SDCM dziękuje polskim Eurodeputowanym za poparcie dla Klauzuli Napraw

, 13 grudnia 2007, 0:00

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych pragnie wyrazić podziękowanie polskim członkom Parlamentu Europejskiego za udzielenie poparcia dla raportu sprawozdawcy Klausa-Heinera Lehne, rekomendującego wprowadzenie w całej Unii Europejskiej Klauzuli Napraw. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Lidii Joanny Geringer de Oedenberg, Pana Marcina Libickiego oraz Pana Leopolda Rutowicza, którzy swoim zaangażowaniem i pracą w istotny sposób przyczynili się do przyjęcia Klauzuli Napraw przez Parlament Europejski w dniu 12.12.2007 r.

„Wspólny rynek wewnętrzny obejmuje obecnie jedynie sprzedaż nowych samochodów, a większość państw członkowskich utrzymuje w swych porządkach prawnych własne zapisy chroniące wzory i modele widocznych części zamiennych. Oznacza to, że produkcja i obrót częściami takimi jak, pokrywy silnika, drzwi, zderzaki czy błotniki nie może się odbywać swobodnie, a różne uregulowania w tym zakresie w różnych państwach członkowskich powodują zakłócenia konkurencji. (…) Propozycja Komisji stanowi kolejny krok do pełnego uwolnienia rynku motoryzacyjnego w Europie. Klauzula Napraw jest prawem prokonsumenckim, przeciwstawia się monopolowi koncernów samochodowych na rynku części zamiennych oraz wpływa na większą konkurencję producentów, a w efekcie na niższe ceny części i ich wyższą jakość. Warto podkreślić, że z pozytywnymi dla konsumentów skutkami Klauzulę Napraw wprowadziło już 11 państw wspólnej Europy, które charakteryzuje konkurencyjność i wysoka dynamika wzrostu gospodarczego, między innymi Irlandia, Wielka Brytania, a spośród nowych członków Unii: Łotwa, Węgry oraz Polska.” – powiedziała Pani Lidia Joanna Geringer de Oedenberg podczas obrad Parlamentu Europejskiego.

„Ochrona prawna wzorów ma zabezpieczyć korzyści z ich zaprojektowania, lecz nie może ograniczać konkurencji i prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu ich cen. Wprowadzenie Klauzuli Napraw wprowadza uczciwą równowagę pomiędzy ochroną prawną własności intelektualnej a potrzebą wolności konkurencji i chroni 260 milionów europejskich kierowców przed monopolem w zakresie kupna widocznych części zamiennych do napraw samochodów.” – skomentował Pan Leopold Rutowicz.

„Sprawozdanie Pana Lehne idzie w bardzo dobrym kierunku i zarówno ja osobiście, jak i grupa Unii na Rzecz Europy Narodów popiera wnioski z tego sprawozdania płynące.” – zadeklarował Pan Marcin Libicki.

Jeszcze raz wyrażamy serdeczne podziękowanie polskim Eurodeputowanym.

Z poważaniem

Alfred Franke
Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!