesnych montażownic z rodziny TCE oraz wyważarek WBE. Każdy warsztat znajdzie wśród nich przyrząd odpowiedni do indywidualnych potrzeb, o prostej i wygodnej obsłudze oraz bogatym wyposażeniu dodatkowym. Nowe urządzenia firmy Bosch zapewniają bezpieczeństwo pracy, oszczędność czasu i wszechstronność oferowanych przez serwis usług.

Montażownice serii TCE
Ekonomicznym i nowoczesnym wyposażeniem dla małych oraz średnich warsztatów rozpoczynających działalność serwisowania kół jest TCE 4210 – półautomat do opon standardowych, wyposażony w rozwiązania racjonalizujące pracę oraz oszczędzające opony i obręcze. Montażownica

pozwala na obsługę kół o średnicach obręczy od 10” do 19” (mocowanie zewnętrzne) i szerokości od 3” do 10”. Łopata do odrywania jest usytuowana z boku maszyny, co umożliwia zajęcie wygodnej pozycji oraz krótkie ruchy ręki. Obręcz jest automatycznie centrowana bez wstępnych ustawień. Standardowy, elektrycznie sterowany system mocowania, zapewnia bezpieczny montaż i zdejmowanie opony.

Sprawnym automatem do obsługi opon standardowych i niskoprofilowych jest montażownica TCE 4410. Pozwala ona na łatwe mocowanie obręczy o średnicach od 10” do 20” (mocowanie zewnętrzne) i szerokościach od 3” do 11”. Dwie prędkości obracania stołu zapewniają wysokie tempo pracy, pneumatyczne uwalnianie obręczy zmniejsza ryzyko jej uszkodzenia podczas montażu, a pneumatyczne odrywanie opony od obręczy chroni koło. Występujące w opcji ramię pomocnicze ułatwia montaż i demontaż opon niskoprofilowych.

Topowym modelem wśród montażownic firmy Bosch jest TCE 4510, przeznaczona do wszystkich typów opon samochodów osobowych i dostawczych. Zapewnia ona dużą szybkość pracy, największy stopień ochrony dla materiałów oraz proste i precyzyjne sterowanie. Jako model z najwyższej półki ma szeroki zakres możliwości. TCE 4510 jest przeznaczona do zdejmowania i zakładania opon standardowych i niskoprofilowych, o rozmiarach do 30” średnicy obręczy i 22” szerokości (także do opon RFT, PAX przy wykorzystaniu wyposażenia dodatkowego). Montażownica ma dwie prędkości obracania w lewo/prawo, zespół hydrauliczny łączy w sobie siłę 1,4 ton do odrywania opony z nadzwyczaj czułym reagowaniem. Optymalnie ustawione rolki odrywające zapewniają łatwe zepchnięcie stopek z obu stron opony, nawet przy bardzo sztywnych kołach typu Run-Flat. Dodatkowe ramię pomocnicze wprowadza stopkę opony we wgłębienie profilu. Podnośnik pneumatyczny unosi koła o ciężarze do 80 kg. Montażownica jest wyposażona w urządzenie do szybkiego pompowania opon, pneumatyczny dociskacz stopki, ramię pomocnicze, kołnierz ze środkowym centrowaniem oraz łyżki monterskie.

Do obsługi szerszych opon, stosowanych w samochodach sportowych Bosch skonstruował montażownicę TCE 4450. Jej techniczne wyposażenie z pneumatycznie odchylaną kolumną z głowicą, regulowaną łopatą do odrywania i kwadratowym stołem pozwala montować opony współpracujące z obręczami do 14” szerokości. Obręcze o średnicach od 10” do 26” są mocowane na TCE 4450 zewnętrznie. Dzięki występującemu w opcji ramieniu pomocniczemu i mocnemu silnikowi można komfortowo obsługiwać nawet bardzo sztywne opony. Dwie prędkości obracania w lewo/prawo gwarantują uniwersalność i bezpieczeństwo. Pneumatyczne uwalnianie obręczy chroni ją przed uszkodzeniem podczas montażu. Dalsze zalety urządzenia to łatwe odrywanie dużych opon i ustawianie ramienia do odrywania w różnych pozycjach, co ułatwia odciskanie opony terenowej.

Wyważarki serii WBE
Dla warsztatów rozpoczynających serwisowanie kół samochodów osobowych, motocykli i lekkich ciężarówek Bosch skonstruował kompaktową wyważarkę WBE 4110. Jej przejrzysty, podwójny wyświetlacz umożliwia łatwe odczytywanie zmierzonych wartości, a elektroniczne nastawniki szybko rejestrują odstęp i średnicę koła. Umieszczanie ukrytych ciężarków przyklejanych odbywa się za pomocą ramienia elektronicznego. WBE 4110 ma 9 programów wyważania kół samochodów osobowych i motocykli, ramię elektroniczne do umieszczania ciężarków przyklejanych i ukrytych, program optymalizacji dla niewyważenia statycznego.

Do wyważania kół motocykli, samochodów osobowych i dostawczych służy również elektroniczna wyważarka WBE 4210 z dużym podwójnym wyświetlaczem LED umożliwiającym szybkie rozpoznawanie zmierzonych wartości. Elektroniczne nastawniki dokładnie rejestrują parametry koła i przyspieszają proces pomiarowy. Wyważanie jest uruchamiane zamknięciem osłony koła i po kilku sekundach pojawiają się wielkości niewyważenia. Program pozwala na korzystanie z urządzenia przez kilka osób obsługi. Programy WBE 4210 to samodiagnoza i samokalibracja, a także 7 programów wyważania kół samochodów osobowych (dynamiczne, statyczne, 5 programów ALU z opcjonalnym dzieleniem ciężarka), 2 programy dla motocykli (statyczne i dynamiczne), 2 programy dla opon PAX, programowanie pamięci dla wielu osób obsługujących urządzenie.

Klasę premium wśród wyważarek firmy Bosch stanowi urządzenie WBE 4415 . Dzięki pneumatycznemu uchwytowi w wyważarce koło jest zawsze mocowane w prawidłowej pozycji. Parametry obręczy są automatycznie wprowadzane za pomocą elektronicznych nastawników i można natychmiast rozpoczynać proces pomiaru wyhamowaniem koła. Proste pozycjonowanie koła i umieszczanie ukrytych ciężarków przyklejanych odbywa się za z pomocą ramienia elektronicznego, w sposób komfortowy i oszczędzający czas. Programy WBE 4415 są identyczne jak wyważarki WBE 4210. Urządzeniem podobnym pod względem właściwości jest wyważarka WBE 4410, w której nie ma pneumatycznego uchwytu szybkomocującego. Zamiast niego występuje uchwyt z ręczną nakrętką do szybkiego mocowania koła.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!