Klauzula Napraw przyjęta przez Parlament Europejski

, 12 grudnia 2007, 0:00

Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w dniu 12 grudnia 2007 r. w Strasburgu, poparł w głosowaniu wniosek Komisji Europejskiej – Klauzulę Napraw, która liberalizuje rynek wtórny części zamiennych.
Eurodeputowani przyjęli sprawozdanie posła Klausa-Heinera Lehne (EPP-ED, DE) a tym samym zaakceptowali uwolnienie konkurencji na wtórnym rynku części zamiennych. Chodzi tu o części, dzięki którym przywracany jest wygląd początkowy produktów złożonych, w szczególności samochodowe widoczne części zamienne, takie jak np. reflektory, lusterka, zderzaki itp.

„Klauzula Napraw zapewnia niezależnym producentom i dystrybutorom samochodowych części zamiennych swobodę konkurencji oraz zakończenie tworzenia jednolitego rynku. Ułatwi to znacząco prowadzenie działalności gospodarczej w krajach członkowskich UE. Do tej pory można było się spotkać z sytuacją, że sprzedaż lub produkcja tych części przez niezależnych uczestników rynku, zupełnie legalna w krajach UE o liberalnych przepisach, była traktowana jako przestępstwo w innych krajach UE. Klauzula Napraw ma także szczególne znaczenie dla 260 milionów europejskich kierowców, których chroni przed nieuzasadnionym monopolem ze strony koncernów samochodowych w zakresie kupna widocznych części zamiennych i napraw samochodów” – skomentował Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych.

Okres przejściowy – 5 lat

Eurodeputowani postanowili przyjąć rozwiązanie przejściowe, polegające na tym, że państwa członkowskie UE, w których obecne przepisy umożliwiają ochronę części z tytułu wzoru, mogą przez okres pięciu lat od wejścia w życie dyrektywy wprowadzającej Klauzulę Napraw stosować tę ochronę.

Obowiązek informowania klientów

Parlament Europejski przyjął także poprawkę, zobowiązującą do informowania klientów o pochodzeniu części zamiennych, a także o znakach towarowych i logo umieszczanych na danych częściach.

Klauzulę Napraw czeka jeszcze głosowanie w Radzie Ministrów UE. „Obecnie niezwykle ważne jest aby rządy wszystkich krajów, które jeszcze nie opowiedziały się po stronie Klauzuli Napraw poparły to zrównoważone i uczciwe rozwiązanie”– dodał Franke. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!