THA Plug&Play – nowa seria wzmacniaczy Blaupunkt

, 10 października 2007, 0:00

THA PnP to mocne i jednocześnie jedne z najbardziej kompaktowych wzmacniaczy, których instalacja zajmuje nie więcej niż 15 minut. Nowe urządzenia to propozycja dla osób, które chcą udoskonalić oryginalny system car audio bez dokonywania nieodwracalnych modyfikacji oraz dla posiadaczy bardzo małych modeli samochodów, w których instalacja konwencjonalnych wzmacniaczy jest bardzo utrudniona.

Montaż dodatkowego wzmacniacza w samochodzie jest zazwyczaj dosyć trudnym zadaniem. Wystarczająca ilość miejsca znajduje się najczęściej tylko w bagażniku, wszystkie potrzebne do instalacji kable trzeba więc przeciągnąć przez całe auto, konieczne jest przy tym zdemontowanie elementów deski rozdzielczej i wszelkich elementów osłonowych wewnątrz. Trwa to nawet kilka godzin i wiąże się z dużymi kosztami.

Nowe urządzenia Blaupunkta to jedna z najmniejszych serii wzmacniaczy na świecie – mają tylko 41 mm wysokości i 159 mm szerokości. Pozwala to na ich montaż wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, np. za schowkiem obok deski rozdzielczej, pod konsolą środkową czy fotelem pasażera. Urządzenia mogą być podłączone w samochodzie w dwojaki sposób: tradycyjnie, za pomocą dostępnego w zestawie złącza do przykręcania kabli lub w formacie Plug&Play – przy użyciu kabla i odpowiedniego adapteru. W ofercie Blapunkta znajduje się 40 różnych rodzajów połączeń dla ponad 2 tys. europejskich, azjatyckich i amerykańskich modeli samochodów. Dostępne są również dwie długości kabla połączeniowego – 5,5 m do montażu z tyłu samochodu oraz 2,5 m do montażu z przodu. Kable są kompatybilne z każdym z oferowanych adapterów.

Wzmacniacze serii THA PnP są dostępne w czterech wersjach.

THA 1250 to wzmacniacz 1-kanałowy o mocy 1×250 W,
THA 275 – 2-kanałowy o mocy 2×75 W,
THA 475 – 4-kanałowy o mocy 4×75 W, zaś
THA 555 – 5-kanałowy o mocy 4×55 W + 1×200 W.

Produkty, jako pierwsze na świecie, oparte są na cyfrowej, nagrodzonej podczas tegorocznych targów Consumer Electronics Show w Las Vegas w kategorii „Samochodowy sprzęt audio”, technologii 3P (Planar Power Plant). Innowacyjne rozwiązanie wytwarza mniej energii cieplnej, która w konwencjonalnych wzmacniaczach musi być w skomplikowany sposób odprowadzana na zewnątrz za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych i specjalnego ożebrowania. Nowe wzmacniacze THA PnP nie wymagają tak skomplikowanych zabiegów, ponieważ odznaczają się znacznie wyższą sprawnością całkowitą. Podczas gdy zwykłe wzmacniacze Class AB przetwarzają blisko połowę doprowadzanej energii elektrycznej na ciepło, a konwencjonalne zasilacze osiągają sprawność dochodzącą do 80 proc. (w przeliczeniu ich sprawność całkowita wynosi najwyżej 45 proc.), „straty” energii w nowej serii wzmacniaczy THA PnP wynoszą mniej niż 20 proc., utrzymując się na wysokim poziomie (sprawność zasilacza wynosi 97 proc., a sprawność wzmacniacza Class D aż 83 proc.). Dzięki temu, pomimo znacznej redukcji wielkości wzmacniaczy, mogą one realizować moc wyjściową, która w niczym nie ustępuje osiągom urządzeń poprzedniej generacji. THA PnP zużywają jednocześnie mniej energii: wersje 1-, 2- i 4-kanałowe nie wymagają w większości przypadków oddzielnego doprowadzenia prądu z akumulatora, ponieważ pobierają niewiele więcej prądu, niż wzmacniacze wewnętrzne radia, które po podłączeniu wzmacniaczy THA PnP są odpowiednio mniej obciążone. Jedynie wersja 5-kanałowa, model THA 555 PnP, powinna korzystać z oddzielnego zasilania baterii rozruchowej.

Nowe wzmacniacze Blaupunkta posiadają funkcję automatycznej identyfikacji sygnału audio, która włącza samodzielnie wzmacniacz przy pojawieniu się sygnału audio oraz wejście Direct Aux Input, umożliwiające bezpośrednie wejście uniwersalne z urządzeń zewnętrznych. Przenośny odtwarzacz MP3 lub system nawigacyjny można podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza za pomocą opcjonalnego kabla. Sygnał jest wówczas miksowany z sygnałem audio, dzięki czemu muzyka czy zapowiedzi nawigacji są bardzo dobrze słyszalne. Funkcja Direct Aux Imput stanowi optymalne rozwiązanie, gdy w radioodtwarzaczu samochodowym montowanym fabrycznie brakuje wejść zewnętrznych.

Wzmacniacze serii THA PnP są dostępne w specjalistycznych sklepach ze sprzętem car audio. Sugerowane ceny detaliczne brutto (stan – październik 2007):
THA 275 PnP – 699 PLN
THA 475 PnP – 999 PLN
THA 555 PnP – 1 499 PLN
THA 1250 PnP – 1 299 PLN

 

Komentarze

Brak komentarzy!