Fota przejmie udziały w Expom Kwidzyn

, 16 maja 2007, 0:00

Spółka Fota planuje przejąć 73,4% udziałów w spółce Expom Kwidzyn specjalizującej się w regeneracji i produkcji rozruszników i alternatorów do samochodów i ciągników rolniczych. Zakup udziałów zostanie sfinansowany pieniędzmi pozyskanymi z ubiegłorocznej emisji akcji. Spółka FOTA zapłaci około 4,4 mln zł za przejmowane udziały.

Rozwój działalności regeneracyjnej
Zakup udziałów Expom związany jest przede wszystkim z rozwojem działalności związanej z regeneracją części samochodowych.
„Rynek części regenerowanych ma doskonałe perspektywy. Takie części z jednej strony to duże oszczędności dla producenta energii czy materiału służącego do produkcji, co ma niebagatelny wpływ na ochronę środowiska. Z drugiej strony to korzyść dla klienta, który w atrakcyjnej cenie może kupić produkt o porównywalnej jakości do nowego” – wyjaśnia prezes Bohdan Stankiewicz.
Fota oprócz rozwoju regeneracji i produkcji rozruszników i alternatorów, rozważa uruchomienie regeneracji i produkcji innych części.

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do rozwoju działalności regeneracyjnej jest pozyskiwanie komponentów do regeneracji. Fota zamierza wykorzystać rozbudową sieć dystrybucji liczącą już dziś w Polsce 96 oddziałów.

Udziały w Expom sprzeda Gmina Kwidzyn, do której należy 73,4% walorów Spółki. Rada Gminy wyraziła już zgodę na sprzedaż udziałów. Pozostałe należą do osób fizycznych. Ostateczna umowa zakupu udziałów zostanie podpisana po zakończeniu badania spółki. Powinno nastąpić to w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Jednocześnie Fota ogłosiła 16 maja wyniki firmy w I kwartale 2007 roku.

Są one następujące:
Zysk netto spółki Fota wzrósł w I kwartale 2007 r. o ponad 350% do 3,8 mln zł. Zysk operacyjny powiększył się w tym czasie o 17% do 4,4 mln zł, natomiast zysk brutto ze sprzedaży był o około 25% wyższy niż przed rokiem i wyniósł 27,4 mln zł. Przychody spółki zwiększyły się o 30% do 115,2 mln zł.

Przychody Grupy Fota rosły w I kwartale 2007 r. jeszcze szybciej niż przychody jednostkowe, bo o około 36% i wyniosły 122 mln zł. Grupa odnotowała wyraźną poprawę zysków: brutto ze sprzedaży wzrósł do 28,5 mln zł i był o 28% wyższy niż przed rokiem. Zysk operacyjny wyniósł 3,3 mln zł co oznacza wzrost o 35% w stosunku do I kwartału 2006, a zysk netto zwiększył się do 2,8 mln zł. Przed rokiem Grupa miała 0,3 mln zł straty.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!