Rozwój grupy Bosch w 2003 roku

18 lutego 2004, 0:00

Grupa Bosch na świecie
Według wstępnych danych obrót koncernu Bosch w roku 2003 wyniósł ok. 36,3 miliarda euro, wzrastając o prawie 4% w porównaniu do roku poprzedniego. 71% obrotu pochodziło spoza macierzystego rynku niemieckiego. Na początku roku 2004 grupa Bosch zatrudniała ponad 232.000 pracowników, z tego 109.000 w Niemczech i 123.000 poza granicami. Rok wcześniej w koncernie pracowało 224.000 osób. Na badania i rozwój przeznaczono ok. 2,7 miliarda euro, o 8,4% więcej niż w roku 2002, natomiast inwestycje w majątek trwały utrzymały się na podobnym poziomie i wyniosły 2 miliardy euro.
Największą część obrotów, bo 23,6 miliarda euro, przyniosła technika motoryzacyjna. Wartość ta nominalnie przewyższyła o ponad jeden procent obroty z roku ubiegłego, natomiast przy pominięciu różnic kursowych wzrost wyniósł aż 8%. Duży wpływ na wysokość obrotu miała rosnąca liczba samochodów wyposażonych w system ESP oraz boom na samochody z silnikami Diesla w Europie Zachodniej.
Bosch był pierwszą w świecie firmą, która w 1995 roku rozpoczęła seryjną produkcję elektronicznego systemu kontroli trakcji ESP. W ubiegłym roku z taśmy produkcyjnej zszedł 10-milionowy egzemplarz tego systemu. Obecnie co drugi nowo zarejestrowany samochód w Niemczech jest wyposażony w system ESP, zaś w Europie Zachodniej – co czwarty. Wkrótce na rynku będzie dostępny nie tylko system ESP, ale cały program wyposażenia samochodu, bazującego na ESP.
Od początku lat 90. udział pojazdów z silnikami wysokoprężnymi w ogólnej liczbie nowo rejestrowanych pojazdów zwiększył się niemal trzykrotnie: z poniżej 15% w roku 1991 do ponad 43,7% w chwili obecnej. Współczesne wysokociśnieniowe systemy wtryskowe, jak Common Rail lub Unit Injektor System, których producentem jest m.in. firma Bosch, pomogły zmienić niegdyś mało zrywne i dymiące auta z silnikami Diesla w szybkie i ekonomiczne pojazdy. W samym tylko 2003 roku Bosch wyprodukował około sześciu milionów systemów wtryskowych Common Rail i Unit Injektor System, zaś w roku 2004 ta liczba sięgnie prawdopodobnie siedmiu milionów. Bosch prognozuje, że nowoczesna technika do silników Diesla wkrótce rozpowszechni się także poza Europą. Wpłynie na to postęp w technice spalania oraz jeszcze bardziej zaawansowana technika wtórnego oczyszczania spalin. Bosch podjął decyzję, że od 2005 roku będzie produkował własne filtry cząstek stałych do samochodów z silnikami Diesla.
Bosch w Polsce
W roku 2003 grupa Bosch osiągnęła na polskim rynku obroty w wysokości 850 milionów euro, o ponad 21% więcej niż przed rokiem. Duży wpływ na ten wynik miały części samochodowe dostarczane bezpośrednio do fabryk producentów samochodów i silników. Koncern zatrudnia w Polsce ok. 1.500 pracowników.
Przedsiębiorstwo Bosch w Polsce reprezentuje spółka handlowa Robert Bosch z siedzibą w Warszawie. Zatrudniająca 220 osób firma zajmuje się dystrybucją części i akcesoriów samochodowych Bosch na rynek wtórny, elektronarzędzi marek Bosch, Skil i Dremel, radioodtwarzaczy samochodowych Blaupunkt oraz urządzeń grzewczych marki Junkers. Części i akcesoria samochodowe Boscha można w naszym kraju znaleźć nie tylko na rynku wtórnym, ale są one także dostarczane na wyposażenie fabryczne takim klientom, jak na przykład VW, Fiat, Opel, Isuzu, Fiat-GM Powertrain, Toyota.
W Mirkowie niedaleko Wrocławia istnieje fabryka układów hamulcowych Boscha.
W zakładzie są produkowane hamulce tarczowe i bębnowe, pompy hamulcowe oraz korektory siły hamowania. Obecnie pracuje tam ok. 500 osób. Wyroby z Mirkowa są dostarczane producentom samochodów w Polsce i Europie Zachodniej.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!