Zalecenia VAG do wymiany paska rozrządu

, 26 lutego 2008, 0:00

W ciągu ostatnich miesięcy i lat, różne firmy wchodzące w skład Grupy Volkswagena, wielokrotnie zmieniały zalecenia dotyczące okresów przebiegu przy wymianie paska rozrządu. Niniejsze opracowanie przedstawia przegląd bieżących rekomendacji.

Firma Gates przez wiele lat promowała jednoczesną wymianę pasków, napinaczy i kół pasowych luźnych, aby zapewnić kompleksową obsługę napędu gwarantującą bezawaryjną pracę silnika w okresach pomiędzy przeglądami.

Producenci samochodów zaczęli stosować podobne rozwiązania i oferują zestawy paskowe zawierające wszystkie niezbędne części do wymiany. Konieczność wymiany napinaczy ujęto w zaleceniach serwisowych. Rekomendacje te dotyczą także samochodów VAG i zostały uwzględnione w niniejszym opracowaniu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że podane okresy przebiegu do wymiany paska rozrządu są zalecane przez producenta samochodu (OE) jako maksymalne. Wcześniejsza wymiana może być wymagana, gdy samochód jest eksploatowany w trudnych warunkach, takich jak: jazda sportowa, ekstremalna temperatura*, oddziaływanie piasku i żwiru, częsta praca na biegu jałowym (taksówki, samochody dostawcze, itd.), częste postoje, jazda na małych dystansach, itd. Z tego względu VAG zaleca weryfikację komponentów przy każdym większym przeglądzie.

Należy pamiętać, że silnik przed instalacją paska powinien znajdować się w temperaturze pokojowej i przestrzegać zaleceń montażowych producenta samochodu. Należy również na bieżąco sprawdzać aktualne zalecenia OE dotyczące przebiegów do wymiany paska rozrządu.

Właściwy dobór paska Gates i zestawu do silnika VAG jest możliwy przy zastosowaniu katalogu internetowego dostępnego na stronie www.gatesautocat.com . Informacje dotyczące specyfiki wymiany w poszczególnych modelach VAG były publikowane w uprzednich artykułach. Dostępne są one także w formie Biuletynów Technicznych, numery 003,006,015,016,017 PL.

* np. przy długotrwałym wystawieniu na działanie temperatur powyżej 26 st. C lub poniżej – 6 st.C, zalecenia do wymiany czasowej, niezależnie od przebiegu, zmniejszają się z 5 do 4 lat.

 

Dowiedz się więcej

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!