Rozwój grupy Bosch w 2006 roku

, 23 maja 2007, 0:00

Rozwój Boscha na świecie
Światowe obroty grupy Bosch wyniosły w 2006 roku 43,7 miliarda euro i wzrosły o 5,4 proc. w stosunku do roku 2005. Działalność firmy opiera się na trzech podstawach.
Branża motoryzacyjna (wyposażenie na rynek fabryczny i wtórny) przyniosła w minionym roku 27,2 miliarda obrotów, co oznacza wzrost o 3,4 proc.
Technika przemysłowa (technika automatyzacji oferowana przez Bosch Rexroth oraz maszyny opakowaniowe) zwiększyła obroty o 5,1 proc. do 5,5 miliarda euro.
Natomiast obrót działu dóbr przemysłowych i technicznego wyposażenia budynków (branże: elektronarzędzia, technika grzewcza, sprzęt gospodarstwa domowego, systemy zabezpieczeń) wyniósł 11 miliardów euro i zwiększył się o prawie 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Najdynamiczniej, bo o 12 proc., obroty rosły w Azji i Pacyfiku. Ten region stanowi obecnie 16 proc. całkowitych obrotów Boscha. Udział Europy w obrotach koncernu zmalał o jeden punkt do 65 proc., a udział Ameryki Północnej i Południowej utrzymał się na tym samym poziomie 19 proc. Grupa Bosch zatrudniała na początku 2007 roku 261 300 pracowników, o ponad 10 tysięcy więcej niż przed rokiem. Poza granicami Niemiec w Boschu pracuje ponad 150 tysięcy osób. Inwestycje w majątek trwały wyniosły w 2006 roku ok. 2,7 miliarda euro.

Działania w branży motoryzacyjnej
Bosch bardzo wcześnie uznał branżę motoryzacyjną za dziedzinę powiązaną z ochroną środowiska i zasobów naturalnych. Już w latach 70. ubiegłego wieku, pod wpływem kryzysu paliwowego, firma wprowadziła program „3 S” (sicher, sauber, sparsam – z niemieckiego bezpiecznie, czysto, oszczędnie), który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony środowiska i oszczędności podczas jazdy samochodem. Obecnie przedsiębiorstwo pracuje np. nad udoskonaleniem systemu sterowania silnikami Diesla, co w przypadku i tak już oszczędnych silników z zapłonem samoczynnym doprowadzi do dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla nawet o 10 proc. Ponadto, wykorzystując drugą generację systemów wtrysku benzyny DI-Motronic, Bosch pracuje nad koncepcją downsizingu, dzięki której emisja dwutlenku węgla obniży się o 15 proc. w porównaniu do konwencjonalnych technik wtrysku. Firma aktywnie działa także na polu innych systemów napędowych – od napędu hybrydowego do napędu przy zastosowaniu gazu ziemnego czy etanolu. Koncern opracował m.in. prototyp napędu hybrydowego z silnikiem Diesla.

Rozwój Boscha w Polsce
Obroty Boscha w Polsce wyniosły w minionym roku 776 milionów euro. Na wynik ten złożyła się działalność grupy Bosch w Polsce obejmująca sprzedaż części samochodowych na rynek wtórny, sprzętu car audio Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń z zakresu techniki grzewczej oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch Rexroth), a także produkcja systemów hamulcowych Boscha (w Mirkowie koło Wrocławia) oraz sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%). Na początku roku grupa Bosch w Polsce zatrudniała 1757 pracowników.

 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!