Debiut nowej technologii złącz Delphi

, 19 lipca 2006, 0:00

Opracowana przez Delphi Connection Systems nowa technologia bezspoinowych złącz wciskanych wykazuje zalety podczas montażu konektorów na płytkach drukowanych.

Delphi Corporation wprowadza na rynek kolejną nowość w dziedzinie systemów połączeniowych dla przemysłu motoryzacyjnego
Technologię łączenia nóżek „na wcisk” częściej spotyka się w telekomunikacji i przemyśle lotniczym i kosmicznym. Umożliwia ona elektryczne połączenie elementów złącza z płytką drukowaną PCB bez użycia spoiwa. Delphi Connection Systems opracowała konstrukcję nóżek umożliwiających połączenie wciskane, którą producenci pojazdów mogą zastosować do łączenia urządzeń elektronicznych w pojeździe oraz do łączenia zintegrowanych ze złączami obudów modułów elektronicznych.
Mówiąc w skrócie, połączenie wciskane polega na tym, że w przelotowy otwór wykonany w ścieżce obwodu drukowanego na płytce PCB wciska się odpowiednio ukształtowaną nóżkę konektora o wymiarach nieco większych niż wymiar otworu. W opracowanej przez Delphi Connection Systems konstrukcji nóżki wykorzystano koncepcję „igły z dziurką” ze względu na parametry, niezawodność, dostępność technologii i niski koszt takiego rozwiązania.
John McClearn, dyrektor naczelny Delphi Connection Systems w Ameryce Północnej podkreśla, że zastosowanie technologii przelotowych nóżek do połączeń wciskanych przynosi odbiorcom z sektora motoryzacyjnego szereg korzyści, gdyż jest ona prostsza konstrukcyjnie i technologicznie, a jednocześnie nie szkodzi środowisku naturalnemu i zapewnia wysoką jakość połączeń.

]1P[ – Technologia ta zapewnia jednoczesne łączenie elektryczne i mechaniczne, dzięki czemu stosujący ją odbiorcy nie muszą się zajmować łączeniem mechanicznym i mogą skoncentrować się na czystej elektronice będącej zasadniczym kierunkiem ich działalności. Łączenie mechaniczne staje się prostsze, a możliwość łatwej wymiany konektorów i styków znacznie ułatwia dokonywanie napraw – mówi McClearn i dodaje, że nowa technologia Delphi zwiększa uniwersalność podzespołów i układów elektronicznych, gdyż można ją stosować do dwustronnych płytek drukowanych.

Adam Kemp, szef produktu w Delphi Connection Systems, stwierdza: – Ponieważ nóżki do połączeń wciskanych nie zawierają ołowiu i nie wymagają lutowania przy łączeniu, producenci oryginalnego sprzętu (OEM) mogą dzięki tej technologii łatwiej spełnić najważniejsze wymagania ochrony środowiska i osiągnąć cele wyznaczone w tym zakresie.

– Poza uproszczeniem produkcji technologia nóżek wciskanych ma także inne, może nawet ważniejsze zalety dla odbiorców, którzy w celu spełnienia wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska muszą czynić coraz większe nakłady kapitałowe – mówi Kemp. Eliminacja procesu lutowania pomaga producentom samochodów dostosować się do obecnych i przyszłych przepisów prawnych, w szczególności wymogów dotyczących eliminacji ołowiu z wyrobów i procesów produkcyjnych. Do takich przepisów zaliczają się obecnie m.in. europejskie dyrektywy RoHs, WEEE i ELV.

Delphi Connection Systems aktualnie oferuje asortyment zintegrowanych szczelnych modułów z prostymi i kątowymi głowicami złącza. W ramach prac rozwojowych przewidujemy głowice nóżkowe nieuszczelniane według standardu USCAR, które będzie można stosować jako części zamienne do złącz lutowanych starszych generacji.

Typowe obszary zastosowań nowej technologii nóżek do połączeń wciskanych Delphi Connection Systems obejmują samochodowe systemy telemetryczne, informatyczne i audio/wideo, układy napędowe i elektronikę nadwoziową. W szczególności nową technologię można zastosować m.in. w modułach sterowania silnikiem i skrzynią biegów, systemach ABS, elektronicznych breloczkach do kluczyków oraz czujnikach zderzeniowych.

Firma Delphi pracuje nad tym, aby samochody były bezpieczniejsze, bardziej przyjazne środowisku, oszczędne i aby dawały większy komfort jazdy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!