Nowe światła dzienne LED Helli

, 20 września 2006, 0:00

Na targach Automechanika 2006 Hella zaprezentowała akcesoryjne światła dzienne LED, których stosowanie nie wywołuje dostrzegalnego zwiększenia zużycia paliwa.
Nowe światła dzienne LED wymagają zaledwie 5 W prądu.
Trzy wysokowydajne diody LED w każdej z lamp zdecydowanie podnoszą bezpieczeństwo jazdy dzięki wysokiej rozpoznawalności w świetle dziennym. Lampy te nie powodują dostrzegalnego zwiększenia zużycia paliwa w codziennej eksploatacji, a ich wytrzymałość zaprogramowano na całe techniczne życie pojazdu.
Będą dostępne w wyspecjalizowanych sklepach z częściami do samochodów od listopada 2006.

Nowe światła dzienne LED oferują mnóstwo zalet szczególnie ludziom, którzy wiele podróżują samochodem. Włączają się one automatycznie po uruchomieniu silnika i zapewniają natychmiast lepszą postrzegalność pojazdu w ruchu ulicznym. Kiedy zapada zmrok i włączone zostają lampy główne auta, światła dzienne (zaprojektowane nie do oświetlania, a do bycia dostrzeganymi) gasną.
Nowa lampa LED składa się z trwałej i niewielkiej obudowy aluminiowej. Prostokątna szyba ma zewnętrzne wymiary 170×52 mm, a jej głębokość instalacyjna to 64 mm. Niewielkie optyczne elementy umiejscowione wewnątrz lampy, bezpośrednio przed diodami LED, umożliwiają wykorzystywanie jej również jako światła pozycyjnego, ale wówczas należy przestrzegać regulacji montażowej wg ECE 48. Typowy montaż to przedni zderzak – na sztywnym stalowym wsporniku. Nowa lampa jest zaprojektowana jako wersja wielonapięciowa, a więc nadaje się do pojazdów z instalacjami 12- i 24-woltowymi. Odpowiedni przekaźnik zintegrowano już w lampie.
Bilans energetyczny wyraźnie ukazuje zalety diod LED jako źródła światła: światła mijania samochodu osobowego potrzebują prądu o mocy 150 W, podczas gdy 12-woltowe lampy dzienne LED pobierają razem 10 W (wersja 24-woltowa: 22 W). Dlatego światła dzienne LED nie zwiększają zużycia paliwa w dostrzegalny sposób, a w dodatku wystarczają na całe techniczne życie pojazdu (ich trwałość to 10 000 godzin pracy).
Nowe lampy LED są homologowane jako światła dzienne (wg regulacji ECE 87) oraz światła pozycyjne (regulacja ECE 7).
Czas montażu uzależniony od pojazdu: przeciętnie wynosi 2 godziny.  

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!